​Drętwienie rąk. O czym świadczy ten objaw? Może być groźny!

Mrowienie i drętwienie rąk są niespecyficznymi objawami, które najczęściej nie świadczą o chorobie. Są jednak sytuacje, w których utrzymujące się drętwienie ręki jest sygnałem alarmowym i powinno skłonić do wizyty u lekarza. Dowiedz się, o czym może świadczyć drętwienie rąk i w jaki sposób sobie z nim poradzić.

Na początek uspokajamy - nie zawsze drętwienie rąk świadczy o występowaniu choroby. Często to nieprzyjemne uczucie pojawia się po nocy, kiedy śpimy z ręką ułożoną pod głową lub podczas snu wyciągamy ją przed siebie, za głowę. Dochodzi wtedy do zaburzenia ukrwienia kończyny, co daje objawy mrowienia i drętwienia. Dodatkowo może się pojawiać w przypadku odczuwania silnego stresu lub w trakcie ciąży. Jeżeli jednak drętwienie ręki pojawia się samoistnie, z dużą częstością, długo się utrzymuje i przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności, powinniśmy udać się do lekarza na dalszą diagnostykę. 

Reklama

Objaw ten może bowiem towarzyszyć różnym chorobom, nie tylko układu nerwowego. 

Zespół cieśni nadgarstka przyczyną drętwienia rąk

Jest to jedna z najczęstszych przyczyn neuropatii. Na rozwój choroby w szczególności są narażone osoby wykonujące zawód wymagający stałej dużej precyzji ruchów (np. stomatolodzy) czy spędzające dużo czasu pisząc na komputerze. Zespół cieśni nadgarstka jest spowodowany przez ucisk obrzękniętego lub pogrubiałego więzadła poprzecznego kanału nadgarstka na nerw pośrodkowy. Nerw ten, obok nerwu promieniowego i łokciowego jest odpowiedzialny za unerwienie czuciowe i ruchowe dłoni. Ucisk na nerw wywołuje zaburzenia przewodzenia impulsów nerwowych, które objawiają się jako drętwienie w obrębie dłoni. 

Zaburzenia czucia są typowo odczuwanie w okolicy kciuka, palca wskazującego, środkowego i serdecznego, czemu towarzyszy ból dłoni (szczególnie nocą), a w zaawansowanych przypadkach dochodzi do zmniejszenia sprawności ręki. W leczeniu stosuje się fizjoterapię, a w przypadku jej nieskuteczności konieczny jest zabieg operacyjny, odbarczający nerw pośrodkowy. 

Niedobory witamin i składników mineralnych

Drętwienie rąk może się pojawić w wyniku niedoboru witamin i minerałów. Taki objaw może powodować niedobór witamin z grupy B, w szczególności tiaminy (witaminy B1), ryboflawiny (witaminy B2), witaminy B6, niacyny i kobalaminy, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Oprócz tego może się pojawić w przebiegu niedoboru magnezu i potasu. 

Istotny jest także niedobór wapnia - w jego przypadku może dojść do rozwoju tężyczki, która objawia się drętwieniem w obrębie twarzy, kończyn, stóp i dłoni, a także bolesnymi skurczami mięśni. Leczenie polega na uzupełnieniu niedoborów składników mineralnych.

 

Zaburzenia w obrębie kręgosłupa a drętwienie rąk

Niektóre choroby i urazy kręgosłupa, w szczególności jego odcinka szyjnego, mogą wywoływać drętwienie rąk. Objaw ten może wywoływać dyskopatia szyjna, w której dochodzi do przerwania zewnętrznej części krążka międzykręgowego - pierścienia włóknistego i przemieszczenia się jądra miażdżystego do kanału kręgowego. Wywołuje to ucisk na korzenie nerwowe, co w efekcie prowadzi do wystąpienia nieprzyjemnego mrowienia, drętwienia i osłabienia kończyn górnych.

W tym przypadku stosuje się leczenie zachowawcze, podając leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także wdraża się fizjoterapię i rehabilitację. Poza dyskopatią drętwienie rąk wywołują zmiany zwyrodnieniowe w obrębie odcinka szyjnego, które zwykle objawiają się bólem i zaburzeniami czucia. W tym przypadku leczeniem w pierwszej kolejności jest rehabilitacja pod okiem fizjoterapeuty. 

Drętwienie rąk a udar mózgu

Najbardziej niepokojącą przyczyną drętwienia rąk może być udar mózgu. Najczęstszą przyczyną udaru są zmiany miażdżycowe w tętnicach zaopatrujących mózg w krew, które powodują zwężenie tych naczyń i w efekcie niedokrwienie tkanki mózgowej. Mówimy wtedy o udarze niedokrwienny, który występuje w około 80 proc. przypadków. Udar może być także spowodowany krwawieniem wewnątrzczaszkowym lub zakrzepicą żył mózgowych, jednak są to przyczyny rzadsze. 

Niezależnie od przyczyny udaru u pacjentów mogą wystąpić niedowłady lub zaburzenia czucia w postaci drętwienia twarzy, kończyny dolnej i górnej, w tym dłoni. Trzeba pamiętać, że udar jest stanem zagrożenia życia, a chory powinien jak najszybciej otrzymać profesjonalną pomoc medyczną w szpitalu.   

Czytaj także:

Niedobory magnezu. Zobacz, jakie objawy świadczą o braku "pierwiastka życia"

Czy to Parkinson? Oto pierwsze niepokojące symptomy tej choroby

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: drętwienie rąk przyczyny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL