Domowa apteczka. Co powinno się w niej znaleźć?
W myśl starego porzekadła "przezorny zawsze ubezpieczony" zaopatrujemy się w podstawowe artykuły, które gwarantują nam bezpieczeństwo i komfort. Trzeba pamiętać, że za bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich odpowiada też domowa apteczka, a dokładnie to, co w niej umieścimy. Tu warto kierować się zasadą, że nie zawsze więcej znaczy lepiej. Z poniższego artykułu dowiesz się, co powinno znaleźć się na wyposażeniu domowej apteczki.
Kiedy chorujemy lub ulegniemy wypadkowi, zazwyczaj udajemy się do lekarza lub wzywamy zespół ratownictwa medycznego, gdzie otrzymamy pełną i kompleksową pomoc. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy jesteśmy w stanie sami udzielić sobie pomocy ale tylko pod warunkiem, jeśli jesteśmy na to przygotowani.
Domowa apteczka ma za zadanie zapewnić nam i członkom naszej rodziny bezpieczeństwo w sytuacjach nagłych, kiedy nasze zdrowie ulegnie pogorszeniu lub doznamy lekkiego urazu. Nie powinno w niej zabraknąć leków ani środków opatrunkowych. Warto zatem, zgodnie z przedstawioną niżej listą, uzupełnić ewentualne braki w domowej apteczce i umieścić ją w miejscu znanym każdemu domownikowi.
Niektóre leki, które otrzymamy w aptece bez recepty, powinny znaleźć się w naszej domowej apteczce. Przede wszystkim są to:
- leki przeciwbólowe - leki zawierające paracetamol,
- leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne - leki zawierające ibuprofen, kwas acetylosalicylowy,
- środki łagodzące objawy przeziębienia - spray do nosa na katar, tabletki do ssania na ból gardła,
- elektrolity - w przypadku ostrych biegunek, wymiotów będą niezbędne dla uzupełnienia niedoborów, jakie powstały na skutek choroby,
- żel na stłuczenia oraz obrzęki,
- wapno rozpuszczalne - przydatne w nagłych reakcjach alergicznych,
- środki na oparzenia - niezastąpione będą opatrunki hydrożelowe, które działają przeciwbólowe, zapobiegają odwodnieniu rany oraz przyspieszają proces gojenia.
- środek zapobiegający ukąszeniom - zwłaszcza w okresie występowania komarów i kleszczy, warto zaopatrzyć się w środek odstraszający jak i łagodzący już powstałe bąble po ukąszeniach
W naszym zestawie domowym absolutnie nie może zabraknąć różnego rodzaju środków opatrunkowych o różnej wielkości i różnym zastosowaniu. Opatrunki sprawdzają się w przypadku skaleczeń, zadrapań lub poważniejszych urazów, takich jak rany szarpane, czy nawet amputacje, do których również dochodzi w warunkach domowych .
To, co powinno znaleźć się w domowej apteczce, to przede wszystkim:
- jałowe gazy opatrunkowe różnej wielkości - do tamowania krwawień lub zakładania opatrunków,
- plastry z opatrunkiem o różnej wielkości - pozwolą zabezpieczyć drobne skaleczenia,
- plaster bez opatrunku - jest niezbędny do zabezpieczenia opatrunków z gazy czy bandaża,
- bandaż zwykły tkany - niezbędny do wykonania opatrunku na gazę jałową w przypadku poważniejszych ran,
- opaska elastyczna - tak zwany bandaż elastyczny, który jest niezbędny do unieruchomienia części ciała, która uległa urazowi, np. skręcenie kostki, lub do założenia opaski uciskowej w masywnym krwotoku,
- opatrunek hemostatyczny - chociaż są kosztowne, warto posiadać opatrunek, który przyspiesza tamowanie masywnego krwotoku, zapobiegając znaczącej utracie krwi,
- sól fizjologiczna - idealnie sprawdzi się przemywania brudnych ran czy przemywania oka.
W wyposażeniu domowym na pewno powinniśmy być zaopatrzeni w termometr, termofor, a jeśli domownik choruje na nadciśnienie lub cukrzycę, to obowiązkowe jest posiadanie ciśnieniomierza oraz glukometru. W apteczce swoje miejsce powinny mieć również nożyczki, pęseta, a także koce ratunkowe, najlepiej w ilości odpowiadającej ilości domowników.
Cały zestaw powinien znaleźć się w miejscu łatwo dostępnym dla dorosłych, ale takim, by nie sięgnęły do niego dzieci, gdyż znajdujące się tam leki czy przybory ostre, stanowią dla nich zagrożenie. Miejsce powinno być zacienione, z dala od kaloryferów. Należy dokonywać przeglądu apteczki, ponieważ leki oraz środki opatrunkowe mają swoją datę ważności i należy je wyrzucić po jej przekroczeniu. Również po zużyciu danej rzeczy z apteczki, należy pamiętaj o jej uzupełnieniu.
CZYTAJ TAKŻE: