Uważaj na zioła zakazane latem. Nasilają przykre objawy

Ziołolecznictwo cieszy się dużą popularnością, chociaż są i tacy, którzy piją ziołowe napary dla przyjemności i smaku. Zioła stosowane zewnętrznie i wewnętrznie mają właściwości prozdrowotne, dlatego niektórzy zdecydowanie wolą filiżankę zaparzonych ziół od tabletki przeciwbólowej. Są jednak rośliny, których nie wolno stosować w lecie. Nie tylko powodują reakcje alergiczne na skórze, ale mogą zwiększać prawdopodobieństwo oparzeń słonecznych. Z których ziół rezygnować w lecie?

Mieszanka ziół może zaszkodzić w lecie

Chociaż zioła wykazują wiele właściwości prozdrowotnych, to niektóre z nich mogą prowadzić do nieprzyjemnych reakcji po tym, jak organizm jest wystawiony na działanie promieni słonecznych. Szczególną uwagę należy zwracać na gotowe herbatki, w skład których mogą wchodzić zioła reagujące na słońce.

Niektóre rośliny pod wpływem działania słońca na organizm powodują reakcje uczuleniowe. Na ciele mogą pojawiać się nieestetyczne, brązowe plamy lub wysypka, będące reakcją alergiczną.

Zioła zawierające m.in. furanokumarynę są szczególnie niebezpieczne, ponieważ związek ten wykazuje silne działanie fototoksyczne. Przyjmując furanokumarynę doustnie lub stosując miejscowo, narażamy skórę na oparzenia słoneczne.

Reklama

Jakich ziół należy unikać latem?

Dziurawiec wywołuje brązowe plamy na skórze

Dziurawiec jest najpopularniejszą rośliną dodawaną do herbat i suplementów diety, które stosowane są na bóle brzucha, problemy z trawieniem oraz na poprawę krążenia krwi. Jest również stosowany u osób ze spadkiem nastroju, ponieważ wpływa na wydzielanie serotoniny. Działa uspokajająco i odprężająco, a także poprawia pamięć i zwiększa koncentrację.

Hiperycyna zawarta w dziurawcu sprawia jednak, że po jej spożyciu komórki ciała są bardziej wrażliwe na działanie promieni słonecznych. Może to powodować powstawanie ciemnych plam na skórze po ekspozycji na słońce.

Herbatka rumiankowa niezalecana latem

Zioło to zawiera w sobie seskwiterpeny laktonowe, substancje prowadzące do reakcji fotoalergicznych. Po spożyciu naparu z rumianku na skórze mogą pojawiać się zmiany przypominające oparzenie: pęcherze, obrzęk oraz rumień. Zmiany te pojawiają się na wszystkich obszarach wystawionych na działanie promieni słonecznych, a jeśli przejdą w stan zapalny, mogą pozostawić na skórze przebarwienia.

W okresie letnim należy zatem powstrzymać się od spożywania rumianku jak i również preparatów do pielęgnacji skóry, które mają zioło w składzie. Ostrożni powinni być również opiekunowie małych dzieci, którym podawana jest herbatka rumiankowa na bóle brzucha. Nie zaleca się podawania rumianku dzieciom, o wiele bezpieczniej podawać najmłodszym wodę do picia.

Arcydzięgiel w maści i herbacie zakazany

Arcydzięgiel spożywany jest celem pobudzenia układu trawiennego. Stymuluje on wydzielanie soków trawiennych, zwiększa apetyt a także łagodzi bóle menstruacyjne. W maściach jest substancją wspomagającą działanie przeciwbólowe i rozgrzewające. To właśnie w arcydzięglu znajduje się furanokumaryna, która działa fototoksycznie. Jego spożywanie może prowadzić do reakcji uczuleniowych oraz oparzeń skóry.

Bergamotka w herbacie i perfumach

Kawałki owoców bergamotki często znajdują się w herbatach, a olej z bergamotki stanowi dodatek do wielu kosmetyków i suplementów diety. Bergamotka działa przeciwzapalnie, zwalcza bakterie oraz grzyby, a liczne badania wykazały, że jej regularne spożywanie pomaga kontrolować poziom cukru we krwi i obniża cholesterol.

Bergamotka ma jednak działanie fotouczulające, a stosowanie kremów lub mgiełek z wyciągiem z bergamotki, może prowadzić do oparzeń i przebarwień na skórze. W okresie słonecznym nie zaleca się zatem stosowania produktów z tym owocem.

Czego jeszcze unikać latem? Lepiej ograniczyć te przyprawy

Do herbat, kawy czy naparów ziołowych niektórzy stosują przyprawy, które mają za zadanie podkręcić metabolizm, walory smakowe lub wzmocnić działanie napoju. Są jednak przyprawy, które niekorzystnie działają na organizm latem, dlatego warto ograniczyć ich spożywanie:

  • imbir - podwyższa temperaturę ciała oraz ma działanie napotne. W lecie warto go ograniczyć, by zmniejszyć ryzyko odwodnienia w upalne dni,
  • cynamon - działa rozgrzewająco, dlatego jego duże spożycie w ciągu dnia może pogarszać komfort cieplny w czasie upałów,
  • pieprz cayenne - rozgrzewa i podnosi temperaturę ciała, jego regularne spożywanie latem może powodować nadmierne uczucie gorąca,
  • passiflora - działa uspokajająco i ułatwia zasypianie, jej spożywanie w ciągu dnia może nasilać senność i powodować uczucie wyczerpania w trakcie upałów.

CZYTAJ TAKŻE:

Na zmarszczki, przebarwienia i uporczywe wypryski. Ten olej działa jak drogi kosmetyk

Wzmacnia kości i paznokcie, ochrania przewody moczowe. Jedno z najzdrowszych ziół

Dodaj do miodu i jedz łyżeczkę dziennie. Zastąpi garść leków

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL