Ma więcej błonnika niż siemię lniane. Oczyszcza jelita, koi skórę, odchudza

Babka płesznik to niepozorna roślina, której nasiona naładowane są błonnikiem i cennymi składnikami odżywczymi. Włączenie jej do naszej diety może nie tylko poprawić nasze samopoczucie, ale pomoże też uporać się z problematycznymi dolegliwościami, np. zaparciami. Jak stosować babkę płesznik? Czy jest lepsza od siemienia lnianego? Sprawdzamy.

Babka płesznik - co to za roślina?

Babka płesznik to niewielka roślina całoroczna, która uprawiana jest głównie w basenie Morza Śródziemnego, Indiach oraz Pakistanie. Jej najcenniejszym elementem są małe, jasnobrązowe, wklęsło-wypukłe ziarna. Ich skład jest zaskakująco bogaty. Możemy w nich znaleźć białko, tłuszcze, polisacharydy oraz cenne fitosterole. Babka płesznik zaskakuje dużą zawartością błonnika. Na 100 g produktu jest go aż 70 g. Oprócz błonnika możemy znaleźć w ziarnach także wapń, potas, magnez oraz niewielkie ilości żelaza.

Zaletą nasion babki płesznik jest to, że można je stosować nie tylko od wewnątrz, ale także od zewnątrz. Zdrowotny śluz, który wytwarzają ziarna, ma wspaniałe właściwości. 

Reklama

Babka płesznik w medycynie

Nasiona babki płesznik są jednym z najlepszych naturalnych środków na dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Przez śluzowaty polisacharyd, który znajduje się w łuskach nasion, po spożyciu wytwarza się w jelitach śluz, który usprawnia ich pracę. To świetny sposób na pozbycie się uciążliwych zaparć. Babka pomaga także w przypadku kłopotliwych biegunek - wszystko dzięki dużej zawartości błonnika i śluzu, który wiąże treść w jelitach. Śluz wytwarzany przez nasiona może także łagodzić objawy zespołu jelita drażliwego.

Śluz pomaga również w leczeniu stanów zapalnych skóry przy takich chorobach jak trądzik, łuszczyca oraz atopowe zapalenie skóry. Kleik można nakładać na bolące miejsca lub przemywać nim skórę. Nawilża przesuszony naskórek oraz łagodzi podrażnienia. Działa przeciwzapalnie oraz łagodzi obrzęk skóry i zaczerwienienie. 

Odchudzanie z babką płesznik

Babka płesznik nie tylko wytwarza zdrowotny śluz, ale także pęcznieje w jelitach. Duża zawartość błonnika sprawia, że układ pokarmowy potrzebuje więcej czasu na jego strawienie. My przez to dłużej czujemy się najedzeni. Dodatkową zaletą jest to, że nasiona regulują stężenie glukozy i insuliny we krwi, i chronią przed nagłymi skokami poziomu tych substancji. Dlatego przy regularnym przyjmowaniu nasion możemy łatwo uniknąć gwałtownych napadów głodów.

Co jest lepsze - siemię lniane czy babka płesznik?

Dbając o nasze zdrowie, często zastanawiamy się, co korzystniej na nie wpłynie. W przypadku nasion należy zastanowić się, na jakich wartościach najbardziej nam zależy. Zarówno babka płesznik, jak i siemię lniane mają swoje zalety. Siemię lniane będzie bardziej odpowiadało osobom, które chcą dostarczyć swojemu organizmowi dodatkowych wartości, nie ponosząc dużych kosztów. Nasiona lnu są tańsze niż babki płesznik oraz mają więcej wartości odżywczych i minerałów w swoim składzie.

Babka płesznik może za to bardziej odpowiadać osobom, którym zależy na odchudzaniu. Ma mniejszą wartość kaloryczną oraz większą zawartość błonnika niż siemię. To oznacza, że wpływa korzystnie na perystaltykę jelit i wspomoże proces odchudzania. Nasz układ pokarmowy będzie trawił ją dłużej, a przez to rzadziej będziemy głodni. Niestety za babkę płesznik trzeba zapłacić już trochę więcej. Jej drugim minusem jest uboga zawartość cennych pierwiastków.

Jak stosować babkę płesznik?

Babkę płesznik można stosować od zewnątrz i od wewnątrz. Napar z jej nasion doskonale działa na podrażnioną i suchą skórę. Można z niej wykonywać maseczki oraz okłady na problematyczne stany zapalne i przesuszenia.

Aby wykonać napar z babki płesznik, wystarczy zalać pożądaną przez nas ilość nasion letnią wodą i zamieszać je. Po odstawieniu na 10-15 minut nasiona powinny zacząć wydzielać śluz podobny do tego, który wytwarza siemię lniane. Kiedy kleik już powstanie, można go wypić od razu lub dodać do dania.

Dorośli nie powinni przyjmować więcej niż osiem łyżeczek nasion dziennie. W przypadku dzieci maksymalna dawka to 2-3 łyżeczki dziennie. Nasiona można przyjmować również w formie zmielonej. Warto dodawać je do owsianek, jaglanek, jogurtów, deserów, a nawet do domowego chleba.

Aby osiągnąć pozytywne skutki, należy pamiętać o regularnym przyjmowaniu babki płesznik. W przypadku naturalnych suplementów diety to regularność i konsekwencja w przyjmowaniu przynoszą najszybsze i najlepsze efekty.

Przeciwwskazania do stosowania babki płesznik

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania babki płesznik są problemy ze strony układu pokarmowego. Osoby, które cierpią na stany skurczowe, niedrożność jelit oraz bóle brzucha, które nie mają jednoznacznej przyczyny, powinny zrezygnować z przyjmowania produktu. Może on nasilić objawy i sprowokować nieprzyjemne skutki uboczne.

Od kuracji powinny także wstrzymać się osoby, które cierpią na choroby przełyku oraz wątroby. Osoby cierpiące na refluks, zgagę, silne biegunki lub które korzystają ze stomii, także powinny uważać przy przyjmowaniu zioła.

Babka płesznik to jedno z niewielu ziół, które może być stosowane przez matki karmiące oraz kobiety w ciąży.

Nie warto stosować specyfiku w nadmiarze. Przyjmowanie większej ilości niż zalecana dawka może przynieść odwrotne skutki. Przez wysoką zawartość błonnika zbyt duża ilość babki płesznik w diecie może spowodować negatywne działanie przeczyszczające.

Przyjmowanie babki płesznik może także zaburzyć wynik kolonoskopii. Dlatego przed zabiegiem należy odstawić ją na jakiś czas.

CZYTAJ TAKŻE: 

"Złoto Inków" jedz jak najczęściej. Dostarczy białka, obniża cukier, pomaga schudnąć

Oczyszcza organizm z toksyn. Pomocny przy odchudzaniu. Przepis zdradza Ewa Wachowicz

Jakie warzywa warto posiać na balkonie wiosną? Poznaj najpopularniejsze gatunki

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: właściwości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL