​Kaszel mokry - przyczyny i leczenie

Kaszel to naturalny odruch obronny organizmu - reakcja na podrażnienie błony śluzowej układu oddechowego. Gwałtowny wyrzut powietrza z płuc pozwala pozbyć się z dróg oddechowych ciała obcego czy zalegającej w nich wydzieliny.

Mokry kaszel od suchego odróżnia obecność wydzieliny, która zalega w oskrzelach czy płucach i pobudza odruch kaszlu, często bardzo nasilony, połączony z odpluwaniem.

Kaszel mokry zwykle towarzyszy infekcjom układu oddechowego. Śluzowa, przezroczysta lub bezbarwna wydzielina  wskazuje na prawdopodobieństwo infekcji wirusowej. Jeśli wydzielina jest gęsta, ma zielonkawy lub żółty kolor, wskazuje na nadkażenie bakteryjne i może być konieczne leczenie antybiotykiem.

Kaszel mokry - czy warto leczyć się samodzielnie?

W każdej aptece możemy się zaopatrzyć w leki wspomagające odkrztuszanie (kaszlu mokrego nie należy hamować, jest on naszym sprzymierzeńcem w walce z chorobą), jednak zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy kaszel nie ustępuje po kilku dniach, mocno się nasila lub występuje dodatkowo wysoka gorączka.

Reklama

Nie należy lekceważyć  kaszlu u małych dzieci - u nich infekcje rozwijają się szybciej i bywają bardziej groźne niż u dorosłych.

Pojawienie się krwi w odkrztuszanej wydzielinie wymaga zawsze kontaktu z lekarzem, który rozstrzygnie, czy to tylko skutek podrażnienia dróg oddechowych, czy może konieczne będzie badanie w kierunku gruźlicy lub nawet raka płuc.

Przewlekły mokry kaszel pojawiający się w godzinach porannych u osób palących papierosy może świadczyć o wystąpieniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Kaszel u palacza bywa naturalną reakcją na podrażnienie przez dym tytoniowy, jeśli jednak się nasila lub zmienia się jego charakter, nie należy zwlekać  z wizytą u lekarza.

Domowe sposoby na kaszel

Jeśli kaszel jest tylko objawem zwykłego przeziębienia, oprócz leków (syropów czy tabletek) dostępnych w aptece i poleconych przez lekarza, warto wspomagać organizm najprostszymi środkami: dbać o nawilżenie powietrza w domu, pić dużo wody i stosować odpowiednią dietę (włączając do niej czosnek czy syrop malinowy).

 

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL