Siemię lniane - wymiata złogi, koi jelita, wspomaga serce. Wystarczy zalać wodą

Nasiona lnu nazywane są superfoodem. To termin, który stosuje się w przypadku naturalnej i nieprzetworzonej żywności o prozdrowotnym działaniu. Wyróżnia się dwa rodzaje siemienia - najpopularniejszym, najszerzej dostępnym jest siemię lniane o brązowe barwie. Nieco rzadziej stosowane jest siemię lniane o złocistym kolorze. Siemię lniane ma szerokie zastosowanie. Pomaga m.in. na problemy gastryczne i wrzody żołądka, działa przeczyszczająco, poprawia pracę mózgu i wspomaga odchudzanie.

Siemię lniane (nasiona lnu) - właściwości

Siemię lniane, czyli nasiona lnu pospolitego, to prawdziwa bomba witaminowa. Siemię bogate jest w kwasy tłuszczowe omega-3, witaminy z grupy B, witaminę E, witaminę K, kwas foliowy, wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód i cynk. W nasionach lnu znajdziemy również tyrozynę. To związek chemiczny, który poprawia pracę hormonów tarczycy. Niezwykle ważna jest również obecność lignanów, które uważane są za jedne z najsilniejszych przeciwutleniaczy, a także fitoestrogenów. Te z kolei doskonale wpływają na wygląd skóry, sprawiając, że jest ona bardziej elastyczna i odżywiona.

Reklama

Siemię lniane zakupić można praktycznie w każdym sklepie spożywczym. Warto szukać go na działach ze zdrową żywnością. Cena zależy od pojemności i producenta. Najtańsze produkty zakupić można już za 3-4 złote. 

Na rynku dostępne jest siemię brązowe i złote. Czym się różnią? Siemię brązowe pochodzi głównie z Kanady. Zawiera nieco więcej kwasów tłuszczowych omega-3 niż uprawiane praktycznie na całym świecie siemię złote. Nie należy jednak traktować złotego lnu jako mniej wartościowego. Oba produkty uważane są przez dietytyków za superfood, który warto włączyć do codziennej diety.

Siemię lniane (nasiona lnu) - zastosowanie w dietetyce i leczeniu

Ze względu na doskonały skład, siemię lniane może być wykorzystywane zarówno w lecznictwie, jak i w dietetyce. Poniżej przedstawiamy zastosowanie i najważniejsze właściwości nasion lnu:

  •    pomaga na problemy gastryczne i wrzody żołądka,
  •    działa przeczyszczająco i może być stosowany na zaparcia,
  •    poprawia pracę mózgu,
  •    łagodzi odleżyny i poparzenia,
  •    łagodzi stany zapalne (np. gardła i jamy ustnej),
  •    łagodzi kaszel,
  •    poprawia pracę serca,
  •    łagodzi dolegliwości związane z refluksem,
  •    zmniejsza glikemię u pacjentów z cukrzycą,
  •    obniża ciśnienie tętnicze,
  •    pomaga walczyć z osteoporozą,
  •    pomaga regulować gospodarkę hormonalną,
  •    zmniejsza ryzyko wystąpienia niektórych chorób nowotworowych, np. raka piersi i raka jajnika,
  •    poprawia wygląd skóry,
  •    odżywia włosy, zwłaszcza suche, zniszczone i łamliwe.

Ze względu na wysoką zawartość błonnika, siemię z powodzeniem stosowane jest także w dietetyce. Nasiona lnu mogą wykazywać również właściwości odchudzające. Błonnik daje poczucie sytości, zmniejsza apetyt i przyspiesza metabolizm.

Siemię lniane (nasiona lnu) - kaloryczność i IG

100 gram nasion lnu zawiera około 535 kcal. Z kolei jedna łyżka stołowa to około 53 kcal. Siemię lniane ma niski indeks glikemiczny (35).

Siemię lniane - jak stosować?

Dzienna dawka nasion lnu nie powinna przekraczać 50 gram. Siemię lniane można stosować zarówno na zimno, jak i po obróbce termicznej. Na zimno dobrze sprawdzi się jako składnik sałatek oraz dodatek do kanapek, jogurtów czy musli. Na ciepło, z nasion lnu przygotować można gęsty kleik lub koktajl. Siemię lniane może być również jednym ze składników domowego chleba.

Nasiona lnu są bardzo zdrowe, jednak istnieją pewne przeciwwskazania do ich spożywania. Siemienia lnianego nie zaleca się kobietom w ciąży. Przeciwwskazaniem jest również alergia na len, niedrożność jelit i silny ból brzucha. Należy pamiętać również, że nadmiernie spożywane siemię powodować może nieprzyjemne skutki uboczne. U niektórych osób wystąpić mogą wzdęcia, bóle brzucha, nudności, zaparcia lub biegunki.

Olej lniany - dlaczego warto go pić?

Nasiona lnu wykorzystuje się również do produkcji oleju z lnu. Olej ma żółtozłocisty kolor i tłoczony jest na zimno. Podobnie jak siemię, olej jest świetnym źródłem kwasów omega-3. Poza tym, zawiera kwas linolenowy, kwas oleinowy, kwas linolowy, kwas palmitynowy i kwas stearynowy.

Olej pomaga utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu we krwi, przez co chroni m.in. przed miażdżycą i chorobą wieńcową. Poza tym wspomaga metabolizm, poprawia koncentrację i pamięć oraz łagodzi stany zapalne

Olej z lnu znalazł również zastosowanie w pielęgnacji. Regularna suplementacja oleju poprawia wygląd skóry, paznokci oraz włosów. Olej lniany dobrze sprawdzi się również do masażu ciała.

Warto wiedzieć, że olej lniany powinien być spożywany wyłącznie na zimno. Można wykorzystać go np. do sałatek lub kanapek. Nie nadaje się do smażenia i pieczenia. Olej lniany zakupić można w wielu marketach i sklepach ze zdrową żywnością. Cena zależy od pojemności i producenta. Najtańsze produkty zakupić można już za 10 zł. 

CZYTAJ TAKŻE:

Kosztują grosze a czynią cuda. Te olejki warto mieć 

Niedoceniana przyprawa, która leczy nawet przewlekłe choroby

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: Nasiona lnu | siemię lniane stosowanie | olej lniany
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL