Co zamiast melisy? Działają kojąco na nerwy, zbijają ciśnienie i nie otumaniają

Nie od dziś wiadomo, że zioła mają moc wyciszania i uspokajania. Z takich właściwości najbardziej znana jest melisa, ale jest ona tak naprawdę tylko jedną z wielu opcji. Czy wiesz, czym jest kava-kava? Jak działa dziurawiec albo ziele serdecznika i kiedy można po nie sięgać? Sprawdź, jakie produkty roślinne przyczyniają się do redukcji odczuwanego stresu i łagodzenia lęku, jakie poprawiają nastrój i ułatwiają zasypianie, wspierając przy tym ogólny stan zdrowia.

Kłącze pieprzu metystynowego - kava-kava

Piperis methystici rhizoma rośnie w klimacie tropikalnym, do Polski trafia z tamtejszych upraw. Udowodniono, że kłącza pieprzu metystynowego działają kojąco na nerwy i pomagają się wyciszyć. Dzieje się tak ze względu na bogactwo bioaktywnych substancji zawartych w roślinie. Badacze porównali działanie kłączy kava-kava (pod tą nazwą można je spotkać w sklepach ekologicznych i zielarskich) do efektów, jakie przynosi leczenie farmakologiczne. Okazało się, że jedyną różnicą jest to, że naturalny środek jest lepiej tolerowany przez organizm.

Reklama

Wysuszone kłącza zawierają pochodne α-pyronu, znane jako kawalaktony i kawapirony. Możemy tutaj wymienić takie substancje aktywne jak: kawaina, dihydrokawaina, metystyna, dihydrometystyna, jangoina i dimetoksyjangoina. Te związki łagodzą stany lękowe i uczucie niepokoju, dodatkowo mogą pomóc hamować ataki gniewu czy agresji. Mimo tak silnego działania kava-kava nie otumania i nie powoduje senności.

Z kłączy kava kava przygotowuje się napar, w krajach tropikalnych ze świeżej rośliny, inaczej u nas. Warto przy tym zaznaczyć, że regularne przyjmowanie kłącza pieprzu metystynowego wymaga konsultacji z lekarzem. Przy regularnym stosowaniu mogą pojawić się działania niepożądane. Od łagodnych - jak suchość skóry i swędzenie, po poważniejsze - np. silne bóle głowy lub zaburzenia układu nerwowego.

Ziele męczennicy cielistej

Bardzo prawdopodobne, że masz tę roślinę na parapecie, ponieważ w Polsce jest bardziej znana jako kwiat ozdobny. Pochodzi z Ameryki Południowej, a jej łacińska nazwa to Passiflorae herba. Męczennica jest bogata w antyoksydanty i substancje bioaktywne, które wspierają wyciszenie. Są to m.in. flawonoidy, kumaryny, maltol, C-glikozydy czy olejki eteryczne.

Działanie męczennicy udowodniono badaniami. Potwierdziły one, że na jej właściwości reagują nawet pacjenci z zaburzeniami lękowymi. Od leków syntetycznych różni się tym, że na jej działanie trzeba czekać nieco dłużej. 

Męczennica jest składnikiem wielu ziołowych preparatów uspokajających. Możesz ją również parzyć w tradycyjny sposób. Napar przygotuj wieczorem i wypijaj przed snem. To ważne, ponieważ ułatwia zasypianie.

Dziurawiec

Znany i łatwo dostępny w naszym klimacie. Ma szerokie spektrum działania - łagodzi nerwice i stany lękowe, ale jest również naturalnym środkiem bakteriobójczym i przeciwzapalnym. Roślina zawiera szereg silnych związków: flawonoidy, hiperycynę, olejki eteryczne. Udowodniono, że działa w organizmie tak jak leki na stany lękowe i nerwice, czyli hamuje wychwyt serotoniny, noradrenaliny i dopaminy.

Ze względu na silne działanie dziurawiec należy przyjmować bardzo ostrożnie i zawsze po konsultacji z lekarzem. Warto pamiętać, żeby unikać wychodzenia na słońce, gdy regularnie przyjmuje się napary lub preparaty z tej rośliny. Dziurawiec wchodzi w reakcje z wieloma lekami, w tym z antykoncepcją hormonalną.

Ziele serdecznika

Leonurus cardiaca to łacińska nazwa ziela serdecznika, niepozornej rośliny, która również może być stosowana w łagodzeniu stanów lękowych. Napar z tej rośliny wycisza i ułatwia zasypianie dzięki kojącemu działaniu na układ nerwowy. Ziele serdecznika działa lekko hipotensyjnie, co oznacza, że może pomóc w obniżeniu ciśnienia tętniczego, szczególnie w przypadku nadciśnienia wywołanego stresem. Można je przyjmować m.in. w postaci naparów. Często można je również znaleźć w składach preparatów ziołowych na uspokojenie.

Kwiatostan lipy

Kwiatostan lipy działa uspokajająco na układ nerwowy, co pomaga w redukcji napięcia emocjonalnego i fizycznego. Jest polecany w stanach wzmożonego stresu i nerwowości. Dzięki obecności flawonoidów i olejków eterycznych lipa pomaga w przywracaniu równowagi w organizmie. Napary z kwiatostanu lipy mogą wspomagać zasypianie, szczególnie w przypadku trudności wynikających z napięcia nerwowego lub stresujących sytuacji. Działa łagodnie, więc nie powoduje senności w ciągu dnia, ale relaksuje i wycisza.

Dzięki działaniu rozkurczowemu lipa pomaga złagodzić napięcie mięśniowe, które często towarzyszy stanom stresu. Wpływa pośrednio na poprawę pracy serca w sytuacjach stresowych, ponieważ jej działanie uspokajające obniża reakcję stresową organizmu, która często objawia się przyspieszonym tętnem. Z kwiatu przygotowuje się napar, można go również przyjmować w postaci syropu.

Kwiat lawendy lekarskiej

Kwiat lawendy lekarskiej (Lavandula angustifolia) jest jednym z najbardziej znanych ziół stosowanych w celu łagodzenia stanów lękowych i uczucia niepokoju. Jego działanie uspokajające wynika z obecności olejków eterycznych, w tym linalolu i octanu linalilu, które wpływają na układ nerwowy i poprawiają ogólne samopoczucie. Olejek lawendowy oddziałuje na układ GABA-ergiczny w mózgu, zwiększając aktywność kwasu gamma-aminomasłowego (GABA), który działa hamująco na układ nerwowy. Dzięki temu zmniejsza nadpobudliwość i uspokaja.

Lawenda zmniejsza napięcie emocjonalne i pomaga w sytuacjach związanych z uczuciem nadmiernego stresu czy lęku. Badania wykazują, że aromaterapia z użyciem lawendy może obniżać poziom kortyzolu (hormonu stresu), co skutkuje poprawą nastroju i poczuciem relaksu. Dzięki swoim właściwościom uspokajającym lawenda pomaga w zasypianiu, co jest szczególnie ważne dla osób zmagających się z lękami, które często utrudniają spokojny sen. Wdychanie zapachu lawendy przed snem (np. w postaci olejku) ułatwia zasypianie i poprawia jakość snu.

Oprócz łagodzenia lęku lawenda wspiera leczenie łagodnych form depresji. Jej zapach wpływa na podniesienie poziomu serotoniny (hormonu szczęścia), co poprawia nastrój i redukuje uczucie przygnębienia. Z właściwości uspokajających lawendy możesz korzystać, pijąc herbatę z kwiatów lub stosując olejek eteryczny do aromaterapii.

Co jeszcze pomoże na stres, lęki i niepokoje?

Naturalne metody na lęki i niepokoje opierają się na wspieraniu układu nerwowego za pomocą ziół, aromaterapii, technik relaksacyjnych oraz zdrowego stylu życia. Kluczowe zioła, takie jak lawenda, melisa, serdecznik czy lipa, działają uspokajająco, łagodzą napięcie i poprawiają jakość snu. Aromaterapia z olejkami eterycznymi (np. lawendowym lub bergamotowym) wspiera wyciszenie poprzez wpływ na układ limbiczny. Skuteczne są również techniki oddechowe, medytacja oraz regularna aktywność fizyczna, które pomagają zmniejszyć stres i poprawić nastrój. Naturalne metody są łagodne i bezpieczne, lecz przy nasilonych objawach warto skonsultować się ze specjalistą.

CZYTAJ TAKŻE: 

Łagodzi bóle i napięcie. Napar z krwawnika stosuj nie tylko na dolegliwości kobiece

Eliminują toksyny, regenerują i dodają blasku. Najlepsze ziołowe herbaty na piękną skórę

Kiepskie towarzystwo dla zielonej herbaty. Z czym jej nie łączyć?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zioła | stres | zioła na uspokojenie | herbatki ziołowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL