Na słodko i na słono. Wzmocni nie tylko smak potraw, ale i metabolizm

Gałka muszkatołowa - znana, a jednak niedoceniana. A szkoda, ponieważ jest ona na tyle uniwersalna, że nadaje się do dań słonych i słodkich. Doskonale komponuje się z potrawami takimi jak dynia, szpinak, ziemniaki i marchewka, nadając im wyjątkowego smaku. Jej aromat i smak doskonale podkreślają także gęste kremy, zupy oraz sosy. A do tego gałka muszkatołowa jest arcyzdrowa! Sprawdź, w jakich daniach sprawdzi się gałka muszkatołowa, i jakie wykazuje działanie zdrowotne.

Gałka muszkatołowa - co to za przyprawa

Gałka muszkatołowa jest pozyskiwana z nasion muszkatołowca korzennego. Znana jest ona ze swojego charakterystycznego smaku i aromatu, który jest często wykorzystywany w kuchni do przyprawiania dań mięsnych, zup, sosów, deserów i napojów.

Ale gałka muszkatołowa jest również od dawna używana w medycynie ludowej ze względu na swoje właściwości lecznicze, takie jak poprawa trawienia, łagodzenie dolegliwości układu oddechowego i stresu. 

Gałka muszkatołowa - zastosowanie

Gałka muszkatołowa jest wszechstronną przyprawą, doskonale komponującą się zarówno z daniami słonymi, jak i słodkimi. Jej wyrazisty smak doskonale podkreśla aromat dyni, szpinaku, ziemniaków oraz marchwi. Dodaje też głębi i intensywności do gęstych kremów, zup i gorących sosów, w tym mięsnych gulaszy i pasztetów. Niezwykle popularna jest także w cukiernictwie, gdzie nadaje charakteru takim wypiekom jak piernik, jabłecznik czy czekoladowy mus.

Reklama

Zimą, dodanie odrobiny świeżo startej gałki muszkatołowej do napojów rozgrzewających to doskonały sposób na podbicie ich smaku. Gałka muszkatołowa doskonale komponuje się z kawą, czy ciepłym kakao. 

Gałka muszkatołowa - co zawiera

Gałka muszkatołowa jest bogatym źródłem dobrze rozpuszczalnego błonnika i witamin. Znajdziemy w niej:

  • naturalne antyoksydanty (witaminę A i C),
  • witaminy z grupy B, z naciskiem na kwas foliowy (B9), pirydoksynę (B6), niacynę (B3), ryboflawinę (B2) i tiaminę (B1). 
  • magnez, 
  • żelazo, 
  • potas, 
  • fosfor, 
  • wapń,
  • cynk, 
  • a także kwasy tłuszczowe i olejki eteryczne.

Gałka muszkatołowa - działanie zdrowotne

Gałka muszkatołowa zawiera substancję zwaną eugenolem, która jest również obecna m.in. w goździkach. Eugenol pomaga w stymulowaniu wydzielania soku żołądkowego i działa przeciwbólowo, co może pomóc w łagodzeniu objawów przejedzenia oraz wspierać proces trawienia. Dodatkowo, eugenol posiada właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, co może zapobiegać uszkodzeniom błony śluzowej przewodu pokarmowego oraz redukować stany zapalne.

Po zbyt obfitym posiłku warto wypić szklankę ciepłej wody ze sporą szczyptą sproszkowanej gałki muszkatołowej - przykre dolegliwości miną. 

Gałka muszkatołowa na ból, stany zapalne i cholesterol

Stosowana regularnie i z umiarem gałka muszkatołowa wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych. Zawarte w niej olejki eteryczne mają działanie przeciwbólowe. Nasze babcie stosowały ją w razie bólu zęba - wystarczyło rozkruszyć gałkę, mały kawał rozgryźć i potrzymać kilka minut w ustach, by ból minął. 

Na tym jednak nie koniec. Gałka muszkatołowa jest zalecana sercowcom - zmniejsza lepkość krwi i normalizuje poziom złego cholesterolu, oddalając ryzyko powstawania zmian miażdżycowych. Zawarty w niej błonnik ma korzystny wpływ na metabolizm węglowodanów i poziom cukru we krwi. Po gałkę muszkatołową powinni sięgać więc cukrzycy i osoby z insulinoopornością. 

Za sprawą licznych związków o działaniu przeciwutleniającym, przyprawa ma silny potencjał antyoksydacyjny. Może być istotnym wsparciem w walce z wolnymi rodnikami.

Gałka muszkatołowa - działanie halucynogenne i antydepresyjne

Gałka muszkatołowa powinna być stosowana z umiarem! Dlaczego? Bo ma właściwości halucynogenne. Za sprawą zawartej w niej mirystycyny - związku o właściwościach psychoaktywnych. Przyprawa ta spożywana w dużych dawkach może mieć działanie narkotyczne. Po spożyciu 6-30 gramów sproszkowanej gałki muszkatołowej u niektórych osób moją wystąpić zawroty głowy, podwójne widzenie, otępienie itp. Reakcja każdego organizmu jest tu indywidualna, dlatego nigdy nie należy nadużywać tej przyprawy, bo efekty mogą być niebezpieczne. 

Jak podkreślają zwolennicy medycyny naturalnej, stosowana z rozwagą gałka muszkatołowa jest pomocna u osób ze stanami lękowymi i depresją. Dodawanie do potraw odrobiny gałki muszkatołowej zwiększa poziom serotoniny, dopaminy i noradrenaliny, co może wpłynąć na poprawę nastroju i ułatwić zasypianie.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL