Modna przyprawa coraz częściej zastępuje wanilię. Ostrożnie z ilością
Tonkowiec wonny to roślina, z której pozyskiwane są ziarna nazywane fasolą tonka bądź też bobem tonka. Rzeczone ziarna znajdują wiele zastosowań, zarówno w przemyśle cukierniczym, jak i przy produkcji perfum. Warto jednak pamiętać o tym, że owy produkt zawiera dość niebezpieczny składnik. Jakie właściwości ma fasola tonka, gdzie można ją kupić i co przywodzi na myśl jej zapach?
Fasola tonka to ziarna tonkowca wonnego - drzewa występującego naturalnie w Ameryce Środkowej oraz północnej części Ameryki Południowej. Owe ziarna mają czarne i pomarszczone łupiny zawierające ciemnobrązowe wnętrze. Ich charakterystyczną cechą jest wysoka zawartość kumaryny, która jest organicznym związkiem chemicznym obecnym w niektórych rodzajach roślin.
Właśnie z tego względu ziarna tonkowca mają dość silny i słodki zapach. Intensywny aromat przywodzi na myśl wanilię, cynamon i goździki. Fasola tonka nazywana jest nawet "meksykańską wanilią".
Unikalne połączenie nut zapachowych sprawia, że fasola tonka jest wykorzystywana głównie w przemyśle cukierniczym, kosmetycznym oraz przy produkcji perfum.
Jeśli chodzi o cukiernictwo, to fasoli tonka używa się przede wszystkim jako dodatku do ciast i deserów. Najczęściej wykorzystuje się formę startą - wówczas ziarna tonkowca wonnego przybierają formę przyprawy. Coraz częściej można spotkać się choćby z lodami z tonką. Fasola tonka bywa zamiennikiem wanilii.
W kosmetyce fasolę tonka wykorzystuje się w postaci ekstraktu dodawanego do różnego rodzaju maści czy kremów. Wiele osób wskazuje na dobroczynne właściwości tego składnika, takie jak działanie antyoksydacyjne, przeciwbakteryjne czy przeciwobrzękowe. Poza tym właściwości nawilżające i zmiękczające skórę.
W przemyśle perfumeryjnym fasoli tonka używa się najczęściej przy tworzeniu kompozycji orientalnych, a to z uwagi na jej niezwykle oryginalny zapach. Dość mocny aromat sprawia, że ekstrakt z ziaren tonkowca jest wykorzystywany jako nuta bazy w perfumach. W aromaterapii fasola tonka jest ceniona za swoje właściwości uspokajające, zmniejszające stres i napięcie.
Warto zdawać sobie sprawy z zagrożeń, które może nieść ze sobą używanie fasoli tonka. Wynikają one z obecności kumaryny w składzie (od 1 do nawet 10 proc.), która w większych dawkach jest niebezpieczna i może przyczyniać się do powstawania krwotoków. Jej duże spożycie może również spowodować uszkodzenie wątroby bądź serca. Z tego powodu stosowanie fasoli tonka w wyrobach spożywczych jest ściśle regulowane w wielu państwach, natomiast w Stanach Zjednoczonych handel rzeczonym produktem jest zakazany.
Osoby uczulone na kumarynę powinny zrezygnować ze stosowania produktów zawierających fasolę tonka. W przeciwnym razie istnieje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej, a w skrajnych przypadkach możliwy jest wstrząs anafilaktyczny.
CZYTAJ TAKŻE:
Najlepsze przetwory to z niej. Obniża ciśnienie, wzmacnia odporność
Niepozorny dodatek do pieczywa i sosów, a ma mnóstwo cennych witamin. Nadaje się nawet do kawy
Jedzą je codziennie i robią z nich ocet. Obniża cholesterol, pomaga w utracie kilogramów