Dieta przeciw złogom w jelitach

Czy wiesz, że w twoich jelitach może znajdować się balast nie tylko niepotrzebny, ale i szkodliwy? Mowa o złogach, czyli kamieniach kałowych - niestrawionych resztkach pokarmu i szkodliwych produktach przemiany materii, które w normalnych warunkach powinny zostać wydalone. Pacjenci borykający się z tym problemem noszą w jelitach przeciętnie 6 kilogramów złogów, ale u rekordzistów może to być nawet 15 kilogramów. Na szczęście można sobie pomóc nawet dietą. Co należy włączyć do jadłospisu, by pozbyć się kamieni? Sprawdź.

Co to są złogi jelitowe?

Wizja kilogramów niewydalonych kamieni kałowych zalegających w twoich jelitach działa odstraszająco? Nic dziwnego. To twarda, zbita masa stolcowa, która naprawdę przypomina kamienie i wywołuje ostre zaparcia. Gromadzi się w końcowym odcinku jelita grubego.

Szczególnie narażone na tę dolegliwość są osoby mało aktywne fizycznie - wykonujące pracę siedzącą, pacjenci z otyłością, seniorzy, osoby z niepełnosprawnością ruchową, niechodzące, a także rekonwalescenci, którzy przeszli choroby, wymagające długotrwałego leżenia w łóżku. Paradoksalnie - do powstawania kamieni kałowych przyczynia się też stosowanie środków przeczyszczających, ponieważ "rozleniwiają" jelita, których naturalne ruchy perystaltyczne ulegają osłabieniu.

Reklama

Jak rozpoznać, czy w jelitach są złogi?

Jeśli symptomy takie jak wzdęcia, zaburzony rytm wypróżnień, czyli biegunki na przemian z zaparciami, częste bóle brzucha, zgaga, ogólne osłabienie i złe samopoczucie nie są ci obce, a na dodatek w twojej codziennej diecie znajdują się produkty wysoko przetworzone, smażone, grillowane, wybory z białej mąki (białe pieczywo), czerwone mięso, cukier, nabiał produkowany na skalę masową, fast food i dania instant, prawdopodobnie ciebie również dotyczy problem odkładania się w jelitach złogów pokarmowych. 

Nie powinieneś bagatelizować tych objawów, ponieważ zalegające złogi nie są obojętne dla zdrowia - nie chodzi tylko o dyskomfort w toalecie. Kamienie kałowe zawierają substancje toksyczne, które zatruwają organizm.

Co jeść i pić, by pozbyć się złogów w jelitach?

W pierwszej kolejności zastanów się, czy codziennie wypijasz odpowiednią ilość płynów. Optymalnie byłoby, gdybyś wypijał dziennie minimum osiem lub dziewięć szklanek przefiltrowanej lub mineralnej wody (niegazowanej, gazowana drażni układ pokarmowy), w tym szklankę (lub dwie) ciepłej wody z cytryną na czczo, od razu po przebudzeniu. 

Dostateczne nawodnienie jest niezbędne, by pozbyć się złogów - bez wody proces formowania kału nie przebiegnie prawidłowo, co więcej, jeśli pijesz za mało wody, potęgujesz problem zaparć. 

Zrób test ręki, by przekonać się, czy pijesz wystarczająco dużo wody. 

Po drugie - błonnik pokarmowy. Bez tego składnika nie ma mowy, by wyregulować rytm wypróżnień. Potrzebujesz ok. 30-40 g błonnika dziennie, co oznacza, że warzywa powinny zajmować większość twojego talerza, do tego - owoce ze skórką w ramach deserów, a do posiłków spróbuj włączyć dużą ilość kasz pełnoziarnistych - gryczanej albo pęczak, ryż basmati lub brązowy, płatki owsiane, makarony razowe oraz pieczywo pełnoziarniste. 

W kontekście oczyszczania jelit często mówi się o kuracji sokowej - jest wskazana, o ile do jadłospisu włączysz soki domowej roboty, świeżo wyciskane - np. sok pomarańczowy z miąższem to skarbnica błonnika. Te z kartonu nie będą jednak pomocne. 

I wreszcie - przekonaj się do siemienia lnianego, silnego sojusznika w walce o czyste i zdrowe jelita. Włącz je jednak do diety ostrożnie - w pierwszym tygodniu kuracji wystarczy jedna łyżka stołowa, w drugim dwie, a w trzecim trzy. Siemienia lnianego możesz używać jako posypki (np. do kanapek czy sałatek), albo pić domowy kisiel przygotowany na jego bazie. Pierwsze zauważalne efekty powinny pojawić się po trzech tygodniach. 

Pamiętaj, że uzupełnianie diety o wartościowe produkty nie pomoże, jeżeli równocześnie będą w niej obecne wspomniane wyżej wyroby szkodliwe. 

Zobacz także:

Dieta przy jelicie drażliwym. Oto, co ci zaszkodzi?

Kto nie powinien jeść chleba?

Fakty i mity o antybiotykach 

Prebiotyki i probiotyki - to musisz o nich wiedzieć

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: złogi w jelitach oczyszczanie | jelita
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL