Dlaczego komary wybierają cię na swoją ofiarę? Oto co je przyciąga

Wkrótce komary znów zaczną nam uprzykrzać życie. Niektórym jednak bardziej niż innym. Spędzając czas na świeżym powietrzu, można bowiem zauważyć, że jednych lubią bardziej, innych mniej. Co ma na to wpływ? Co sprawia, że dla komarów jesteśmy atrakcyjnym kąskiem? Naukowcy wymieniają kilka czynników - poczynając od ilości wydzielanego przez nas dwutlenku węgla, po kolor odzieży.

Dwutlenek węgla

Jak zauważają naukowcy, komary przyciąga dwutlenek węgla, który wydychamy. Samice tych owadów wyposażone są w specjalne receptory, które pomagają im wykryć zmiany poziomu dwutlenku węgla w środowisku. Wzrost poziomu dwutlenku węgla to dla nich znak, że w pobliżu znajduje się potencjalny żywiciel. Osoby, które emitują więcej CO2, są bardziej narażone na ugryzienie. Więcej produkują go osoby aktywne (np. w trakcie ćwiczeń), a także osoby mające nadwagę czy kobiety w ciąży. Zdolność komarów do wyczuwania dwutlenku węgla, czego ludzie nie potrafią, ma aktywować ich zmysł wzroku. Komary zasadniczo najpierw wyczuwają potencjalnego żywiciela, a następnie aktywują swój zmysł wzroku, aby go zlokalizować - twierdzą badacze.

Reklama

Zapach ciała

Komary przyciągają też pewne związki obecne na ludzkiej skórze i w pocie. Związki te nadają nam specyficzny zapach, który może, ale nie musi przyciągać te owady. Kilka różnych związków zostało zidentyfikowanych jako atrakcyjne dla komarów, w tym kwas mlekowy i amoniak. Naukowcy wciąż badają przyczyny różnic w zapachu ciała, które sprawiają, że niektórzy ludzie są bardziej atrakcyjni dla komarów. Przyczyny mogą obejmować genetykę i/lub obecność pewnych bakterii na skórze.

Grupa krwi

Naukowcy od lat 70. XX wieku szukają wyjaśnienia, dlaczego komary gryzą jednych częściej niż innych. W badaniu z 2019 r. przyjrzano się ich preferencjom w odniesieniu do grupy krwi. Okazało się, że komary mają ulubioną grupę krwi, która sprawia, że wybierają na swoje ofiary określone osoby. Chodzi o grupę krwi 0 i obecność w niej pewnych białek. Mali krwiopijcy będą podążać również za osobami z grupą krwi B, ale już nie tak agresywnie. Najmniej lubianą przez nich grupą krwi jest grupa A. Niestety, aż 85 proc. ludzi ma emitować sygnał chemiczny, który wskazuje komarom, z jaką grupą krwi mają do czynienia. 

Temperatura ciała

Komary są wrażliwe także na ciepło. Przyciągają je osoby o wyższej temperaturze ciała. Temperatura ciała wzrasta choćby podczas aktywności fizycznej, co powoduje, że wyróżniają się np. osoby ćwiczące na świeżym powietrzu. Warto wiedzieć, że podwyższona temperatura jest czymś zupełnie naturalnym u kobiet w ciąży.

Kolor ubrań

Najnowsze badanie przeprowadzone przez zespół naukowców pod kierunkiem biologów z University of Washington sugeruje, że ukąszenie komara może mieć wiele wspólnego z kolorami ubrań, które nosimy. Zaobserwowano, że po wykryciu dwutlenku węgla, który wydychamy, komary z gatunku Aedes aegypti (będące nosicielami żółtej febry oraz dengi) rozwinęły zwiększoną wrażliwość na określone kolory - czerwony, pomarańczowy, czarny i niebieskozielony. Owady pozostały obojętne na kolory takie jak zielony, fioletowy, niebieski i biały.

Przyciąganie komarów do kolorów o dłuższych falach ma sens z ewolucyjnego punktu widzenia. Ludzka skóra we wszystkich odcieniach emanuje czerwono-pomarańczowym światłem, więc komary mogą gromadzić się w pobliżu podobnych bodźców wizualnych - wskazują badacze. Jak zauważają, komary nie reagują na te same sygnały wizualne przy braku dwutlenku węgla w ich bezpośredniej atmosferze.

Alkohol

Dla komarów stajemy się jeszcze atrakcyjniejsi, gdy pijemy alkohol, szczególnie piwo

Etanol jest ogromnym wyzwalaczem komarów. Kiedy spożywamy alkohol, w niewielkich ilościach wydalamy go z potem. Co więcej, jak wynika z dotychczasowych obserwacji, komary mają interesować się mocnymi aromatami i zapachami, podobnymi do piwa, więc jeśli obok siedzi osoba, która pije tylko wodę, prawdopodobnie nie będzie dla komarów pierwszym celem. Jak się zauważa, wystarczy spożycie tylko jednej butelki piwa, by komary bardziej się nami zainteresowały.

Ciąża

W tym przypadku w grę wchodzą czynniki, o których już wspomnieliśmy. Kobiety w ciąży mają zwykle wyższą temperaturę ciała oraz wydychają więcej dwutlenku węgla.

CZYTAJ TAKŻE: 

Tak też może objawiać się borelioza. Lista objawów

Posadź wokół domu. Komary i kleszcze uciekną w popłochu

Sposób na komary coraz bliżej? Nowe badanie daje nadzieję

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: komary | ugryzienie komara
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL