Śniadanie zdrowsze od jajecznicy. Syci, dodaje energii, jest pełne dobrych składników
Na śniadanie bardzo często jemy jajka. Pod różnymi postaciami. Smakują nam jajka na miękko i na twardo, jajka sadzone, jajecznica, jajka w koszulkach, jajeczne pasty. Coraz częściej też eksperymentujemy z jajkami i przygotowujemy z nich takie dania, o których nie słyszały przed laty nasze mamy. Takim daniem jest np. szakszuka. Czym jest szakszuka? Jakich składników potrzebujemy, by ją przygotować? I przede wszystkim - czy jest zdrowa?
Jajko kurze jest jednym z najbardziej wartościowych produktów żywnościowych. Stanowi źródło wielu ważnych dla organizmu składników. Kryją się one w żółtku, jak i białku. Jajka są źródłem pełnowartościowego, łatwo przyswajalnego białka, zawierającego wszystkie aminokwasy, a poza tym żelaza, witaminy A, witaminy D, witamin z grupy B, w tym witaminy B12 i folianów, a także witaminy E. Jajka to także cholina, która m.in. odgrywa niezwykle ważną rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego.
Niektóre osoby stronią od jajek z powodu zawartości cholesterolu. Wskazuje się jednak, że żółtko jaja (średnie jajo kurze o wadze ok. 50 g zawiera ok. 170-185 mg cholesterolu) ma bardzo korzystny stosunek wielonienasyconych kwasów tłuszczowych do cholesterolu i odpowiednią ilość fosfolipidów, przez co zjedzenie nawet 2-3 sztuk jajek dziennie nie powoduje u zdrowej osoby wzrostu cholesterolu.
Jajka, jak już wspomnieliśmy, jemy pod różnymi postaciami. Ostatnio stawiamy na mniej tradycyjne opcje, szukając inspiracji poza granicami Polski. Efektem takich kulinarnych poszukiwań jest choćby szakszuka.
Szakszuka to częsty wybór klientów śniadaniowni, czyli miejsc, które specjalizują się w śniadaniach. Ale nie wymaga dużego nakładu pracy i specjalnych umiejętności kulinarnych, dlatego każdy z łatwością przygotowuje ją w domu - i to tak, że zachwyci smakiem niejednego wybrednego. Jakich składników potrzebujemy, by przygotować szakszukę? Co to za danie?
Najprościej rzecz ujmując, szakszuka to danie na bazie jajek i pomidorów z dodatkiem ostrych przypraw (czasem mówi się, że to jajka w pomidorach). Dodaje się do niej cebulę, czosnek, niekiedy kolendrę, paprykę, kapary, ser feta, ciecierzycę i inne dodatki. Tak naprawdę każdy może dodać do szakszuki to, co akurat ma pod ręką lub co mu najbardziej smakuje. Tradycyjny przepis nie uwzględnia jednak tłustych dodatków mięsnych.
Szakszuka, dosłownie "mieszanka", to danie z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Prawdopodobnie pochodzi z Tunezji albo Jemenu.
Czy warto przygotowywać szakszukę? Czy jest to zdrowe danie? Jak najbardziej!
Szakszuka to jajka, warzywa (pomidory, papryka) i mnóstwo przypraw. Całe danie stanowi więc mieszankę wielu ważnych dla organizmu składników, w tym białka, likopenu, witamin (m.in. witaminy C i witamin z grupy B) i składników mineralnych takich jak potas.
Przygotowując szakszukę, możemy w bardzo smaczny sposób zwiększyć spożycie pomidorów, które są źródłem cennego likopenu. Likopen zmniejsza ryzyko powstania chorób nowotworowych oraz chorób układu krążenia. Jest silnym przeciwutleniaczem, a poza efektem antyoksydacyjnym wpływa na metabolizm cholesterolu.
Ważnym składnikiem szakszuki jest czosnek. Zawiera on związki przeciwzapalne, działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, wspomaga naturalną odporność organizmu, zmniejsza stężenie cholesterolu całkowitego oraz frakcji LDL, wpływa też na stężenie triglicerydów we krwi.
Jak wspomnieliśmy, w tradycyjnej wersji szakszuka nie zawiera dodatków mięsnych, więc na pewno będzie zdrowszym wyborem na śniadanie niż np. jajecznica z boczkiem.
Szakszuka jest odżywcza, sycąca, zapewnia dużo energii na pierwszą część dnia. Już wiesz, co przygotować jutro na śniadanie.
Do przygotowania najprostszej wersji szakszuki nie potrzeba wielu składników. Dwa pomidory sparz, obierz ze skórki, pokrój w kosteczkę. Na oliwie podsmaż starty czosnek (wystarczy niecały ząbek), dodaj do niego pomidory i przyprawy (sól, pieprz, oregano, ostrą paprykę, kmin rzymski lub inne). Wymieszaj i smaż na większym ogniu przez kilka minut. Wbij jajka, dopraw solą. Kiedy jajka będą ścięte, danie będzie gotowe.
CZYTAJ TAKŻE:
W Turcji piją go do obiadu i kolacji. Obniża ciśnienie, dba o prawidłową pracę jelit
Od tego zależy, ile posiłków jeść dziennie. Ważna jedna zasada
Najlepsze dodatki bogate w białko. Dodaj do każdego posiłku, a zaczniesz chudnąć