Domowa apteczka. Co powinno się w niej znaleźć?

W myśl starego porzekadła "przezorny zawsze ubezpieczony" zaopatrujemy się w podstawowe artykuły, które gwarantują nam bezpieczeństwo i komfort. Trzeba pamiętać, że za bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich odpowiada też domowa apteczka, a dokładnie to, co w niej umieścimy. Tu warto kierować się zasadą, że nie zawsze więcej znaczy lepiej. Z poniższego artykułu dowiesz się, co powinno znaleźć się na wyposażeniu domowej apteczki.

Domowa apteczka - niezbędnik pierwszej pomocy

Kiedy chorujemy lub ulegniemy wypadkowi, zazwyczaj udajemy się do lekarza lub wzywamy zespół ratownictwa medycznego, gdzie otrzymamy pełną i kompleksową pomoc. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy jesteśmy w stanie sami udzielić sobie pomocy ale tylko pod warunkiem, jeśli jesteśmy na to przygotowani.

Domowa apteczka ma za zadanie zapewnić nam i członkom naszej rodziny bezpieczeństwo w sytuacjach nagłych, kiedy nasze zdrowie ulegnie pogorszeniu lub doznamy lekkiego urazu. Nie powinno w niej zabraknąć leków ani środków opatrunkowych. Warto zatem, zgodnie z przedstawioną niżej listą, uzupełnić ewentualne braki w domowej apteczce i umieścić ją w miejscu znanym każdemu domownikowi.

Reklama

Domowa apteczka - leki

Niektóre leki, które otrzymamy w aptece bez recepty, powinny znaleźć się w naszej domowej apteczce. Przede wszystkim są to:

 • leki przeciwbólowe - leki zawierające paracetamol,
 • leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne - leki zawierające ibuprofen, kwas acetylosalicylowy,
 • środki łagodzące objawy przeziębienia - spray do nosa na katar, tabletki do ssania na ból gardła,
 • elektrolity - w przypadku ostrych biegunek, wymiotów będą niezbędne dla uzupełnienia niedoborów, jakie powstały na skutek choroby,
 • żel na stłuczenia oraz obrzęki,
 • wapno rozpuszczalne - przydatne w nagłych reakcjach alergicznych,
 • środki na oparzenia - niezastąpione będą opatrunki hydrożelowe, które działają przeciwbólowe, zapobiegają odwodnieniu rany oraz przyspieszają proces gojenia.
 • środek zapobiegający ukąszeniom - zwłaszcza w okresie występowania komarów i kleszczy, warto zaopatrzyć się w środek odstraszający jak i łagodzący już powstałe bąble po ukąszeniach

Domowa apteczka - środki opatrunkowe

W naszym zestawie domowym absolutnie nie może zabraknąć różnego rodzaju środków opatrunkowych o różnej wielkości i różnym zastosowaniu. Opatrunki sprawdzają się w przypadku skaleczeń, zadrapań lub poważniejszych urazów, takich jak rany szarpane, czy nawet amputacje, do których również dochodzi w warunkach domowych .

To, co powinno znaleźć się w domowej apteczce, to przede wszystkim:

 • jałowe gazy opatrunkowe różnej wielkości - do tamowania krwawień lub zakładania opatrunków,
 • plastry z opatrunkiem o różnej wielkości - pozwolą zabezpieczyć drobne skaleczenia,
 • plaster bez opatrunku - jest niezbędny do zabezpieczenia opatrunków z gazy czy bandaża,
 • bandaż zwykły tkany - niezbędny do wykonania opatrunku na gazę jałową w przypadku poważniejszych ran,
 • opaska elastyczna - tak zwany bandaż elastyczny, który jest niezbędny do unieruchomienia części ciała, która uległa urazowi, np. skręcenie kostki, lub do założenia opaski uciskowej w masywnym krwotoku,
 • opatrunek hemostatyczny - chociaż są kosztowne, warto posiadać opatrunek, który przyspiesza tamowanie masywnego krwotoku, zapobiegając znaczącej utracie krwi,
 • sól fizjologiczna - idealnie sprawdzi się przemywania brudnych ran czy przemywania oka.

Domowa apteczka - inne akcesoria

W wyposażeniu domowym na pewno powinniśmy być zaopatrzeni w termometr, termofor, a jeśli domownik choruje na nadciśnienie lub cukrzycę, to obowiązkowe jest posiadanie ciśnieniomierza oraz glukometru. W apteczce swoje miejsce powinny mieć również nożyczki, pęseta, a także koce ratunkowe, najlepiej w ilości odpowiadającej ilości domowników.

Domowa apteczka - miejsce w domu

Cały zestaw powinien znaleźć się w miejscu łatwo dostępnym dla dorosłych, ale takim, by nie sięgnęły do niego dzieci, gdyż znajdujące się tam leki czy przybory ostre, stanowią dla nich zagrożenie. Miejsce powinno być zacienione, z dala od kaloryferów. Należy dokonywać przeglądu apteczki, ponieważ leki oraz środki opatrunkowe mają swoją datę ważności i należy je wyrzucić po jej przekroczeniu. Również po zużyciu danej rzeczy z apteczki, należy pamiętaj o jej uzupełnieniu. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Jak i kiedy stosować nadmanganian potasu w domu?

Domowe sposoby zwalczania gorączki bez leków

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: domowa apteczka | apteczka | pierwsza pomoc
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL