Przy zespole SIBO ulgę jelitom przyniesie dieta. Oto wskazane i zakazane produkty

Lekarz stwierdził u ciebie za dużo bakterii w jelicie cienkim? Do wyboru masz aż trzy diety, które pomogą się z nimi uporać. SIBO, czyli zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego, wymaga specjalnego żywienia. Z jadłospisu pacjenta powinny zniknąć produkty, które źle wpływają na jelita. Zaliczyć do nich można m.in. laktozę, warzywa strączkowe czy przetworzone mięso. Co warto spożywać? Poznaj zasady diety Low Fodmap, GAPS oraz SCD - trzech najbardziej polecanych diet dla pacjentów z SIBO.

SIBO - co to jest?

SIBO, czyli zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego, to stan, w którym w jelicie cienkim pojawia się za dużo bakterii lub dostają się tam bakterie normalnie przebywające w jelicie grubym. Jak do tej pory nieznana jest bezpośrednia przyczyna SIBO. Wiadomo jednak, że w zdecydowanej większości zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego towarzyszy innych schorzeniom. Chodzi m.in. o takie choroby jak marskość wątroby, celiakia, zapalenie trzustki, cukrzyca czy choroba Leśniowskiego-Crohna. SIBO wiązać się może z niedoborami witaminowymi. W takim przypadku nie należy zapominać o odpowiedniej suplementacji.

Reklama

Przerost bakteryjny jelita cienkiego prowadzi do zaburzenia procesów trawienia i wchłaniania pokarmów. Objawy SIBO bywają niespecyficzne, mogą występować równolegle, różnić się częstotliwością czy czasem trwania. To przede wszystkim: 

  • wzdęcia i gazy,
  • bóle brzucha,
  • uczucie przelewania się treści pokarmowej w jamie brzusznej, 
  • biegunki, 
  • czasem zaparcia,
  • odbijanie i niestrawność,
  • powiększony obwód brzucha
  • zmęczenie.

Leczenie SIBO zależy przede wszystkim od przyczyny zespołu rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego. Najczęściej pacjentom podawane się antybiotyki. Terapia powinna trwać do 10 dni. U pacjentów, u których SIBO wynika ze zmian anatomicznych, dobre efekty przynieść może odpowiednie leczenie chirurgiczne. Bez względu na zastosowane leczenie, pacjenci z SIBO powinno pamiętać o odpowiednim odżywianiu. 

SIBO - dieta i dozwolone produkty

W przypadku zespołu rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego zaleca się przede wszystkim trzy diety - Low Fodmap, GAPS Diet oraz SCD Diet. Wszystkie trzy diety zaliczane są do restrykcyjnego sposobu odżywiania i nie należy traktować ich jako diety odchudzającej.

Dieta Low Fodmap

Dieta Low Fodmap dąży do wykluczenia produktów zawierających krótkołańcuchowe węglowodany oraz fermentujące oligosacharydy, które są słabo wchłaniane przez organizm i mogą prowadzić do wzdęć i bólu brzucha.

Lista produktów zakazanych:

  •    produkty zawierające znaczną ilość fruktozy - napoje gazowane, miód, dżemy, słodycze, miód, słodziki, słodkie przekąski, ciasta i inne desery
  •    owoce - wiśnie, liczi, gruszki, jabłka, mango, brzoskwinie, awokado, śliwki i arbuzy
  •    warzywa - szparagi, grzyby, kalafior, karczochy, groszek cukrowy, fasola, groch, soja, soczewica, cebula, brokuły, patisony, por, koper włoski  i czosnek
  •    inne produkty - wszelkie produkty zawierające laktozę oraz orzechy nerkowca, pistacje, owoce suszone, pszenica, jęczmień i ryż

Produkty te eliminuje się na okres 4-8 tygodni. Po tym czasie należy obserwować swój organizm i powoli wprowadzać zakazane produkty. Dobrze tolerowane mogą zostać w jadłospisie na stałe, z innych warto zrezygnować.

GAPS Diet

Dieta Gut and Psychology Syndrome opiera się na wyeliminowaniu szkodliwych substancji takich jak: węglowodany złożone, cukier i słodziki, produkty przetworzone, rośliny strączkowe, niedojrzałe banany, kakao, produkty zawierające laktozę, alkohol, kawa i mocna herbata. Podstawą diety jest rosół przygotowany na dobrej jakości mięsie i warzywach. Poza nim spożywać można kiszonki, ryby, jaja, owoce i warzywa (poza zakazanymi) oraz oleje roślinne.

Dieta GAPS powinna trwać około dwóch lat. Składa się z sześciu etapów:

1 etap - tzw. faza wprowadzająca. Trwa od pięciu do siedmiu dni i w tym czasie należy spożywać wyłącznie rosół

2 etap - do diety można włączyć kiszonki oraz duszone warzywa

3 etap - do diety można włączyć jajka i oleje roślinne

4 etap - do diety można włączyć pieczone posiłki (wcześniej wszystkie potrawy muszą być gotowane)

5 etap - można rozpocząć spożywanie surowych warzyw 

6 etap - można rozpocząć spożywanie surowych owoców

SCD Diet

SCD Diet, czyli dieta specyficznych węglowodanów, opiera się na założeniu, że drobnoustroje potrzebują do życia właśnie węglowodanów, dlatego wyeliminowanie ich doprowadzi do zmniejszenia ilości bakterii w jelitach. Z tego powodu z diety należy wykluczyć wszystkie produkty zawierające węglowodany złożone.

Lista produktów zakazanych: 

  • produkty zbożowe - pszenica, jęczmień, żyto, owies, gryka, kasza bulgur, proso, komosa ryżowa, ryż, muesli, tapioka,
  • owoce i warzywa - ziemniaki, bataty, kukurydza, warzywa strączkowe, warzywa konserwowe, owoce w puszkach, 
  • mięso i ryby - przetwory mięsne i rybne, produkty przetworzone (parówki, pasztety, kiełbasy, wędlina), dania gotowe, żywność typu fast food,
  • nabiał i produkty białkowe - mleko krowie, maślanka, ser kozi, serek wiejski, serki do smarowania, ser feta, kefir, mozzarella, ricotta, mascarpone, śmietana, mleko sojowe, tofu, jogurty owocowe, lody mleczne, bita śmietana,
  • inne produkty - cukier, słodziki, melasa, syrop klonowy, sacharoza, syrop z agawy, margaryna, słodycze, lody, ciasta, soki owocowe i napoje gazowane.

ZOBACZ TEŻ:

Koniec z precyzyjnym liczeniem kalorii. To będzie najmodniejsza dieta w 2024 roku

Rosół i kiszonki podstawą diety GAPS. Leczy jelita i całe ciało

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: SIBO leczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL