Na zmarszczki, przebarwienia i uporczywe wypryski. Ten olej działa jak drogi kosmetyk

Dzika róża znana jest głównie jako baza do produkcji suszu do herbat czy nadzienia do pączków. W rzeczywistości jej zastosowanie jest niezwykle szerokie. Dzika róża wykorzystywana jest w zielarstwie, farmacji czy przemyśle kosmetycznym. Przyglądamy się dziś olejowi z dzikiej róży. Jak działa na skórę, włosy i paznokcie? Sprawdzamy i podpowiadamy, jak najlepiej go stosować.

Olej z dzikiej róży - jak powstaje?

Olej z dzikiej róży nazywany jest także "eliksirem młodości". To jeden z najcenniejszych znanych olejów. Swoją sławę zawdzięcza wyjątkowym właściwościom prozdrowotnym i kosmetycznym.

Kwiaty i owoce dzikiej róży są cennym źródłem witaminy A, witamin B1, B2, E i K, kwasu foliowego, garbników, pektyn i kwasów organicznych. To bogactwo naturalnych składników wykorzystywane jest właśnie w produkcji oleju. Olej tłoczony jest z nasion znajdujących się w owocach dzikiej róży i jest doskonały do pielęgnacji skóry wrażliwej i problematycznej z uwagi na unikatowy skład.

Reklama

Olej z dzikiej róży - właściwości zdrowotne

Witamina C, czyli kwas askorbinowy, występuje w oleju z dzikiej róży w wysokim stężeniu i ma łagodniejszą formę niż witamina C obecna w większości kosmetyków. W rezultacie nie drażni skóry, nie wchodzi w interakcje z żelazem, dzięki czemu nie powoduje przebarwień powłok skórnych. Witamina ta stymuluje produkcję kolagenu oraz rozjaśnia skórę. Kwas askorbinowy jest silnym antyoksydantem, czyli wypiera z komórek wolne rodniki. Z kolei wolne rodniki szkodzą kolagenowi, co przyspiesza starzenie skóry. Zatem witamina C bezpośrednio pomaga zachować jędrność skóry. Właściwość ta pomoże też pozbyć się suchego, zrogowaciałego naskórka. Witamina A, witamina E oraz witamina K wzmacniają działanie kwasu askorbinowego.  

Prowitamina A, którą także znajdziemy w oleju z dzikiej róży, działa przeciwnowotworowo i zmniejsza oznaki starzenia się skóry. Witamina A stymuluję odnowę komórkową, produkcję kolagenu oraz proces złuszczania martwych komórek naskórka. Przyczynia się też do zmniejszenia przebarwień i zmarszczek.

Tokoferole wykazują z kolei działanie przeciwnowotworowe i antyoksydacyjnie. Witamina E zwiększa zdolność komórek do wiązania cząsteczek wody, przez co wpływa na zmniejszenie liczby zmarszczek i przebarwień. Ma działanie przeciwzapalne, przyspiesza gojenie ran i blizn.

Również flawonoidy działają przeciwstarzeniowo i antyoksydacyjnie, regulują też gospodarkę wodną. Natomiast karotenoidy pomogą wyrównać koloryt skóry i zredukują plamy pigmentacyjne. Zmniejszą też skłonność do fotostarzenia, dlatego olejek ten jest polecany dla skóry poszarzałej, wrażliwej i naczynkowej.

Tłuszcze zawarte w oleju to kwas linolowy i kwas linolenowy, czyli nienasycone kwasy tłuszczowe znane też jako omega-6 i omega-3. Kwasy te wzmacniają płaszcz hydrolipidowy, pomagają odbudować jego strukturę. Zdolność ta jest szczególnie cenna przy leczeniu blizn pooperacyjnych, pooparzeniowych, rozstępów, a także śladów po trądziku. Omega-6 i omega-3 łagodzą również stan zapalny towarzyszący trądzikowi czy pojedynczym wypryskom.

Tłuszcze z flawonoidami i garbnikami mają też właściwości przeciwzapalne oraz obkurczające. Wzmacniają tym samym działanie galaktolipidów - substancji aktywnych intensywnie łagodzących stany zapalne, których zawartość pozwala na skuteczną pielęgnację cery z pajączkami i rozszerzonymi naczynkami. Olej z dzikiej róży zalecany jest też do pielęgnacji skóry tłustej i mieszanej, ponieważ nie zatyka porów.

Całości dopełnia działanie uspokajające, przeciwbólowe i relaksacyjnie dzięki obecności substancji aromatycznych. 

Jak stosować olej z dzikiej róży na skórę?

Olejek można stosować rano lub wieczorem, można go używać samodzielnie lub jako dodatek do innych kosmetyków. Świetnie nadaje się także do kąpieli oraz domowej produkcji kremów, balsamów i serum.

Nałóż olej z dzikiej róży na suchą i popękaną skórę, aby ją odżywić i nawodnić. Jest on szczególnie skuteczny na suchych łokciach, kolanach, popękanych wargach i piętach. W celu nawodnienia wystarczy spryskać skórę olejem zmieszanym z wodą.

Cera sucha oraz dojrzała wymaga, by przed naniesieniem olejku zastosować odpowiednio dobrany nawilżający krem i dopiero po nim nanieść go na twarz. Jeśli zależy nam na dodaniu skórze blasku czy wygładzeniu drobnych linii mimicznych, wtedy należy dodać jego jedną lub dwie krople do zwykłego kremu nawilżającego.

Efekty stosowania oleju z dzikiej róży widać już po pierwszej aplikacji. Jeśli zależy nam na długotrwałym efekcie, warto stosować ten kosmetyk regularnie, wmasowując go w skórę aż do wchłonięcia. Nasz "eliksir młodości" wygasi nawet stany zapalne skóry wrażliwej, problematycznej i trądzikowej, jednak systematyczność jest warunkiem sukcesu.

Na rozstępy, plamy starcze, hiperpigmentację i blizny, również pooparzeniowe, należy użyć czystego oleju z dzikiej róży i wmasować w miejsca chorobowo zmienione. Można też zaaplikować kilka kropli olejku z dzikiej róży na wacik i przykładać do wspomnianych miejsc na skórze, najlepiej kilka razy dziennie.

Olejek z dzikiej róży zadziała kojąco na poparzoną słońcem skórę. Wspomoże proces gojenia i zmniejszy stan zapalny. Należy stosować jak na rozstępy.

Olej z dzikiej róży na włosy - jak stosować?

Rozgrzej trochę oleju z dzikiej róży w misce. Nie powinien być on jednak zbyt gorący, raczej lekko ciepły i przyjemny w dotyku. Następnie wmasuj go w skórę głowy i włosy. Pozostaw przez około godzinę, po czym dokładnie zmyj delikatnym szamponem naturalnym. Dzięki temu zabiegowi włosy staną się bardziej błyszczące i elastyczne.

W przypadku włosów cienkich i suchych, ze skłonnością do wypadania, należy wmasować olejek w skórę głowy. Tutaj korzystamy z właściwości odżywczych, ujędrniających i hydrolipidowych olejku.

Przy leczeniu łupieżu i innych podobnych schorzeń skóry głowy wystarczy wmasować czysty olej w skórę głowy, pozostawić na 30 minut, a następnie zmyć delikatnym szamponem.

Olej z dzikiej róży na łamliwe paznokcie

Wystarczy masować paznokcie olejkiem każdego wieczora, przez tydzień, przed pójściem spać.

Olej z dzikiej róży - jak zrobić, jak przechowywać?

Możemy samodzielnie wykonać np. olej z płatków róży. W tym celu garść płatków kwiatu należy umieścić w wyparzonym słoiku, rozbić lub zetrzeć moździerzem i zalać szklanką oleju słonecznikowego, a następnie zamknąć i odstawić w chłodne miejsce. Ważne, aby żaden płatek nie wystawał ponad olej, ponieważ może spleśnieć. Po upływie minimum tygodnia można odcedzić olej i trzymać w chłodnym i ciemnym miejscu.

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów olejów różanych. Spotkać można m.in. olej z nasion dzikiej róży, olej z pestek dzikiej róży, a także z jej płatków. 

Olejek z owoców dzikiej róży można nabyć w czystej postaci w większości sklepów ze zdrową żywnością. Po zakupie przechowuj go w ciemnej butelce, ponieważ nadmierna ekspozycja na światło może zmniejszyć siłę działania jego najcenniejszych składników. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Kojąca moc aromaterapii. Jaki olejek wybrać?

Olejki, które pomogą w pielęgnacji skóry z trądzikiem

Olejek kokosowy na włosy. Jak stosować i jakie są efekty?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: dzika róża
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL