Dieta OMAD uznana za jedną z najgroźniejszych dla zdrowia. Stosują ją gwiazdy
Utrata masy ciała, a jednocześnie jedzenie tego, na co ma się ochotę, brzmi kusząco. Musi być jednak jakieś "ale". I jest. Jesz tylko jeden posiłek w ciągu dnia, a pościsz przez 23 godziny. Dieta OMAD to ekstremalna wersja postu przerywanego, która ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Do tej pierwszej należą m.in. gwiazdy muzyki, do drugiej lekarze i dietetycy. Jak na organizm może wpłynąć jedzenie według zasad diety OMAD? Wyjaśniamy.
Dieta OMAD to jedna z odmian postu przerywanego, czyli sposobu żywienia polegającego na zachowaniu określonych odstępów pomiędzy oknem żywieniowym a okresem, kiedy powstrzymujemy się od przyjmowania pokarmów. Osoby na diecie OMAD sięgają po jeden duży posiłek dziennie, zwykle o tej samej porze, a poszczą przez ok. 23 godziny każdego dnia (OMAD to skrót od ang. One Meal A Day, co oznacza jeden posiłek dziennie).
Dieta OMAD zyskała na popularności w ostatnich miesiącach. To jeden z najnowszych trendów dietetycznych wśród celebrytów. Gwiazdy muzyki takie jak Bruce Springsteen czy Chris Martin uważają, że pozwala im ona utrzymać wagę i formę.
Głównym założeniem diety OMAD jest 23-godzinny post, w trakcie którego nie powinno się nic spożywać. Dozwolone są jednak niektóre napoje - woda, kawa i herbata, ale bez dodatków, np. w postaci cukru.
Podczas godzinnego okna żywieniowego można jeść, co się chce. Nie ma ograniczeń co do rodzaju spożywanych pokarmów i napojów. Ponadto nie ma ograniczeń co do ilości przyjmowanych kalorii. Zaleca się jednak spożywanie takiej ilości kalorii, jaką normalnie zjada się w ciągu całego dnia (oczywiście w ramach godzinnego okna żywieniowego). Zwraca się też uwagę, by osoby na diecie OMAD w ciągu tej jednej godziny wybierały wartościowe składniki, które zasilą organizm w niezbędne witaminy i minerały.
Większość osób stosujących tę dietę decyduje się na jedzenie tylko kolacji, inni wybierają śniadanie lub obiad. Niektóre wersje diety OMAD, poza zjedzeniem jednego posiłku, dopuszczają zjedzenie przekąski lub dwóch. Szczególnie nowicjusze w kwestii postu przerywanego mogą stopniowo zwiększać okno postu, aby główne założenie diety było możliwe do zrealizowania.
Dieta OMAD jest ekstremalną wersją postu przerywanego i wzbudza niemałe kontrowersje. Jej zwolennicy utrzymują, że pomaga schudnąć i poprawić ogólny stan zdrowia. Więcej jest jednak głosów (w tym lekarzy i specjalistów ds. żywienia), że jedząc w ten sposób, łatwo sobie zaszkodzić.
Nie ma zbyt wielu badań dotyczących skutków zdrowotnych spożywania tylko jednego posiłku dziennie. Konieczne są dalsze badania, aby określić, jak taki sposób żywienia może wpłynąć na zdrowie, zwłaszcza w dłuższej perspektywie. Niemniej zwolennicy diety OMAD powołują się na kilka niewielkich badań i wskazują np., że ten sposób żywienia pozwala jeszcze skuteczniej spalać tkankę tłuszczową (podobnie jak inne rodzaje postu przerywanego spożywanie jednego posiłku dziennie to sposób na manipulowanie tym, jak organizm znajduje i wykorzystuje "paliwo").
W małym, 11-dniowym badaniu porównano dietę zakładającą spożywanie jednego posiłku w ciągu dwugodzinnego okna żywieniowego i poszczenie przez 22 godziny z dietą składającą się z trzech posiłków dziennie z przekąskami. Zaobserwowano, że w grupie spożywającej jeden posiłek dziennie doszło do większej utraty tkanki tłuszczowej w porównaniu z grupą stosującą zwykłą dietę. W grupie spożywającej jeden posiłek dziennie odnotowano również nieco większą utratę masy ciała. Uczestnicy doświadczyli jednak również utraty masy mięśniowej i kostnej. Niektóre badania wykazały, że zmiana wzorców odżywiania poprzez okresowy post może skutkować poprawą metabolizmu.
Zwolennicy diety OMAD wskazują, że zmniejsza ona prawdopodobieństwo spożycia zbyt dużej ilości kalorii w ciągu dnia i zapewnia uczucie lekkości. Cenią ją sobie też za jej prostotę. Dieta wymaga przygotowania zaledwie jednego posiłku, więc nie trzeba spędzać w kuchni dużo czasu. Poza tym na talerzu może znajdować się to, na co akurat ma się ochotę.
Uważa się, że dla większości zdrowych dorosłych post od czasu do czasu jest bezpieczny. Dieta OMAD to jednak ekstremalna wersja postu i lekarze, większość dietetyków oraz specjalistów ds. żywienia przekonuje, że jedzenie tylko jednego posiłku w ciągu dnia jest niezdrowe i może skutkować wieloma problemami.
Po pierwsze eksperci zauważają, że poprzez jedzenie jednego posiłku w ciągu dnia nie da się zaspokoić zapotrzebowania na kalorie i składniki odżywcze, w tym witaminy i minerały, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Długotrwały brak wystarczającej ilości i jakości jedzenia może prowadzić do utraty mięśni, niedoborów składników odżywczych, a także niedożywienia.
Stosowanie diety OMAD niesie poza tym ryzyko objadania się, osłabienia fizycznego, braku energii, a także problemów z koncentracją. Może powodować również rozdrażnienie i bóle głowy.
Diety OMAD nie powinny stosować osoby cierpiące na choroby układu krążenia czy cukrzycę, a także zmagające się z problemami ze strony układu pokarmowego. Dieta OMAD nie jest również wskazana dla osób poniżej 18. roku życia, osób z zaburzeniami odżywiania w wywiadzie, osób otyłych, kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Generalnie nikomu nie jest zalecana.
Chcąc ustalić odpowiedni dla siebie sposób żywienia, warto skonsultować się ze specjalistą z zakresu dietetyki.
CZYTAJ TAKŻE:
"Schudnę" to najgorsze postanowienie noworoczne. Więcej szkody niż pożytku
Tak Polki odchudzały się w PRL-u. Figurę modelki miała gwarantować dieta i specjalny napar
Neurolodzy jedzą to na śniadanie. Mózg będzie działał na wysokich obrotach