Został ci krem z filtrem z zeszłego roku? Lepiej kup nowy! O tych zasadach zapominamy

Odpowiednia ochrona skóry przed uszkodzeniami wywoływanymi przez promienie UV jest niezmiernie istotna. Nierozsądna ekspozycja na słońce może skutkować poparzeniami, prowadzić do przedwczesnego starzenia się skóry, a nawet do rozwoju nowotworów skóry. Dlatego zalecane jest stosowanie preparatów o właściwym poziomie ochrony. Jaki krem z filtrem wybrać? Jak prawidłowo go stosować? Czy krem, którego używaliśmy w wakacje rok temu, będzie jeszcze się nadawał? Odpowiadamy.

Zasady prawidłowego stosowania kremów SPF

Kremy z filtrem SPF (ang. Sun Protection Factor) to obowiązkowy kosmetyk nie tylko każdej kobiety i nie tylko w słoneczne, upalne dni. Skóra jest narażona na szkodliwe promieniowanie UVA przez cały rok!

Najlepszą praktyką jest nałożenie produktu 30 minut przed wyjściem na zewnątrz. Kosmetyki z faktorem stosuj po oczyszczeniu i nałożeniu kremu nawilżającego na dzień, jednak pod makijaż. Uwaga! Pamiętaj, że wartość filtrów z różnych preparatów nie sumuje się. Kosmetyk SPF zaczyna działać dopiero 15 minut po nałożeniu na skórę. Poczekaj, aż filtr całkowicie się wchłonie, zanim zaczniesz robić makijaż. Pamiętaj też, żeby nie mieszać kremu przeciwsłonecznego z podkładem. Rozcieńczając go, znacząco zmniejszasz skuteczność filtru. 

Reklama

Istotne jest to, że nawet krem z najwyższym faktorem nie zapewni ochrony na cały dzień. Powtarzaj aplikację co dwie-trzy godziny. Co z makijażem? Rozwiązaniem są mgiełki do twarzy z filtrem UV, które dostępne są m.in. w aptekach.

Pamiętaj też, że chronić trzeba się także w dni bez słońca. Udowodniono, że nawet do 80 proc. promieniowania UV przedostaje się przez chmury lub mgłę.

Jak dobrać odpowiedni SPF?

Krem do opalania 10 i 15 SPF może być stosowany przez osoby o ciemniejszej karnacji, których skóra rzadko ulega poparzeniom i łatwo się opala. Z kosmetyków o takim faktorze można, a nawet powinno się korzystać w ciągu całego roku - nie tylko w okresie letnim. Krem lub balsam do opalania z filtrem SPF 15 oznacza, że skóra może pozostać wystawiona na słońce (promieniowanie UV) 15 razy dłużej niż wynosi bezpieczny czas ekspozycji, czyli 20 minut. Analogicznie, SPF 10 oznacza, że bezpieczny czas ekspozycji na słońcu to 10 razy dłużej niż 20 minut.

Krem z SPF 20 i SPF 25 będzie odpowiedni dla skóry, która delikatnie się rumieni, a dopiero później opala na brązowo. Ten fototyp jest często spotykany u szatynek z niebieskimi lub zielonymi oczami i jasną karnacją. 

Co najmniej SPF 30 powinny stosować osoby, których skóra jest blada i trudno się opala, które mają blond włosy i niebieskie lub zielone oczy, a także piegi. 

Krem z wysokim filtrem - SPF 50, a nawet 50+ to podstawa dla osób, których skóra bardzo łatwo ulega poparzeniom. Do tej grupy zaliczają się zwykle osoby, których cera jest porcelanowa, które mają jasne bądź rude włosy, piegi i jasne oczy.  

Czy przy filtrze 30 można się opalić?

Zastosowanie odpowiedniego kremu z filtrem SPF uniemożliwia powstanie oparzenia i tym samym opalenizny natychmiastowej, ale nie blokuje opalania. Krem z filtrem tworzy na skórze blokadę, która uniemożliwia przedostanie się szkodliwego promieniowania do warstw skóry. Nie ma natomiast czegoś takiego jak bloker słońca - żaden kosmetyk nie zatrzymuje w 100 proc. promieniowania, dlatego, nawet gdy stosujesz najwyższą ochronę, ciągle możesz się poparzyć, jeśli nakładasz go zbyt mało lub zbyt rzadko. 

SPF 50 blokuje 98 proc. promieni UVB, SPF 30 ok. 97 proc.  

Ile kremu z filtrem na ciało?

W celu osiągnięcia pożądanego poziomu ochrony wskazanego na filtrze ochronnym produkty ochrony przeciwsłonecznej należy nanosić w ilościach 2 mg/cm2, co odpowiada sześciu łyżeczkom emulsji (ok. 36 g) na ciało przeciętnego dorosłego. Jednak samo nałożenie odpowiedniej ilość produktu o wysokim wskaźniku SPF nie daje 100 proc. ochrony. Produkt z filtrem nakładaj co 2-3 godziny oraz po każdej kąpieli, spoceniu się czy wytarciu ręcznikiem.

Ile kremu na twarz?

Najlepiej stosować od ok. 1 do 1,25 ml kremu z filtrem SPF lub od 1/3 do 1/2 łyżeczki do herbaty na twarz oraz szyję. 

W rzeczywistości każda twarz jest inna pod względem wymiarów i wymaga indywidualnego dostosowania ilości danego preparatu. Przyjmując wartość 2 mg/cm2, okazuje się, że na twarz potrzeba 1,25 g, czyli ok. 1/4 łyżeczki do herbaty. Jednak w przypadku twarzy damskiej (mniejszej od męskiej) wystarczy 0,7-0,8 g, a 1,25 g to ilość już na twarz oraz szyję.

Techniczne szczegóły nakładania kremu z filtrem

Przed użyciem kremu z SPF dokładnie nim wstrząśnij - pozwoli to rozbić ewentualne grudki powstałe przy dłuższym przechowywaniu kosmetyku. Pokryj wszystkie partie odsłoniętej skóry, nie zapominając o uszach, szyi czy grzbietach rąk. Nakładaj mniejsze, równomierne kropki, aby krem dobrze i skutecznie się rozprowadził.

Nakładając krem na twarz, zamiast pocierać, wklepuj go w skórę, co zapewni równomierną aplikację. Uważaj na aplikację wokół oczu. Można wybrać filtr przeciwsłoneczny w sztyfcie, który zminimalizuje ryzyko podrażnienia oczu.

Poniżej odpowiemy na często zadawane pytania dotyczące stosowania kremów z filtrem.

Czym zmyć SPF 50?

Najlepiej robić to etapami - najpierw należy użyć olejku do mycia twarzy, potem żelu, a na końcu czystej wody.

Czy krem z filtrem trzymać w lodówce?

Tak, najlepiej w lodówce.

Jak długo można używać SPF po otwarciu?

Krem z filtrem najlepiej wykorzystać w ciągu jednego sezonu letniego - przeważnie po otwarciu są ważne 12 miesięcy (niektóre 6-9 miesięcy). Po tym czasie kosmetyk traci swoje właściwości, może działać mniej skutecznie, uczulać i powodować podrażnienia. Nie używaj też kremu, który zmienił kolor, zapach lub konsystencję. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Jakie objawia się uczulenie na słońce i jak je leczyć?

Opalanie - tak czy nie? Fakty i mity dotyczące opalania

Opalanie może skończyć się fatalnie. Tego wystrzegaj się latem

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL