Herbata stulatków z niebieskich stref. Przygotujesz z trzech składników

Mieszkańcy niektórych krajów cieszą się szczególnie dobrym zdrowiem i żyją dużo dłużej niż inni. Należą do nich m.in. osoby zamieszkujące grecką wyspę Ikaria. Jaki mają przepis na długowieczność? Badacze duże znaczenie przypisują temu, co się tam je i pije. Mieszkańcy Ikarii stawiają na świeże warzywa, owoce i ryby, a piją m.in. ziołowe herbaty. Co wchodzi w ich skład? "Herbatkę długowieczności", jaką się popija w tej części świata, możesz przygotować i ty. Podajemy przepis.

Grecka Ikaria to niebieska strefa. Czym są niebieskie strefy?

Niebieskie strefy (ang. blue zones) to miejsca na świecie, gdzie ludzie częściej niż gdziekolwiek indziej dożywają bardzo sędziwego wieku - żyją 90 lat, 100 lat, a nawet dłużej. Cieszą się lepszym zdrowiem, znacznie rzadziej niż mieszkańcy innych części świata zapadają na choroby cywilizacyjne, w tym choroby serca, cukrzycę czy raka, pozostają aktywni fizycznie i mentalnie do późnej starości. Zdają się również szczęśliwsi. Wymienia się pięć niebieskich stref. Należą do nich: półwysep Nicoya w Kostaryce, miasto Loma Linda w Kalifornii, wyspa Okinawa w Japonii, a także region Barbagia na Sardynii i wyspa Ikaria w Grecji.

Reklama

Jak zwracają uwagę badacze, mieszkańcy niebieskich stref czerpią większość składników odżywczych ze świeżych warzyw i owoców, a także produktów pełnoziarnistych, orzechów i nasion. Posiłki spożywają niespiesznie, najchętniej w towarzystwie innych ludzi. Nigdy nie jedzą do syta. Pozostają w ciągłym ruchu, dbają o sen i relaks, pozytywne nastawienie i właściwe relacje społeczne.

Jaki jest sekret długowieczności mieszkańców Ikarii?

Wskazuje się, że co trzeci mieszkaniec greckiej Ikarii dożywa 90. roku życia. Powszechne jest tam pozostawanie aktywnym do później starości, także jeśli chodzi o aktywność seksualną (badanie przeprowadzone na jednym z uniwersytetów w Atenach wykazało, że 80 proc. mężczyzn w wieku od 65 do 100 lat wciąż było aktywnych seksualnie). Wskaźniki występowania demencji i innych chorób przewlekłych na Ikarii są bardzo niskie. Jak podaje m.in. "The Guardian", mieszkańcy wyspy rzadziej chorują na raka, choroby serca i depresję niż np. mieszkańcy USA.

Mieszkańcy Ikarii przestrzegają diety śródziemnomorskiej. Zamiast mięsa na ich talerzach pojawiają się ryby, w dużej ilości owoce i warzywa, często ziemniaki, fasola i oczywiście oliwa. Piją kozie mleko, dużo herbat ziołowych, których receptury przekazywane są z pokolenia na pokolenie, nie żałują miodu. Obowiązkowym punktem każdego ich dnia jest popołudniowa drzemka. Pracują w ogrodach, spacerują (górzyste ukształtowanie terenu zmusza ich do większego wysiłku), odwiedzają przyjaciół. Spędzanie czasu z rodziną i bliskimi jest ważnym elementem tamtejszej kultury. Osoby starsze zazwyczaj mieszkają ze swoimi dziećmi i wnukami.

"Herbatka długowieczności", którą piją mieszkańcy Ikarii

Zioła to ważny element diety mieszkańców greckiej Ikarii. Jak podkreślają, podlegają one wyłącznie działaniu czynników naturalnych, takich jak woda i słońce. Są bogate w przeciwutleniacze i składniki odżywcze, które przynoszą organizmowi wiele korzyści. Co ciekawe, uważa się, że Ikaria ma rośliny lecznicze, które działają silniej niż rośliny z podobnej rodziny występujące w innych częściach Morza Śródziemnego.

Jedną z herbat ziołowych, po którą często sięgają mieszkańcy Ikarii, jest herbata z mniszka lekarskiego, szałwii i rozmarynu. Inne ważne w tej części świata zioła to m.in. oregano, rumianek, mięta czy gojnik.

Herbaty ziołowe, w tym herbatę z mniszka lekarskiego, szałwii i rozmarynu, w Ikarii często podaje się po posiłkach lub z przekąskami. Uważa się, że spożywanie wysokiej jakości herbaty ziołowej może pomóc w zapobieganiu chorobom, chroniąc komórki przed uszkodzeniami oksydacyjnymi powodowanymi przez wolne rodniki. Jedno z badań wykazało, że spożycie herbaty ziołowej było powiązane z poprawą wydajności poznawczej wśród starszych mieszkańców Grecji.

Składniki "herbatki długowieczności". Jak działają mniszek, szałwia i rozmaryn?

Jak wspomnieliśmy, "herbatka długowieczności", którą popijają mieszkańcy Ikarii, to trzy składniki: mniszek lekarski, szałwia i rozmaryn. Jak działają? Otóż:

  • mniszek lekarski - wykazuje działanie przeciwnowotworowe, ma silne właściwości przeciwzapalne, poza tym żółciopędne i moczopędne (pomaga w pozbywaniu się toksyn). Wykazano jego ochronny wpływ na komórki wątroby. Zawiera związki, które wspomagają zwalczanie drobnoustrojów. Jego liście i korzenie wpływają na poprawę profilu lipidowego krwi. Mniszek ma też działanie przeciwcukrzycowe;
  • szałwia - zawiera związki wykazujące intensywne działanie antyoksydacyjne. Wskazuje się, że zmniejszają ryzyko raka oraz poprawiają funkcje mózgu i pozytywnie wpływają na pamięć. Szałwia jest dobra dla układu pokarmowego, wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwcukrzycowe, obniża poziom cholesterolu. Poprawia nastrój i funkcje poznawcze;
  • rozmaryn - jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy. Kwasy karnozowy i rozmarynowy mają silne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Rozmaryn zmniejsza ryzyko infekcji i wspomaga układ odpornościowy, gdy infekcja już nas dopadnie. Obniża poziom cukru we krwi i korzystnie wpływa na trawienie. Działa przeciwwrzodowo i moczopędnie, a także zapobiega zaburzeniom metabolicznym oraz wspomaga kontrolę masy ciała.

"Herbatka długowieczności" - przepis

Można kupić gotowe mieszanki, w skład których wchodzą i mniszek lekarski, i szałwia, i rozmaryn. Co ciekawe, dostępne są też mieszanki prosto z Ikarii. Ale "herbatkę długowieczności" można też przygotować samemu. Wystarczy jedną łyżeczkę mieszanki ziół (mniszka, rozmarynu i szałwii - suszonych) zalać wrzącą wodą i odstawić na 5-7 minut. Następnie napar należy przecedzić. W takiej postaci jest gotowy do spożycia. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Polski profesor opracował przepis na długowieczność. Zapamiętaj zasadę 7U

Umiesz wymienić "witaminy życia"? To właśnie ich organizm potrzebuje najbardziej

Prowadzisz siedzący tryb życia? Tyle minut ruchu każdego dnia ratuje życie

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: długowieczność | przepis na długie życie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL