Krople do nosa - rodzaje. Wskazania i przeciwwskazania do stosowania kropli do nosa

Stanowią ratunek podczas nieżytu nosa, infekcji zatok oraz wielu innych schorzeń. Różnią się od siebie składem i zastosowaniem. Jak wybrać najlepszy rodzaj kropli do nosa i czy każdy może ich używać?

Krople do nosa to popularne, ogólnodostępne preparaty, przynoszące szybką ulgę w przypadku kataru, infekcji górnych dróg oddechowych, przesuszenia śluzówki czy alergii.  Wiele z nich można nabyć bez recepty.

Krople do nosa - rodzaje. Jakie krople do nosa wybrać?

Są to preparaty doraźne, które chwilowo zatrzymują objawy choroby, nie są jednak w stanie usunąć jej źródła. W związku z tym stosuje się je wspomagająco, w połączeniu z innymi - zazwyczaj farmakologicznymi - metodami leczenia. Na rynku dostępne są różne rodzaje kropli do nosa. Do najpopularniejszych z nich należą:

Reklama
  • środki obkurczające, skuteczne podczas kataru oraz zapalenia zatok;
  • krople do nosa na alergie;
  • sól fizjologiczna, nazywana również wodą morską, sprawdzająca się w przypadku przesuszenia jamy nosowej

Wybierając rodzaj kropli do nosa, należy zastanowić się, jakiemu problemowi mają one zapobiegać. Do najpopularniejszych należą krople do nosa na zatoki oraz katar, których zadaniem jest zmniejszenie obrzęku i ograniczenie wytwarzania wydzieliny. Ułatwiają one oddychanie i minimalizują ryzyko wystąpienia zapalenia ucha. Natomiast dla osób cierpiących na suchość jamy nosowej dobrym rozwiązaniem będzie woda morska w kroplach lub sprayu. Jest ona szczególnie przydatna podczas przybywania w mocno ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach.

Szczególny rodzaj kropli do nosa stanowią te przeznaczone dla alergików - zawierają substancje aktywne, zmniejszające wynikający z uczulenia katar. Przed ich wyborem najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Rodzaje substancji obecnych w kroplach do nosa

Mogą się one różnić w zależności od preparatu, jednak do substancji najczęściej występujących w kroplach do nosa na katar należą:

  • ksylometazolin
  • oksymetazolina
  • nafazolina

Ich zadaniem jest obkurczanie naczyń krwionośnych i hamowanie wysięku.

Krople do nosa na alergie wzbogacone są o substancje antyhistaminowe. Do najpopularniejszych z nich należy maleinian dimetyndenu.

Rozróżniając rodzaje kropli do nosa, nie można pominąć również tych przepisywanych przez lekarza i dostępnych na receptę. Zazwyczaj zawierają one sterydy, takie jak:

  • furoinian flu­tykazonu
  • propionianu flutykazonu 
  • furoinian mometazonu

Są bardzo skuteczne w leczeniu alergicznego nieżytu nosa, muszą być jednak stosowane ściśle z zaleceniami lekarza.

Krople do nosa: Przeciwwskazania i działania niepożądane

Właściwie dawkowane przyniosą ulgę i ułatwią oddychanie podczas różnorodnych infekcji, lecz używane w nadmiarze mogą wywołać wiele nieprzyjemnych skutków ubocznych, takich jak:

  • podrażnienie śluzówki, a nawet krwawienie z nosa
  • bóle i zawroty głowy
  • nudności, a w skrajnych przypadkach również wymioty
  • bezsenność

Przy długotrwałym używaniu kropli, po ich odstawieniu może pojawić się również tzw. lekowy nieżyt nosa. Z tego względu tak ważne jest nie tylko określenie, jakie krople do nosa powinny być używane, ale również, jakie wskazania dawkowania mają konkretne krople do nosa. Konieczne jest dokładne czytanie ulotki, zakłada się jednak, że nie należy stosować ich dłużej niż 3-4 dni bez przerwy.

Mimo że są to produkty ogólnodostępne, warto pamiętać, że nie sprawdzą się u każdego. Za najważniejsze przeciwwskazania uznaje się:

  • nadwrażliwość na którąkolwiek substancję czynną obecną w składzie
  • niedawno przebyte zabiegi chirurgiczne w obrębie jamy nosowej lub zatok
  • niektóre preparaty nie są również odpowiednie dla kobiet w ciąży i w okresie laktacji

Krople do nosa dla dzieci - rodzaje: Czy są bezpieczne?

Walka z katarem u dzieci bywa uciążliwa i męcząca. Wielu rodziców zastanawia się, czy istnieją bezpieczne krople do nosa dla ich pociech? Na rynku dostępne są łagodne preparaty o uproszczonym, nieinwazyjnym składzie. Mogą być one również stosowane przez kobiety w ciąży. Mimo że są to specjalne krople do nosa dla dzieci, wielu lekarzy zaznacza, że w przypadku najmłodszych lepiej zastąpić je wodą morską w spreju, inhalacjami i nebulizacją oraz oczyszczeniem nosa tradycyjną gruszką lub aspiratorem. Pozwoli to uniknąć przesuszenia delikatnych dziecięcych śluzówek. 


Zobacz także: 

Dlaczego mam wiecznie zatkany nos?

Jak szybko wyleczyć katar? Sprawdzone sposoby

Alergiczny nieżyt nosa i katar niesezonowy. Czym są?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL