Dieta Montignaca - zasady komponowania posiłków
Według twórcy tej diety - Michaela Montignaca - przybieranie na wadze spowodowane jest wzrostem cukru we krwi, a nie samą kalorycznością posiłków. Dlatego istotny staje się indeks glikemiczny potraw. Można jeść do syta, ale należy unikać produktów o bardzo wysokim indeksie glikemicznym.
Zaleca się rezygnację z tłuszczów zwierzęcych na rzecz tłuszczów roślinnych i nierafinowanych. Wskazane jest jedzenie ryb i chudych mięs oraz mnóstwa warzyw i ziaren. Całkowicie należy wyeliminować białą mąkę, pieczywo, makaron i ryż, a także cukier i wszystko, co go zawiera, oraz ziemniaki i gotowaną marchewkę.
W zamian polecane są produkty o indeksie IG<35. Najlepsze jest gotowanie jak najkrótszej i w parowarze, a czym mniej przetworzoną żywność spożywamy, tym lepiej. W diecie powinno być dużo chudego białka, jaj, jogurtów, strączków, świeżych warzyw i orzechów. Jeśli węglowodany - to pełnoziarniste pieczywo i kasze.
Przede wszystkim dieta Montignaca to zmiana nawyków żywieniowych. Najlepsze efekty zdrowotne osiągają osoby z cukrzycą, insulinoopornością i mające problemy z trzustką. Jednakże spadek wagi powinien zauważyć każdy, kto zacznie sporządzać swoje posiłki według nowych zasad. Warto podkreślić, ze jest to dieta zdrowa dla serca i wątroby.
Oprócz zrzucenia zbędnych kilogramów można liczyć na poprawę funkcjonowania całego organizmu. Ma również wpływ na poziom cholesterolu, ten dobry wzrasta, a zły spada. Stosując dietę Montignaca można uniknąć efektu jojo, bo zmiana nawyków żywieniowych zapobiega całkowicie temu zjawisku.