Paciorkowiec w gardle - objawy i zagrożenie

Paciorkowce z grupy A wywołują bakteryjną infekcję gardła i migdałków. Sam paciorkowiec w gardle nie oznacza, że osoba będąca jej nosicielem od razu zachoruje, ale należy podjąć leczenie, które pomoże się go pozbyć z organizmu.

Paciorkowcowe zapalenie gardła może także doprowadzić do szeregu powikłań.  

Paciorkowiec w gardle - objawy infekcji

Gdy paciorkowiec w gardle się uaktywnia, najczęściej wywołuje jego zapalenie. Charakterystyczne dla tej infekcji objawy to:

- dość silny ból gardła

- gorączka w granicach 38-39 stopni C

- biały nalot w okolicach migdałków

- silne zaczerwienienie

- powiększenie najbliższych węzłów chłonnych (szyi, podżuchwowe)

- przykry zapach z jamy ustnej.

Charakterystyczny jest brak kaszlu, który często pojawia się przy innych infekcjach górnych dróg oddechowych.

Reklama

Paciorkowiec w gardle - sposoby leczenia

Paciorkowcowe zapalenie gardła wymaga leczenia antybiotykiem. Jest ono wstępnie rozpoznawane na podstawie objawów klinicznych, zwłaszcza w przypadku pojawienia się ich nagle i z dużym nasileniem. Aby potwierdzić, że paciorkowiec w gardle się pojawił, należy wykonać wymaz z gardła.

 W przypadku uzyskania wyniku ujemnego należy przeprowadzić diagnostykę laboratoryjną na podstawie posiewu wymazu z gardła, aby mieć pewność. Antybiotykoterapia pozwala na szybsze zwalczenie zapalenia oraz pozwala ochronić organizm przed powikłaniami typu gorączka reumatyczna i ropień zagardłowy. Dla złagodzenia objawów bólowych podaje się środki przeciwbólowe.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL