Porost islandzki. Składnik popularnych syropów na kaszel pomoże też na żołądek
Porost islandzki posiada szereg właściwości leczniczych, z których najpopularniejszą jest łagodzenie kaszlu i chrypy. Porost jest składnikiem, od którego nazwę biorą popularne syropy i pastylki na kaszel. Ale to niejedyne jego zastosowanie. Porost ten leczy także dolegliwości trawienne, oraz jako osłonowy suplement diety dla palaczy. Na co jeszcze pomoże porost islandzki i jak go stosować, by jak najlepiej zadziałał w miejscu infekcji? Wyjaśniamy.
Porost islandzki, znany także pod nazwą płucnica islandzka, gatunkowo należy do grzybów, które weszły w symbiozę z glonami, czyli porostów. Najczęściej występuje na terenach chłodnych i wilgotnych, w lasach środkowej i północnej Europy i Azji, porastając m.in. drzewa i kamienie. Tworzy zwarte, strzępiaste kępki, o średnicy około 10 cm o kolorze szarozielonym (różnym w zależności od stopnia nasłonecznienia).
Ze względu na swoje lecznicze właściwości, porost islandzki był zawsze cennym znaleziskiem dla zielarzy i zbieraczy. Dziś, przez nadmierne zbiory, jest więc bardzo rzadko spotykany. W Polsce znajduje się pod ochroną gatunkową. Choć nie brakuje terenów, gdzie występuje naturalnie, nie wolno go zbierać - po porost islandzki należy i warto udać się do apteki. Jego właściwości lecznicze znajdują wszechstronne zastosowanie.
Porost islandzki od wieków jest wykorzystywany w medycynie ludowej i alternatywnej. Porost islandzki, ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i powlekające (osłonowe), jest ceniony także przez lekarzy medycyny konwencjonalnej. Syrop z nim w składzie to jeden z najczęściej polecanych leków przy kaszlu suchym (bo działa osłonowo na śluzówkę gardła), ale też mokrym (bo pomaga pozbyć się zalegającej wydzieliny). Jest skuteczny także w bólu gardła i zapaleniu krtani. Co ważne, można go stosować bez obaw o skutki uboczne i podawać nawet małym dzieciom.
Uwaga! Warto wiedzieć, że syrop ten działa miejscowo, nie należy więc go od razu popijać, aby substancje czynne zawarte w leku jak najdłużej pozostały w miejscu zapalnym - czyli powoli spływały po gardle i przełyku, działając na nie jak balsam. Popijanie syropu osłonowego na kaszel to jeden z najczęstszych błędów popełnianych przez pacjentów.
Syrop islandzki lub napar bądź pastylki do ssania z porostem islandzkim złagodzą także stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej, ukoi bolesne owrzodzenia - pleśniawki i afty, oraz przywróci głos, gdy dopadnie cię chrypa.
Dodatkowo porost zalecany jest jako suplement diety dla palaczy oraz osób pracujących w klimatyzowanych pomieszczeniach, łagodzi także szkodliwe działanie smogu na drogi oddechowe.
Porost islandzki jest znany również z korzystnego działania na układ pokarmowy - a szczególnie przełyk, żołądek i jelita. Jego właściwości pozwalają sprawnie wyleczyć dolegliwości związane ze stanami zapalnymi, ale również łagodzi uczucie pieczenia w przełyku, można po niego sięgnąć w ataku zgagi i refluksu, bo porost islandzki neutralizuje nadmiar kwasów żołądkowych, przywraca równowagę kwasowo-zasadową w żołądku i balansuje pracę całego układu pokarmowego.
Warto wiedzieć, że porost islandzki polecany też osobom, cierpiącym na chorobą lokomocyjną, gdyż ma właściwości przeciwwymiotne. Poza działaniem związanym z układem pokarmowym, korzystnie wpływa na układ moczowy oraz stymuluje odporność, aby organizm lepiej radził sobie z atakującymi go infekcjami. Świetnie wpływa na układ nerwowy, łagodząc stany napięcia nerwowego, działa uspokajająco.
Suszoną plechę porostu islandzkiego można kupić w sklepach zielarskich lub aptece. Susz nadaje się do wykonania naparu, który w przypadku choroby dróg oddechowych lub układu trawiennego należy pić nawet dwa razy dziennie.
Syrop lub pastylki do ssania z wyciągiem z porostu islandzkiego, o ile lekarz nie zaleci inaczej, można stosować nawet 3-4 razy dziennie, w przypadku syropu pamiętając, by środek miał czas zadziałać w miejscu infekcji - a więc nie popijając go od razu po połknięciu.
Syrop z porostem islandzkim w składzie nie pobudza odruchu wykrztuśnego, nie ma więc przeciwwskazań do stosowania go wieczorem lub tuż przed snem.
CZYTAJ TAKŻE:
Domowy sposób na kaszel i przeziębienie. W mig stawia na nogi