Zastosowanie wody utlenionej. Nie pomaga na rany, ale na coś innego!

Woda utleniona znana jest ze swoich właściwości odkażających, przez co bardzo chętnie stosowana jest do odkażania ran. To jednak nie jedyne jej zastosowanie. Do czego jeszcze można użyć wody utlenionej? Poniżej znajdziesz kilka propozycji.

Woda utleniona - co to jest?

Woda utleniona to substancja, która znana jest od ponad 150 lat. Od strony chemicznej, to 3 proc. roztwór wodny nadtlenku wodoru, który cechuje się silnymi właściwościami utleniającymi. Dzięki temu składnik ten jest w stanie wchodzić w reakcje np. z białkami lub innymi składnikami błon komórkowych, które po kontakcie z nim mogą zostać uszkodzone. Ze względu na swoje inne właściwości, m.in. odkażające, bakteriobójcze, odnawiające i wybielające, woda utleniona znalazła szerokie zastosowanie, nie tylko w przemyśle farmaceutycznym ale i kosmetycznym.

Reklama

Woda utleniona - zastosowanie

Głównym i najbardziej znanym zastosowaniem wody utlenionej jest przemywanie ran. Coraz częściej w tym celu stosuje się jednak inne preparaty, przede wszystkim na bazie poliheksanidyny i betainy. Nic dziwnego. Najnowsze badania na temat wody utlenionej pokazują, że jej działanie odkażające i przyśpieszające gojenie, może być bardzo przeceniane. Zgodnie z nimi, woda utleniona nie jest w stanie całkowicie zdezynfekować rany oraz, co niezwykle ważne, przyczyniać się może do zanieczyszczenia okolic rany.

Inne zastosowanie wody utlenionej

Fakt, że w medycynie odchodzi się od stosowania wody utlenionej jako środka odkażającego nie sprawia, że należy o tym preparacie zapomnieć. Jej zastosowanie w życiu codziennym jest szerokie i warto wiedzieć, że idealnie sprawdzi się jako środek, który można wykorzystać w:

W kosmetyce woda utleniona jest składnikiem preparatów rozjaśniających włosy. Produkt cenią też fanki samodzielnie przygotowywanych kosmetyków, które stosują ją jako dodatek do toników czy domowej pasty do zębów. Woda utleniona bywa również stosowana jako domowy środek na plamy. W sieci znaleźć można także informacje, jakoby nadtlenek wodoru mógł zastępować płyn do soczewek kontaktowych, jednak specjaliści od tematyki wzroku zdecydowanie zaprzeczają temu zastosowaniu. 

CZYTAJ TAKŻE:

Niedobór witaminy D zwiększa ryzyko demencji

Ta maść zregeneruje zniszczoną skórę

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL