Prawie nikt nie zjada ich w całości. Wiadomo, czy można jeść czarną końcówkę banana

Większość z nas uwielbia banany, jednak prawie nikt nie zjada ich w całości. Wyrzucamy nie tylko skórkę, ale również ciemniejszą końcówkę, która wzbudza mnóstwo emocji. Niektórzy twierdzą jest ona źródłem pasożytów lub toksyn. Jaka jest prawda?

Czarna końcówka banana. Czy jej jedzenie jest bezpieczne?

Końcówki bananów, zwane również "szczytami", to te ciemniejsze i bardziej zbite fragmenty, które znajdują się końcu owocu, po przeciwnej stronie ogonka. O ile banan jest jednym z najbardziej lubianych owoców, o tyle większość z nas trzyma się z daleka od jego ciemnej końcówki. Niektórzy uważają, że to właśnie ona jest źródłem toksyn oraz pestycydów. Istnieją również mity głoszące, że znajdują się w niej pasożyty, takie jak lamblie, larwy pająków lub cysty ogoniastka jelitowego.

Prawda jest inna. W końcówce banana nie czyha nic niebezpiecznego. Jest tam tyle samo witamin i mikroelementów, takich jak potas, wapń magnez czy fosfor, co w pozostałej części owocu, zaś najwięcej pestycydów znajduje się na skórce. Przed zjedzeniem banana należy więc  zawsze dokładnie go umyć, bo podczas obierania i za pośrednictwem naszych rąk - chemikalia mogą trafić do organizmu. Ciemny kolor końcówki banana świadczy zaś jedynie o dojrzałości bananów, a nie o tym, że są one niebezpieczne.

Reklama

Co znajduje się w końcówce banana?

Pod względem składu odżywczego, końcówki bananów zawierają te same składniki odżywcze co reszta owocu, ale w mniejszych ilościach. Są one bogate w witaminy, takie jak witamina C i witaminy z grupy B, a także minerały, takie jak potas i magnez. Jednak niektórym może nie odpowiadać nieco twardsza struktura tej części owocu, wiec odrzucają ją. Końcówki bananów można odkładać do kompostownika lub wykorzystywać do nawożenia roślin, ponieważ zawierają cenne składniki odżywcze. 

Dlaczego warto jeść banany?

Banany są zdrowym źródłem wielu ważnych składników odżywczych, takich jak witamina C, witaminy z grupy B (w tym kwas foliowy), potas, magnez, oraz błonnik. 

Przyjęło się, że banany mają dużo cukru i kalorii, więc nie są dobre dla osób na diecie, ale prawda wygląda znacznie lepiej. o owoce o dużej zawartości błonnika pokarmowego, przyjazne dla jelit oraz dobre dla serca, dzięki zawartości potasu. Jest on ważnym minerałem dla funkcjonowania organizmu, zwłaszcza dla regulacji ciśnienia krwi i pracy mięśni.

Wbrew powszechnej opinii od banów jedzonych w rozsądnych ilościach wcale nie przytyjemy. Średniej wielkości banan (ok. 120-150 g) zawiera zazwyczaj około 105-135 kalorii i stanowi dobrą i pożywną przekąskę, znacznie lepsza od przetworzonych płatków czy batonów. 

Kto nie powinien jeść bananów?

Przede wszystkim bananów powinny unikać osoby, które stosują dietę niskowęglowodanową. Mała zawartość białka i tłuszczu w porównaniu do stosunkowo dużej ilości węglowodanów sprawi, że jedzone w dużych ilościach banany mogą zaburzyć bilans makroskładników. Banany nie są najlepszym wyborem dla diabetyków, bo mają bardzo wysoki indeks glikemiczny. W średnio dojrzałych owocach wynosi około 60, w bardzo dojrzałych (tych najsłodszych) - nawet 70. 

Wysoki poziom potasu w bananach powinien także skłonić do ostrożnego ich spożywania przez osoby z nasilonymi objawami niewydolności nerek. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Acerola ma 30 razy więcej witaminy C niż cytryna. Pomoże schudnąć, zbije cukier

Jedz, jeśli obawiasz się nowotworów. To najlepsze źródło antyoksydantów

Jeden z najsilniejszych naturalnych antybiotyków i antyoksydantów. Jakie właściwości ma olejek z oregano?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: banany właściwości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL