Ocet z wrotyczu. Odstrasza kleszcze i pomaga schudnąć

Ocet ma szerokie zastosowanie w kuchni oraz jako dodatek do domowej chemii. Ten z wrotyczu ma szerokie zastosowanie w walce z infekcjami oraz chorobami pasożytniczymi. Może stanowić doskonałe uzupełnienie domowej apteczki, kiedy przyjdzie zmagać się z chorobami skóry, obrzękami lub pomoże w sezonie letnim odstraszyć kleszcze i komary. Jakie jeszcze zastosowanie ma ocet z wrotyczu?

Wrotycz - co to jest?

Wrotycz jest pospolitym ziołem o charakterystycznych, okrągłych, pomarańczowych kwiatach. Występuje na polach, łąkach, nieużytkach, ponieważ nie wymaga specjalnych warunków glebowych czy oświetlenia. W ziołolecznictwie używa się każdej części wrotyczu: kwiatów, owoców, liści. Ziele wrotyczu bogate jest w olejki eteryczne, kwasy organiczne, flawonoidy oraz fitosterole.

Wrotycz - działanie

Wrotycz zawiera tujon - substancję, która ma silne działanie przeciwpasożytnicze. Ma charakterystyczny zapach, który odstrasza komary, mrówki, kleszcze oraz muchy

Reklama

Ma również działanie odkażające, przeciwzapalne, przeciwbólowe i rozkurczowe. Substancje zawarte we wrotyczu działają również prawidłowo na perystaltykę jelit, niwelując wzdęcia, niestrawność oraz przyspiesza przemianę materii.

Ocet z wrotyczu na skórę

Ocet z wrotyczu stosuje się przede wszystkim zewnętrznie, dzięki działaniu odkażającym, i można stosować go na chorobowo zmienioną skórę w przypadku:

  • świerzbu,
  • łuszczycy,
  • grzybicy paznokci,
  • ropni,
  • atopowego zapalenia skóry.

Stosując go w ten sposób zawsze należy pamiętać, by uprzednio rozcieńczyć go z wodą.

Ocet z wrotyczu na kleszcze i komary

Aby uchronić się przed kleszczami, komarami czy muchami, rozcieńczonym octem z wrotyczu można natrzeć miejsca na ciele, które są najbardziej narażone lub odsłonięte.  Zapach wrotyczu skutecznie odstrasza owady i chroni przed ukąszeniami.

Ocet z wrotyczu na wszy

Ocet ten doskonale sprawdzi się w walce z wszawicą. Wystarczy wetrzeć go dokładnie w skórę głowy jak i na pasma włosów i nałożyć folię na godzinę. Po tym czasie umyć włosy dokładnie szamponem oraz wykonać płukankę z rozcieńczonym octem. By skutecznie walczyć z wszawicą, oprócz zabicia pasożytów, konieczne jest regularne i dokładne wyczesywanie gnid z włosów. Kurację taką należy powtórzyć kilkukrotnie w odstępach co 3-4 dni aż do całkowitego pozbycia się wszy i gnid.

Ocet z wrotyczu w rozcieńczeniu skutecznie również pomoże pozbyć się łupieżu, stanów zapalnych skóry głowy czy podrażnień.

Ocet z wrotyczu na bóle stawów

Dzięki działaniu przeciwbólowym ocet z wrotyczu można wykorzystać do pędzlowania obolałych miejsc np. stawów przy reumatoidalnym zapaleniu stawów. Ponadto działa również na siniaki oraz stłuczenia. Przy takim stosowaniu nie ma konieczności rozcieńczania go.

Ocet z wrotyczu na jelita

W zastosowaniu wewnętrznym ocet z wrotyczu sprawdza się w przypadku wzdęć czy niestrawności. Zalecany jest również osobom, które dążą do redukcji masy ciała, bowiem substancje z wrotyczu przyspieszają przemianę materii oraz zwiększają wydzielanie soków trawiennych. Należy jednak pamiętać, że spożywając ocet z wrotyczu, należy zawsze rozcieńczyć od 5 do 15 ml octu w 100 ml wody. Najlepsze efekty przynosi, jeśli jest przyjmowany regularnie 2 razy dziennie.

Ocet z wrotyczu - przeciwwskazania

Ze względu na toksyczny tujon, ocet z wrotyczu nie jest zalecany kobietom w ciąży oraz matkom karmiącym piersią. Ponadto nie powinny stosować go osoby, które wykazują reakcje alergiczną na rośliny z rodziny astrowatych. Istnieje niebezpieczeństwo przedawkowania octu z wrotyczu, a stosowanie go w zbyt dużych ilościach może prowadzić do zawrotów głowy czy podrażnienia błon śluzowych przewodu pokarmowego.

CZYTAJ TAKŻE: 

Zastąpi tabletkę na ból gardła, obniży ciśnienie, wspomoże trawienie

Zaskakujące właściwości liścia laurowego

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL