Nie tylko na chorobę refluksową. Tak działa famotydyna

Szacuje się, że uporczywe pieczenie związane z chorobą refluksową przełyku codziennie uprzykrza życie ok. 5-10 proc. osób w populacji ogólnej. Famotydyna należy do leków obniżających stężenie kwasu solnego w żołądku, przez co nie tylko skutecznie łagodzi objawy refluksu, ale jest również wykorzystywana u osób z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy. W jaki sposób działa famotydyna? Dowiedz się, jak i kiedy ją stosować.

Famotydyna - jak działa?

Famotydyna jest lekiem, który obniża wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Na powierzchni komórek okładzinowych, których zadaniem jest m.in. produkcja i wydzielanie kwasu solnego, znajdują się receptory histaminowe H2. Są to białka, których pobudzenie przez histaminę w naturalnych warunkach jest sygnałem do wydzielania kwasu przez komórki okładzinowe. Famotydyna łączy się z tymi receptorami i blokuje ich działanie, dzięki czemu wydzielanie kwasu znacznie się obniża. W efekcie zmniejsza się zarówno kwaśność, jak i ilość wydzielanego soku żołądkowego.

Reklama

Famotydyna - wskazania

Famotydyna jest lekiem, który stosowany jest w wielu chorobach przebiegających z nieprawidłowym wydzielaniem kwasu solnego w żołądku. Łagodzi uporczywe objawy zgagi u chorych z refluksem żołądkowo-przełykowym. Famotydyna wspomaga także gojenie się wrzodów żołądka i dwunastnicy, dając ulgę w dolegliwościach pacjentom z chorobą wrzodową. Rzadszym wskazaniem do jej stosowania jest zespół Zollingera-Ellisona, choroba, w przebiegu której dochodzi do powstawania uporczywych, nawracających wrzodów trawiennych.

Famotydyna a COVID-19

Na początku pandemii koronawirusa kilka zespołów badawczych wysnuło przypuszczenie, że famotydyna może być potencjalnym kandydatem do leczenia pacjentów z COVID-19. Pojawiły się wtedy doniesienia, że hamuje ona proteazę wytwarzaną przez SARS-CoV-2, jednak nie zostało to potwierdzone dalszymi badaniami. Niektórzy autorzy wysnuli również przypuszczenie, że korzystny efekt tego leku może opierać się na zmniejszeniu uwalniania histaminy w trakcie infekcji. Naukowcy do dzisiaj nie są zgodni, czy stosowanie famotydyny ma wpływ na przebieg infekcji - jest to cały czas przedmiotem badań.

Famotydyna - przeciwwskazania

Famotydyna jest lekiem, który może być bezpiecznie stosowany u osób, które nie są uczulone na tę substancję lub którykolwiek ze składników tabletek. Należy jednak stosować ją ostrożnie u chorych z niewydolnością nerek ze względu na ryzyko nadmiernej kumulacji leku w organizmie.

Famotydyna - skutki uboczne

Zwykle famotydyna jest lekiem dobrze tolerowanym przez pacjentów, jednak, tak jak w przypadku wielu innych leków, w przebiegu terapii mogą pojawić się działania niepożądane. Najczęściej są to bóle głowy, zaparcia i biegunki. Mogą wystąpić także inne objawy ze strony przewodu pokarmowego jak nudności, wymioty, uczucie pełności czy wzdęcia. 

Niekiedy famotydyna może powodować pojawienie się swędzącej wysypki na skórze, co jest najczęściej oznaką uczulenia na lek. 

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z powyższych objawów skonsultuj się z lekarzem - może być konieczne dostosowanie dawki bądź zmiana leku na inny.

Jak stosować famotydynę?

Preparaty z famotydyną można przyjmować zarówno przed, w trakcie, jak i po posiłkach. Dawka leku powinna być ustalana indywidualnie z lekarzem po uwzględnieniu wskazań, funkcji nerek i wieku chorego. 

Jeżeli oprócz famotydyny stosujesz także leki zobojętniające kwas solny, pamiętaj, aby nie przyjmować ich jednocześnie - famotydynę należy przyjąć 1-2 godziny wcześniej.

Gdzie dostanę famotydynę?

Wiele osób zastanawia się, czy famotydyna jest nadal dostępna w aptekach. Wątpliwości te pojawiają się ze względu na fakt, że w 2019 roku wszystkie leki zawierające podobną do niej substancję - ranitydynę - zostały wycofane ze względu na wykrycie w nich nadmiernych ilości substancji o rakotwórczym działaniu. W preparatach z famotydyną tego nie stwierdzono, dlatego nie zostały wycofane i wciąż są dostępne bez recepty w wielu aptekach w całej Polsce.

Famotydyna a omeprazol

Efekt działania zarówno famotydyny, jak i omeprazolu jest taki sam - obniżenie kwaśności soku żołądkowego. Trzeba jednak pamiętać, że są to dwie różne substancje o różnych mechanizmach działania, których nie należy stosować zamiennie. Famotydyna blokuje receptory H2, natomiast omeprazol hamuje działanie pompy protonowej komórek okładzinowych, której zadaniem jest wydzielanie kwasu bezpośrednio do światła żołądka. O ile mają podobną skuteczność w łagodzeniu objawów choroby refluksowej przełyku, o tyle omeprazol jest bardziej efektywny i przez to częściej stosowany u chorych z wrzodami żołądka czy dwunastnicy. Ważne jest zatem, aby przed zastosowaniem któregokolwiek z tych leków skonsultować się z lekarzem - wybierze on najbardziej odpowiedni preparat. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Niestrawność - skąd się bierze? Ważne jest nie tylko to, co jemy

Domowe sposoby na refluks żołądka

Wrzody żołądka. Jak złagodzić ból

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: wrzody żołądka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Popularne