"Dzika żurawina" pomoże na migrenę i reumatyzm. Źródło witaminy C i żelaza
Znaleźć go można "na dziko" - rośnie w lasach, na polach czy łąkach ale z powodzeniem można też uprawiać go w ogródku. Dereń jadalny to owoc często porównywany do żurawiny. Nie tylko ze względu na jego wygląd, ale także właściwości zdrowotne. Napar z jego owoców to doskonałe wsparcie leczenia problemów dróg moczowych, ale także przeziębień, reumatyzmu i... migreny.
Dereń jadalny występuje w postaci krzewu lub niewielkich drzew, a za najcenniejszą część rośliny uznaje się owoce.
Niewielkie, czerwone kulki wyglądem przypominające żurawinę, to skarbnica witaminy C, flawonoidów, pektyn oraz cennych pierwiastków, które odgrywają kluczową rolę w organizmie człowieka.
W owocach znajdziemy także żelazo, potas, wapń, fosfor, magnez, cynk, miedź i mangan, ale również beta-karoten, flawonoidy i kwasy organiczne. Tak bogaty skład derenia sprawia, że od wielu lat stosowany jest w fitoterapii do wspomagania leczenia wielu problemów zdrowotnych.
Dereń działa przede wszystkim moczopędnie oraz przeciwzapalnie. Dzięki temu jest dobrym uzupełnieniem w leczeniu infekcji dróg moczowych. Przyspiesza usuwanie wody z organizmu i zwiększa częstotliwość wydalania moczu wraz z bakteriami. Regularne spożywanie derenia zapobiega chorobom nerek i poprawia ich funkcjonowanie.
Zawarte w owocach żelazo pomaga w walce z anemią. Owoce derenia mogą nie tylko łagodzić dokuczliwe objawy anemii, ale są również polecane kobietom, które zmagają się z obfitymi miesiączkami.
Dzięki składnikom zawartym w owocach derenia, które działają przeciwzapalnie, warto wykorzystać roślinę do walki z problemami gastrycznymi. Regularne spożywanie derenia łagodzi podrażnienia śluzówki żołądka. Stosowany jest także w przypadku biegunek, bowiem ma on właściwości zapierające.
Wykazano także, że owoce derenia poprawiają metabolizm i przyspieszają przemianę materii. Warto włączyć go do diety, jeśli zmagamy się z nadprogramowymi kilogramami.
Mało kto wie, że okłady wykonane z odwaru z owoców derenia, mają działanie przeciwbólowe. Sprawdzają się w przypadku bólów reumatycznych ale także migren. Wystarczy okład przyłożyć w obolałe miejsce i pozostawić na kilkanaście minut.
Z owoców derenia można przyrządzić napar. Niewielką ilość suszonych owoców należy zalać gorącą wodą i pozostawić pod przykryciem na 15 minut. Następnie przygotowany napar należy należy przecedzić. Tak przygotowany napój można pić nawet 2-3 razy dziennie.
Z owoców derenia można przygotować także nalewkę, która idealnie sprawdzi się w sezonie infekcji. Z derenia przygotować można także soki czy konfitury.
CZYTAJ TAKŻE:
Dereniówka - szlachetny trunek na odporność, przeziębienie i problemy żołądkowe
Chronią przed wrzodami i działają przeciwbólowo. Na to także pomogą goździki
Piękna dekoracja posiłku czy zdrowy dodatek? Te kwiaty zdecydowanie warto zjadać