Reklama

Gruczoł Bartholina - stan zapalny, objawy, leczenie

Przez gruczoł Bartholina rozumie się gruczoły przedsionkowe większe, które umiejscowione są u kobiet wewnątrz warg sromowych większych. Ich zadaniem jest utrzymanie odpowiedniego nawilżenia pochwy. Za sprawą gronkowców, paciorkowców i gonokoków mogą ulec zapaleniu. Stan taki najczęściej pojawia się u kobiet w przedziale wiekowym 20-40 lat, które są aktywne seksualnie.

Objawy zapalenia gruczołu Bartholina

Bakterie przenikają do przewodów wyprowadzających i, wywołując stan zapalny, zatykają je. Gruczoł Bartholina nie ma możliwości prawidłowo funkcjonować, bo powstaje wówczas ropień. 

Do najczęstszych objawów zapalenia gruczołu Bartholina należą:

  • bóle podczas zmiany pozycji (siadanie, wstawanie),
  • bolesne stosunki płciowe,
  • obrzęk i zaczerwienienie w okolicach warg sromowych,
  • stany podgorączkowe i gorączka. 

Gdy ropień pęka samoistnie, wydobywa się z niego wydzielina, a objawy zanikają.

Leczenie w stanach zapalnych gruczołu Bartholina

Lekarz na podstawie objawów klinicznych może stwierdzić, że gruczoł Bartholina jest w stanie zapalnym. Gdy powstały ropień nie pękł samodzielnie, nakłuwa go, aby wydzielina ropna mogła wypłynąć. Wtedy również mijają dolegliwości bólowe i pacjentka wraca do zdrowia. Antybiotykoterapię stosuje się jedynie przy potwierdzonym zakażeniu gonokokami. 

Reklama

Gdy choroba nawraca, można zastosować zabieg marsupializacji, który wykonywany jest w znieczuleniu i trwa ok. 15 minut. Jako działanie profilaktycznie zaleca się stosowanie płynów do higieny intymnej zawierających kwas mlekowy, choć ryzyko zapalenia nadal istnieje. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Obserwuj swoje majtki. To, co na nich zobaczysz, wiele mówi o twoim zdrowiu

Higiena intymna po trzydziestce. O czym nie zapominać, z czego zrezygnować? 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: choroby intymne | wargi sromowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL