Sacharoza i jej wpływ na organizm człowieka
Sacharoza to dwucukier, złożona jest bowiem z dwóch cząsteczek: jedna to glukoza, drugą jest fruktoza. Sacharozę uzyskujemy z trzciny oraz buraków cukrowych.
Sacharoza wywołuje szybki przypływ energii. Ponieważ jednak jest węglowodanem prostym, nasz organizm szybko ją spala i okazuje się, że to działanie energetyzujące jest bardzo krótkotrwałe. Zbadano nawet, że u osób cierpiących na depresję, sięgających po produkty zawierające właśnie sacharozę, już w dwie godziny po jej spożyciu obserwowano gwałtowny spadek nastroju.
Sacharoza nie zawiera żadnych składników odżywczych, dostarcza nam jedynie pustych kalorii. Ciągłe spożywanie jej dużych ilości zmusza trzustkę do produkowania nadmiernej ilości insuliny oraz powoduje zbyt duże wahania stężenia glukozy we krwi.
Kolejnym przykładem szkodliwego wpływu sacharozy na nasz organizm jest blokowanie wchłaniania wapnia oraz tworzenie w naszym organizmie środowiska sprzyjającego wszelkiego rodzaju drożdżakom. Fatalny w skutkach jest też kontakt sacharozy z naszymi zębami.
Otyłość, a za nią miażdżyca albo cukrzyca typu 2, to najoczywistsze a jeszcze nie wszystkie efekty nadużywania sacharozy. Cierpi nasza trzustka, próchnica niszczy nasze zęby, a we krwi znajduje się zbyt dużo trójglicerydów.
Unikajmy sacharozy, nim dopadną nas szkodliwe efekty jej nadużywania!