Dodawaj do zupy lub kawy - poprawia trawienie, pamięć i nastrój. Polecała go św. Hildegarda

Z wyglądu przypomina rumianek, jednak w smaku jest palący i wzmaga produkcję śliny. Od dawna stosowany nie tylko na trawienie, ale także lepszą pamięć, dobry nastrój i objawy grypy. Bertram lekarski dostępny jest w formie sproszkowanego korzenia lub w formie suplementu, jednak czy każdy może go zażywać? Jakie ma właściwości lecznicze i kiedy warto stosować bertram? Odpowiadamy.

Bertram - co to za roślina?

Bertram lekarski, zwany też pierściennikiem, chociaż z wyglądu przypomina rumianek, to niewiele ma z tą rośliną wspólnego. Hodowany jest głównie w krajach śródziemnomorskich i Indiach. Roślina ta rośnie na suchych terenach i skalistych zboczach. Bertram lekarski można spotkać "na dziko" w Polsce - występuje jako efemerfit, czyli roślina obcego pochodzenia, przypadkowo zawleczona na dane tereny. 

W formie przyprawy bertram ma ostry, bardzo wyrazisty smak.

Roślinie przypisuje się wiele właściwości zdrowotnych już od czasów średniowiecza, bowiem związek między bertramem a zdrowiem odkryła już słynna zakonnica, święta Hildegarda. 

Reklama

Właściwości zdrowotne bertramu

Bertram jest źródłem wielu substancji aktywnych, takich jak pyretryna, pellitoryn, sezamina, insulina i polisacharydy.

To roślina, która ma szerokie działanie na układ pokarmowy: przyspiesza wydzielanie soków trawiennych i wzmaga produkcję śliny. Ponadto ułatwia przyswajanie witamin i składników odżywczych z jelit.

W bertramie znajduje się także anacylina - substancja, która wykazuje działanie rozkurczowe, przeciwdrgawkowe i antydepresyjne. 

Ziele działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwpasożytniczo, a św. Hildegarda ceniła roślinę za jej właściwości regenerujące i oczyszczające organizm. 

To jednak nie wszystko, ponieważ regularne suplementowanie bertramu poprawia pamięć, koncentrację, a tym samym wspomaga naukę. Można stosować go jako profilaktykę chorób neurodegeneracyjnych.

Jak stosować bertram?

Maksymalna dzienna dawka bertramu to 4 g, jednak jego właściwości zdrowotne odczujemy już po dwóch szczyptach przyprawy dziennie. Nie należy przekraczać dozwolonej dawki. 

Mielony korzeń bertramu dostępny jest w dobrych sklepach zielarskich, jednak dostępny jest on także w formie kapsułek, jako suplement diety. 

W formie przyprawy można dodawać go do wypieków, ale także dań mięsnych, sosów i zup. 

Bertram może też być dobrym dodatkiem do porannej kawy lub herbaty - zadziała rozgrzewająco i prozdrowotnie.

CZYTAJ TAKŻE:

Orientalna przyprawa wpływa na cholesterol, ciśnienie i cukier. Jak działa sumak?

Modna przyprawa coraz częściej zastępuje wanilię. Ostrożnie z ilością

Najlepsza kawa na odchudzanie. Spala tłuszcz, wzmacnia ciało i rozjaśnia umysł

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zioła | ziołolecznictwo | przyprawy | najzdrowsze przyprawy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL