Kwas foliowy jako suplement dla mężczyzn

Z czym kojarzy ci się kwas foliowy? Większość przepytanych osób od razu odpowie, że z suplementacją kobiet w ciąży. Tymczasem jest to substancja, którą w swoim dietetycznym planie powinni uwzględnić także mężczyźni.

Kwas foliowy dla kobiet w ciąży

Skojarzenie z kobietami w ciąży lub dopiero tę ciążę planującymi jest jak najbardziej słuszne - dzięki suplementacji kwasem foliowym (czyli witaminą B9) można w znacznym zminimalizować ryzyko wystąpienia tak poważnych wad płodu jak m.in. bezmózgowie, rozszczep kręgosłupa oraz przepukliny mózgowo-rdzeniowe. Zwykle suplementacja w odpowiedniej dawce rzeczywiście działa. 

Jest tylko jedno "ale". Zamknięcie cewy nerwowej u nienarodzonego dziecka następuje już w pod koniec pierwszego miesiąca jego życia płodowego, a kobieta podczas trwania pierwszych tygodni stanu błogosławionego rzadko uświadamia sobie, że jest już w ciąży. 

Nie ma zatem skuteczniejszej profilaktyki wad układu nerwowego niż suplementacja witaminy B9 rozpoczęta jeszcze przed ciążą. A jeżeli ciąża nie była planowana? Eksperci radzą, by w takiej sytuacji zacząć przyjmować kwas foliowy jak najszybciej, liczy się bowiem każdy dzień. Dawkę substancji powinien dobrać lekarz.  

Zmieniają się też wytyczne co do dawkowania, np. jeszcze dziesięć lat temu uważano, że kobiety w ciąży bliźniaczej nie muszą brać większej dawki niż te w ciąży pojedynczej, bo większe zażywa się dopiero w ciąży trojaczej. Dziś wiadomo, że standardowa dawka (0,4 mg dziennie) może okazać się za mała dla przyszłej mamy bliźniąt.

Reklama

Kwas foliowy dla mężczyzn

Wiadomo już, że kwas foliowy sprzyja męskiej płodności, więc mężczyźni w niedalekiej przyszłości chcący zostać ojcami również powinni go przyjmować. Wszystko dlatego, że poprawia jakość nasienia.

Gdy celem porównania zbadano nasienie panów z niedoborem kwasu foliowego oraz tych, których dieta uwzględniała duże ilości tej substancji, okazało się, że ci drudzy mają o wiele więcej prawidłowych, ruchliwych i zdolnych do zapłodnienia plemników.

Gdzie, poza preparatami aptecznymi, szukać witaminy B6? Występuje przede wszystkim w warzywach zielonych, strączkowych, drożdżach, cytrusach, a także w płatkach śniadaniowych sztucznie wzbogacanych o tę witaminę.

AB

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: kwas foliowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL