Czym jest katarakta?

Katarakta (zaćma) doskwiera nie tylko osobom starszym. Może mieć także charakter wrodzony i zdarzyć się w młodszym wieku. Jest bardzo częstą chorobą oczu i niestety nie można się przed nią ustrzec.

Katarakta - na czym polega zaćma?

Katarakta to częsta choroba oczu polegająca na zmętnieniu soczewki. Jest groźna - może powodować ślepotę. Objawia się postępującym przymgleniem widzenia, pogorszeniem ostrości widzenia, u dzieci natomiast oczopląsem lub zezem. 

W zaawansowanym stadium katarakta jest widoczna gołym okiem - przymglenie powoduje szarzenie źrenicy, efekt zasnucia mgłą.

Katarakta - przyczyny i rodzaje

Katarakta najczęściej zdarza się osobom starszym, po 60 roku życia, pierwsze oznaki mogą pojawić się już wcześniej, ale i tak taką odmianę określa się jako zaćma starcza. Soczewka mętnieje z wiekiem, gdyż zmienia się struktura białka, z którego się składa, powstają obszary o zmniejszonym nawodnieniu.

Reklama

Katarakta następowa może natomiast być powiązana z innymi chorobami (cukrzyca, choroby tarczycy) lub z przyjmowaniem niektórych leków - zaćma kortyzonowa (po sterydach). Katarakta powikłana wiąże się z występowaniem innych chorób oczu np. jaskry, natomiast zaćma pourazowa pojawia się po dotkliwych urazach (popromienna, hutnicza, elektryczna).

Niezwykle rzadko zdarza się u dzieci wrodzona odmiany zaćmy. Przyczyną mogą być choroby infekcyjne w czasie ciąży, głównie zakażenia wirusowe (grypa, różyczka, żółtaczka zakaźna).

Do czynników mogących wpływać na rozwój zaćmy zalicza się nadmierne działanie światła ultrafioletowego, dym papierosowy, nadużywanie alkoholu.

Katarakta - leczenie

Katarakta rozwija się przez długi czas, zwykle kilka lat. Początkowo stosuje się leki w postaci kropli, które mogą zahamować rozwój choroby. Jednak najskuteczniejszą metodą jej leczenia są zabiegi operacyjne - wszczepienie nowej soczewki. 

Nowoczesne metody sprawiają, że zabieg ten jest coraz mniej skomplikowany i nie wymaga długiego pobytu w szpitalu.

 

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL