Siedem produktów, które podwyższają zły cholesterol
Zbyt wysoki poziom cholesterolu zwiększa ryzyko poważnych chorób. Grozi miażdżycą, zawałem czy udarem mózgu. Z tego powodu warto zadbać o codzienną dietę. Czego nie należy spożywać i co warto ograniczyć? Poniżej przedstawiamy siedem produktów, które podwyższają poziom cholesterolu.
Zbyt wysoki poziom cholesterolu to powszechny problem. Szacuje się, że hipercholesterolemia, bo tak nazywa się to zaburzenie, może dotyczyć nawet 61 proc. Polaków powyżej 17. roku życia. O zbyt wysokim poziomie cholesterolu mówimy w przypadku, gdy poziom cholesterolu LDL przekracza 115 mg/dl. Stan ten jest bardzo niebezpieczny i grozić może poważnymi chorobami. Nieleczona hipercholesterolemia doprowadzić może m.in. choroby niedokrwiennej serca, miażdżycy tętnic szyjnych, miażdżycy tętnic nóg, choroby naczyń obwodowych, udaru mózgu oraz tętniaka aorty brzusznej.
Nie ma wątpliwości, że zamiast leczyć, lepiej zapobiegać. Aby zmniejszyć ryzyko podwyższonego poziomu cholesterolu, warto zadbać o odpowiednią dietę i wykluczyć z niej szkodliwe składniki. Warto pamiętać również o normach. Zaleca się, aby ilość spożywanego cholesterolu nie przekraczała 300 mg dziennie. Aby ułatwić ci komponowanie diety, poniżej przedstawiamy siedem produktów, które podwyższają zły cholesterol (cholesterol LDL). Osoby, które borykają się ze zbyt wysokim poziomem złego cholesteroli - powinny więc ich unikać
Produktem bardzo bogatym w cholesterol są jajka. Uważa się, że dwa duże jajka zawierają ponad 400 mg cholesterolu. To znacznie więcej niż zalecana dzienna dawka cholesterolu. Mimo wszystko nie należy całkowicie przekreślać tego produktu. Dietetycy podkreślają, że jajka są niezwykle wartościowe. Zawierają cenne przeciwutleniacze, obniżają poziom cukru we krwi oraz zmniejszają ryzyko chorób serca. Ważne, aby nie przesadzać z ich ilością i nie spożywać ich codziennie.
Kolejnym produktem, na który warto zwrócić uwagę, jest ser żółty. Dla przykładu, 100 g sera cheddar to aż 108 mg cholesterolu. Równie bogaty w cholesterol jest emmentaler, który w 100 g zawiera 93 mg cholesterolu.
Osoby, które borykają się z wysokim poziomem cholesterolu, powinny ograniczyć również masło. Zamiast tego warto postawić na zdrowsze zamienniki. Na kanapce dobrze sprawdzi się cienka warstwa gęstego jogurtu naturalnego, hummus czy pasta z awokado.
Prawdziwą bombą cholesterolową są dania gotowe. Chodzi zarówno o dostępne w supermarketowych lodówkach produkty garmażeryjne, jak i dania typu fast food. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na kotlety i inne produkty w panierce. Jest to smaczny dodatek, jednak znacząco podwyższa zawartość cholesterolu w całym daniu.
Kolejną bombą cholesterolową jest wątróbka wołowa. Ma ona wiele drogocennych składników (m.in. żelazo, białka, witaminę A i witaminę B12) jednak w 100 gramach zamiera aż 389 mg cholesterolu. Ze względu na prozdrowotne właściwości nie trzeba całkowicie wykluczać jej z diety, jednak należy spożywać ją stosunkowo rzadko, i co ważne, w małych ilościach.
To kolejny zdrowy produkt na naszej liście. Sardynki zawierają tłuszcze omega-3, białko, witaminę D oraz selen. Dzięki temu mogą zmniejszać ryzyko niektórych chorób m.in. serca. Niestety, sardynki są również bogate w cholesterol. 100 gram produktu to prawie 150 mg cholesterolu.
Z diety pacjenta z wysokim poziomem cholesterolu należy wykluczyć dania smażone. Zamiast tego warto postawić na zdrowszy sposób przygotowywania posiłków - gotowanie, gotowanie na parze czy pieczenie bez tłuszczu. Aby dania nie były zbyt suche, dodać można do nich odrobinę wysokogatunkowej oliwy z oliwek.
CZYTAJ TAKŻE:
Dieta dla serca. 10 prostych zasad