Zabije wirusy i skróci infekcję. Syrop z czarnego bzu i jego właściwości lecznicze
Czarny bez to popularny w Polsce krzew o białych kwiatach zebranych w duże baldachogrona. Owoce bzu są fioletowo-czarne, mięsiste i zawierają w sobie nasiona. Zarówno kwiaty oraz owoce mają właściwości lecznicze i wytwarza się z nich miód, soki, dżemy czy nalewki. Syrop z czarnego bzu wykazuje działanie przeciwwirusowe, przeciwbólowe a także obniża cholesterol. Jakie jeszcze właściwości ma czarny bez i dlaczego warto pić z niego syrop?
Kwiaty i owoce czarnego bzu są bogate jest w duże ilości witaminy C, będącej silnym przeciwutleniaczem. Dzięki jej obecności w diecie wzmacnia się odporność organizmu, procesy starzenia zwalniają i dochodzi do syntezy kolagenu. W owocach czarnego bzu zawarta jest również witamina A, która korzystnie wpływa na wzrok oraz wygląd skóry. Nie brakuje w nim również wapnia oraz fosforu, które regulują ciśnienie krwi, wspierają układ nerwowy oraz są niezbędne w procesie prawidłowego krzepnięcia krwi.
Mimo, iż czarny bez jest bombą witaminową, to zawiera glikozydy cyjanogenne. W organizmie człowieka wytwarzają cyjanowodór, który jest silnie toksyczny. To niezwykle istotna informacja dla osób, które samodzielnie dokonują zbiorów owoców i kwiatów tej rośliny.
Poddanie ich obróbce termicznej - poprzez gotowanie, czy smażenie - pozwala pozbyć się niebezpiecznych substancji trujących. Nigdy nie należy spożywać liści ani owoców w surowej postaci. Objawem zatrucia cyjanowodorem są:
- bóle i zawroty głowy,
- nudności,
- biegunka,
- szybsze bicie serca,
- duszność.
- czarny bez
Przeprowadzono badania kliniczne, w których pacjentom ze zdiagnozowaną grypą podawano syrop z owoców czarnego bzu. Syrop był przyjmowany w dawce 4 łyżki syropu 4 razy dziennie przez 5 dni. Czas trwania choroby u pacjentów przyjmujących syrop był krótszy o 3-4 dni w porównaniu z pacjentami, którzy przez okres infekcji przyjmowali placebo.
Syrop z czarnego bzu pomaga w walce z przeziębieniem, objawami grypy i bólem gardła. Czarny bez działa wykrztuśnie, polecany jest zatem w przypadku infekcji dróg oddechowych. Naukowcy dowiedli również, że substancje zawarte w czarnym bzie hamują namnażanie wirusa opryszczki wargowej HSV. Czarny bez działa również napotnie, ma zatem zastosowanie w przypadku walki z gorączką.
Udowodniono, że czarny bez działa również przeciwbakteryjnie. Hamuje rozwój paciorkowców, gronkowca złocistego oraz bakterii wywołujących zapalenie płuc oraz ciężkie infekcje dolnych dróg oddechowych. Dodatkowo działa korzystnie na błony śluzowe dróg oddechowych i ułatwia odkrztuszanie wydzieliny z oskrzeli.
Związki zawarte w liściach i owocach czarnego bzu mają działanie moczopędne oraz przyspieszają eliminację toksyn z organizmu, które niekorzystnie wpływają na procesy przemiany materii i przyczyniają się do odkładania złogów jelitowych. Czarny bez przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, pomaga w zaparciach i niestrawności.
Aby samodzielnie przygotować syrop z czarnego bzu, trzeba zebrać 1 kg owoców czarnego bzu (miesiącem owocowania jest sierpień), a następnie dokładnie umyć. Do garnka należy włożyć owoce, zasypać 1 kg cukru i zalać wodą do przykrycia owoców. Wody nie może być zbyt dużo, a cukru można użyć mniej w zależności od tego, jak słodki chcemy uzyskać syrop. Owoce należy gotować do momentu, aż puszczą soki. Przygotowany syrop należy przecedzić i rozlać do wyparzonych słoików lub szklanych butelek
Syrop można pasteryzować, wówczas czas przechowywania będzie dłuższy. Niepasteryzowany należy trzymać w lodówce przez maksymalnie 3 tygodnie.
CZYTAJ TAKŻE: