Wspiera jelita, jest polecany przy IBS. Maślan sodu coraz popularniejszy

Zyskuje coraz większą popularność w leczeniu problemów jelitowych, w tym zespołu jelita drażliwego (IBS). Maślan sodu to krótkołańcuchowy kwas tłuszczowy, który stanowi ważne źródło energii dla komórek wyściełających jelita. Badania wskazują, że może wspomagać regenerację błony śluzowej jelit, zmniejszać stan zapalny oraz poprawiać równowagę mikroflory jelitowej. Jak jeszcze działa? Kiedy zaleca się preparaty maślanu sodu? Sprawdzamy.

Maślan sodu - co to takiego?

Sól sodowa kwasu masłowego, czyli maślan sodu, jest krótkołańcuchowym kwasem tłuszczowym naturalnie wytwarzanym w jelicie grubym człowieka. Maślan sodu występuje również w małych ilościach w niektórych produktach spożywczych, takich jak mleko, sery czy kiszona kapusta.

Właściwości maślanu sodu

Źródło energii dla komórek nabłonka jelitowego - maślan sodu jest głównym źródłem energii dla enterocytów (komórek wyściełających jelita). Pomaga w utrzymaniu zdrowia i integralności błony śluzowej jelita.

Działanie przeciwzapalne - maślan sodu ma właściwości przeciwzapalne, co może pomagać w redukcji stanów zapalnych w jelitach. Jest to istotne w chorobach takich jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy choroba Crohna.

Reklama

Regulacja mikrobioty jelitowej - maślan sodu wspiera wzrost korzystnych bakterii w jelitach, co przyczynia się do poprawy równowagi mikrobioty.

Pomaga w regeneracji jelit.

Wspiera organizm w walce z biegunką i zaparciami.

Maślan sodu przy problemach z jelitami

Maślan sodu wspiera rozwój pożytecznej mikrobioty jelitowej i przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania błony śluzowej przewodu pokarmowego. Wspomaga także stabilizację struktury śluzówki jelit, co wpływa na jej integralność oraz właściwe działanie.

Maślan sodu przy IBS

Okazuje się, że podwyższenie poziomu maślanu sodu w jelitach osób z IBS może korzystnie wpłynąć na pracę układu pokarmowego, przyczynić się do odbudowy prawidłowego składu mikrobioty oraz wspomóc funkcje i wzmocnić integralność bariery jelitowej.

Czym jest zespół jelita drażliwego (IBS)?

Zespół jelita drażliwego (IBS) jest jednym z najczęstszych zaburzeń czynnościowych jelit. Charakteryzuje się przewlekłymi i uciążliwymi objawami. Należą do nich głównie bóle brzucha, wzdęcia oraz biegunka, co znacząco wpływa na codzienne funkcjonowanie.

Nawet 80 proc. osób z zespołem jelita drażliwego zauważa, że ich objawy są powiązane z dietą. Odpowiednie zmiany w stylu życia i nawykach żywieniowych mogą znacznie złagodzić objawy, a w niektórych przypadkach prowadzić nawet do ich długotrwałego ustąpienia, co przekłada się na lepszą jakość życia.

Objawy zespołu jelita drażliwego

Pacjenci cierpiący na zespół jelita drażliwego uskarżają się na:

  • silne bóle brzucha,
  • biegunkę,
  • zaparcia,
  • wzdęcia brzucha i częstsze oddawanie gazów,
  • mdłości i wymioty,
  • zgagę,
  • senność,
  • bóle głowy, pleców,
  • zaburzenia koncentracji,
  • rozdrażnienie,
  • niepokój,
  • częstomocz.

Przywołajmy wyniki badania przeprowadzonego przez W. Tarnowskiego i współpracowników, które dotyczyło wpływu doustnie podawanego maślanu sodu na stan kliniczny oraz jakość życia pacjentów z zespołem jelita drażliwego. W eksperymencie wzięło udział 59 osób, które podzielono na dwie grupy. Pierwsza grupa otrzymywała standardowe leczenie, które obejmowało trimebutynę lub mebewerynę, natomiast druga grupa dodatkowo przyjmowała chroniony maślan sodu przez okres sześciu tygodni.

W obu grupach zauważono znaczną poprawę objawów klinicznych i jakości życia. Jednak w grupie przyjmującej maślan sodu odnotowano istotnie większą redukcję dyskomfortu, bólów brzucha oraz problemów z rytmem wypróżnień w porównaniu z grupą, która stosowała jedynie standardowe leczenie.

Suplementacja maślanu sodu

Suplementacja maślanu sodu jest głównie zalecana przy chorobach układu pokarmowego. Jest on zwykle dostępny w formie kapsułek, które są dobrze tolerowane przez organizm, zwłaszcza jeśli mają powłokę opóźniającą rozkład, aby mógł dotrzeć do jelita grubego. Dostępny jest również w formie proszku.

Optymalne dawki różnią się w zależności od indywidualnych potrzeb i celów zdrowotnych, dlatego najlepiej przyjmować go zgodnie z zaleceniami specjalisty.

Maślan sodu - skutki uboczne i przeciwwskazania

W większości przypadków maślan sodu jest dobrze tolerowany, ale u niektórych osób może wywołać dolegliwości żołądkowo-jelitowe, takie jak wzdęcia czy dyskomfort. Dlatego warto zaczynać od niższych dawek i stopniowo je zwiększać.

Źródła:

Tarnowski W, Borycka-Kiciak K, Kiciak A, et al. Outcome of treatment with butyric acid In irritable bowel syndrome-preliminary report. Gastroenterol Prakt 2013; 1: 43-8.

https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC8942000/. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Co jeść, a czego unikać, by "wyciszyć" wrzody żołądka? Zasady diety wrzodowej

Tak trzustka daje znać, że choruje. Kluczowe objawy nie tylko po posiłku

Produkty zabronione, gdy cierpisz na hemoroidy. Wzmagają ból i pieczenie

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL