Działa lepiej niż melisa. Pij o tej porze dnia, a ukoi nerwy i uodporni na stres

W stanach zdenerwowania i silnego stresu sięgasz po ziołowe preparaty? Nie tylko melisa pomoże ci osiągnąć stan równowagi. Męczennica - znana szerzej jako passiflora - to roślina o właściwościach uspokajających i wyciszających. Przyjrzyjmy się jej działaniu na organizm.

Męczennica - co to za roślina?

Passiflora incarnata (męczennica) to jeden z 500 gatunków passiflory. Roślina ta pochodzi z Ameryki Północnej. Do Europy przypłynęła na statkach hiszpańskich odkrywców nowych lądów. Rdzenni Amerykanie używali jej od wieków - była jedną z powszechnie stosowanych roślin leczniczych. Stosowali ją w leczeniu problemów z wątrobą, a także na gojenie się ran i czyraków.

Nazwa passiflora została nadana przez Europejczyków - pochodzi od słowa "pasja" i jest bezpośrednim nawiązaniem do tradycji katolickiej. Kwiat passiflory skojarzył się hiszpańskim odkrywcom z koroną cierniową Jezusa. 

Reklama

Uspokajające działanie passiflory

Tradycja i badania naukowe sugerują, że męczennica może pomóc w leczeniu bezsenności i łagodzi stany niepokoju. Testy wykonane współcześnie wykazują, że spożycie passiflora incarnata zwiększa poziom kwasu gamma-aminomasłowego (GABA) w mózgu. Ten związek obniża aktywność mózgu, co może pomóc się zrelaksować i lepiej spać.

Passiflora w formie naparu lub jako składnik ziołowej herbaty może poprawiać jakość snu. Wykazały to badania opublikowane przez "Phytotherapy Research", podczas których ochotnicy wypijali filiżankę naparu dziennie i raportowali, jak zmienia się jakość ich snu. Już po tygodniu większość z nich zgłosiła jej poprawę. Dlatego też naukowcy sugerują, że męczennica może wspomagać leczenie bezsenności.

Inne badanie, którego wyniki opublikowano na łamach czasopisma "Ansthetic and Analgesia", przeprowadzono na pacjentach oczekujących na planowane operacje. Grupa przyjmująca passiflorę fioletową zgłaszała mniejsze objawy niepokoju od osób, którym podano placebo.

Preparaty z dodatkiem męczennicy stosowane są również w łagodzeniu objawów ADHD u dorosłych. Ich regularne przyjmowanie może zmniejszać nadpobudliwość ruchową i poprawia koncentrację.

Czy picie naparu z męczennicy jest bezpieczne?

Napary z passiflory można spożywać bezpieczenie, jednak warto pamiętać o jej działaniu. Po wypiciu naparu może wystąpić senność. W niektórych przypadkach spożycie passiflory może powodować lekką dezorientację i zawroty głowy. Udowodniono, że działa ona silniej od melisy, dlatego preparatów zawierających passiflorę nie powinno się łączyć z lekami na uspokojenie.

W reakcję z substancjami chemicznymi zawartymi w passiflorze wchodzą leki przeciwdepresyjne, przeciwhistaminowe, benzodiazepiny i barbiturany oraz preparaty rozrzedzające krew i środki przeciwzapalne. Inne ziołowe środki, które mogą powodować problemy z passiflorą, to kava i korzeń kozłka lekarskiego. Co ważne, męczennicy nie wolno stosować podczas ciąży. Napar może wywoływać skurcze macicy.

Jeśli regularnie przyjmujesz leki lub cierpisz na choroby przewlekłe, stosowanie preparatów z passiflory skonsultuj ze swoim lekarzem.

Passiflora dostępna jest w formie suszu do przygotowania naparu. Można ją kupić również w formie ekstraktów i często bywa składnikiem ziołowych preparatów uspokajających.

Jak przyjmować męczennicę? Bezpieczne dawkowanie:

  • napary: 2,5 g trzy do czterech razy dziennie;
  • herbaty: herbata sporządzona z 4 do 8 g suszonych ziół dziennie;
  • płynny ekstrakt: 10 do 30 kropli, trzy razy dziennie;
  • nalewka: 10 do 60 kropli, trzy razy dziennie.

Inne właściwości passiflory

Passiflora to rodzina składająca się z aż 500 gatunków roślin. Działanie uspokajające wykazuje passiflora incarnata (fioletowa), czyli nasza męczennica. Inne gatunki tej rośliny również były wykorzystywane przez Indian w celach leczniczych.

Współczesne badania laboratoryjne potwierdzają tradycyjne zastosowanie tych roślin. Passiflora foetida (passiflora śmierdząca) oraz passiflora serratodigitata mogą wspomagać leczenie choroby wrzodowej. Ekstrakty z tych roślin wykazały również działanie przeciwutleniające. 

Istnieją źródła, które podają, że passiflora wspiera gospodarkę hormonalną i może łagodzić objawy menopauzy.

Passiflora - przyjmować czy nie?

Męczennica działa silniej niż melisa, dlatego warto skonsultować z lekarzem jej suplementację lub regularne picie naparów. O ile w przypadku osób z ADHD passiflora może ułatwiać koncentrację, to osoby, które nie cierpią na to zaburzenie, nie powinny sięgać po napar przed pracą. Uczuciu odprężenia po wypiciu naparu z męczennicy może towarzyszyć delikatna "mgła mózgowa" i uczucie senności. Dlatego passiflora sprawdzi się najlepiej wieczorem - ułatwi zasypianie i pomoże przespać całą noc.  

CZYTAJ TAKŻE: 

Uważaj na zioła zakazane latem. Nasilają przykre objawy

Zioła, które warto pić przy chorobach reumatycznych

Kilka sprawdzonych technik, które pomogą zredukować stres

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: melisa | zioła na uspokojenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL