Koniec z precyzyjnym liczeniem kalorii. To będzie najmodniejsza dieta w 2024 roku

Po wielu latach panowania mody na restrykcyjne diety zaczynamy coraz bardziej doceniać wpływ naszego umysłu na zdrowie ciała. Wyczerpani precyzyjnym liczeniem kalorii coraz częściej poszukujemy alternatywnych podejść do jedzenia. Zaczynamy podawać w wątpliwość skuteczność i zdrowotność tradycyjnych diet, które często okazują się krótkoterminowe i trudne do utrzymania w dłuższej perspektywie. I choć wiele ze znanych nam diet wciąż będzie się miało dobrze, trend na jedzenie intuicyjne będzie coraz bardziej widoczny w nadchodzącym roku.

Najmodniejsze diety w 2024 roku

Diety od wieków odgrywają istotną rolę w ludzkim życiu, nie tylko w kontekście kulinarnym, ale przede wszystkim zdrowotnym. Ludzie na przestrzeni czasu opracowywali różnorodne plany żywieniowe, bazując na dostępnych im zasobach żywnościowych, kulturze, wierzeniach i potrzebach zdrowotnych. W dzisiejszych czasach motywacją do wyboru konkretnej diety często jest pragnienie osiągnięcia zdrowszego i dłuższego życia. I choć trendy się zmieniają, pewne rzeczy pozostaną stałe.

Diety roślinne nigdy nie wyjdą z mody

Z roku na rok coraz więcej ludzi przekonuje się do diety opartej na roślinach, nie tylko ze względu na potencjalne korzyści zdrowotne, ale także ze względów etycznych i światopoglądowych. Diety roślinne opierają się głównie na spożywaniu produktów pochodzenia roślinnego i eliminowaniu lub znacznym ograniczaniu produktów pochodzenia zwierzęcego. 

Reklama

Istnieje kilka głównych typów diet roślinnych, z których najbardziej znane to:

  • dieta wegańska - dieta wegańska eliminuje wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego, w tym mięso, ryby, nabiał, jaja, miód i inne produkty pochodzenia zwierzęcego. Opiera się wyłącznie na produktach roślinnych;
  • dieta wegetariańska - dieta wegetariańska eliminuje mięso i ryby, ale pozwala na spożywanie nabiału i jaj. Istnieje wiele wariantów diety wegetariańskiej, zależnie od tego, jakie produkty pochodzenia zwierzęcego są akceptowalne;
  • dieta pescowegetariańska - ta dieta pozwala na spożywanie ryb i owoców morza, ale eliminuje mięso czerwone oraz drób;
  • dieta planetarna - dieta planetarna, znana również jako dieta EAT-Lancet, została opracowana przez komisję ekspercką ds. żywienia, zdrowia i środowiska. Jest to propozycja diety, która ma na celu równoważenie potrzeb żywieniowych ludności światowej ze zrównoważonym i ekologicznym wykorzystaniem zasobów naturalnych. Dieta ta ma na celu promowanie zdrowego żywienia dla ludzi i jednocześnie ograniczenie wpływu produkcji żywności na środowisko.

Dieta śródziemnomorska i dieta DASH - najzdrowsze na świecie

Z pewnością w dalszym ciągu chętnie będziemy sięgać po najzdrowsze diety świata. Ich udowodniony, korzystny wpływ na zdrowie nie jest oczywiście bez znaczenia.

Dieta śródziemnomorska ponownie została uznana w 2023 roku za najzdrowszą na świecie. Ten styl żywienia to przede wszystkim żywność pochodzenia roślinnego z ograniczonymi produktami pochodzenia zwierzęcego. Największy nacisk kładzie się na warzywa, owoce, nasiona strączkowe, a także produkty z pełnego ziarna. Duża ilość błonnika pokarmowego w warzywach i owocach sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Pektyny zawarte w wielu owocach obniżają natomiast stężenie cholesterolu we krwi i mają korzystny wpływ na poziom glukozy u osób z hiperglikemią.

Dieta DASH to obok diety śródziemnomorskiej jedna z najzdrowszych diet na świecie. Jej głównym zadaniem jest leczenie i zapobieganie nadciśnieniu tętniczemu oraz innym chorobom układu krążenia. Dieta DASH ma wiele cech wspólnych z dietą śródziemnomorską. W obu w codziennym jadłospisie zalecanych jest dużo warzyw i owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych, tłuszczów pochodzenia roślinnego, a poza tym sięga się po orzechy czy niskotłuszczowe produkty nabiałowe. Ograniczeniu ulegają natomiast czerwone mięso, szeroko pojęte wyroby cukiernicze (czekolada, batony, ciastka, słodzone napoje itd.), wysoko przetworzone produkty (np. dania typu instant, gotowe sosy), nasycone kwasy tłuszczowe czy izomery trans. Natomiast zasadniczą różnicą między tymi dietami jest nacisk na ograniczenie spożycia sodu w diecie DASH, ponieważ jej głównym celem jest kontrola ciśnienia tętniczego.

Dieta fleksitariańska jest obok diety śródziemnomorskiej i diety DASH wymieniana jako jedna z najzdrowszych. Jej główną zasadą jest "więcej warzyw, mniej mięsa". Dobrze zbilansowana dieta fleksitariańska zapewnia zapotrzebowanie na wszystkie niezbędne składniki odżywcze. To elastyczne podejście, w którym przestrzega się głównie diety roślinnej, ale okresowo można spożywać produkty pochodzenia zwierzęcego.

Dieta ketogeniczna dalej w trendach

W nadchodzącym roku dalej w trendach będą diety niskowęglowodanowe. Zakładają one ograniczenie spożycia węglowodanów, szczególnie tych o szybkim działaniu. Wymieńmy najbardziej znane diety niskowęglowodanowe.

Dieta ketogeniczna od lat jest jedną z najbardziej popularnych, ale i kontrowersyjnych diet w Polsce. Śmiało można powiedzieć, że ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Dieta ketogeniczna, zwana również dietą keto, jest chętnie wybierana, ponieważ już na samym początku jej stosowania można zauważyć szybką redukcję masy ciała. Ale źle zbilansowana może również doprowadzić do poważnych niedoborów żywieniowych i problemów zdrowotnych. Głównym celem tej diety jest wprowadzenie organizmu w stan zwany ketozą, w którym ciało spala tłuszcze jako główne źródło energii zamiast węglowodanów.

Inne diety niskowęglowodanowe to:

  • dieta niskowęglowodanowa (Low Carb) - to ogólny termin obejmujący różne diety, w których ogranicza się spożycie węglowodanów, ale niekoniecznie w tak dużym stopniu jak w diecie ketogenicznej. Może obejmować ograniczenie spożycia cukrów i skrobi oraz zwiększenie spożycia białka i tłuszczów;
  • dieta Atkinsa - to jedna z najbardziej znanych diet niskowęglowodanowych. Dieta Atkinsa ma kilka faz, z których pierwsza jest szczególnie restrykcyjna pod względem węglowodanów, a późniejsze fazy stopniowo wprowadzają większe ilości węglowodanów. Ograniczenie ilości spożywanych węglowodanów skutkuje zwiększonym spożyciem tłuszczów oraz białka, co prowadzi do powstania ciał ketonowych we krwi i moczu. Obecność ciał ketonowych przyczynia się do zmniejszenia uczucia głodu, co ułatwia przestrzeganie restrykcyjnych zasad diety;
  • dieta paleo - ta dieta opiera się na spożywaniu żywności podobnej do tej, którą spożywali nasi przodkowie paleolityczni. Obejmuje ona mięso, ryby, warzywa, owoce, orzechy i nasiona, ale wyklucza produkty przetworzone, zboża i nabiał.

W roku 2024 będziemy słuchać własnej intuicji

W dzisiejszych czasach, w których naprawdę jesteśmy mocno sfokusowani na dietach i zdrowym stylu życia, jedzenie intuicyjne staje się coraz bardziej doceniane. Ludzie zaczynają odchodzić od rygorystycznych planów żywieniowych, a w zamian sięgają po naturalne i instynktowne podejście do jedzenia. Książka Evelyn Tribole oraz Elyse Resch "Jedzenie intuicyjne. Bez radykalnych zasad, zakazów i diet" ukazała się już w 1995 roku, a do dziś jest chętnie kupowanym poradnikiem na całym świecie. Dlaczego? Ponieważ jedzenie intuicyjne zachęca do zrozumienia sygnałów wysyłanych przez własne ciało.

Ludzie, którzy są już zmęczeni restrykcjami i liczeniem kalorii, szukają alternatywnych podejść do jedzenia. Jedzenie intuicyjne oferuje wybór swobodny od sztywnych reguł. Trend zdrowego stylu życia skupia się na utrzymaniu zdrowego stosunku do jedzenia, a jedzenie intuicyjne doskonale wpisuje się w tę filozofię. Ludzie coraz bardziej zdają sobie sprawę z wpływu zdrowego umysłu na zdrowe ciało. Jedzenie intuicyjne sprzyja zrozumieniu sygnałów ciała i kształtowaniu świadomego podejścia do żywienia.

Praktykowanie jedzenia intuicyjnego zwiększa świadomość ciała, pomagając ludziom rozpoznawać prawdziwe potrzeby swojego organizmu. To nie tylko kwestia jedzenia, ale także zrozumienia, co naprawdę sprawia, że czujemy się dobrze. W przeciwieństwie do restrykcyjnych diet jedzenie intuicyjne nie narzuca sztywnych zasad czy zakazów. Ludzie mogą cieszyć się jedzeniem, wybierając to, co im smakuje. Dlatego w diecie intuicyjnej tak ważne jest m.in. to, aby nauczyć się odczytywać płynące z ciała sygnały i odróżniać fizjologiczny głód od emocjonalnego.

CZYTAJ TAKŻE:

Nocne wyprawy do lodówki i niekontrolowane objadanie. Tak objawia się zespół nocnego jedzenia

Coraz większy problem wśród Polaków. Nieleczone stany zapalne jelit prowadzą do raka

Na wirusy, bakterie i wysoki cukier. Odkryj leczniczą moc herbaty Inków

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: dieta | dieta wegańska | zbilansowana dieta | dieta ketogeniczna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL