Na obolałe mięśnie, suchą skórę, żylaki i hemoroidy. Maść konopna ma szerokie zastosowanie
Maść konopna cieszy się ostatnio dużą popularnością. Powód? Przede wszystkim jej bardzo szerokie zastosowanie. Maść konopna odżywia i regeneruje suchą i popękaną skórę, przyspiesza gojenie blizn i przebarwień, przynosi ulgę obolałym mięśniom i stawom, wspomaga leczenie żylaków i hemoroidów, a to i tak nie wszystko. W czym tkwi sekret tego specyfiku i dlaczego warto mieć go w swojej apteczce, ale i kosmetyczce?
Dermatolodzy zalecają stosowanie maści konopnej do pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej i atopowej. Dobrze natłuszcza i wspiera odbudowę jej naturalnej warstwy ochronnej. Olej konopny zawarty w maści jest naturalnym emolientem, który chroni skórę przed utratą wody.
Maść konopna ma również inne zastosowania. Łagodzi m.in. dolegliwości bólowe. Warto ją stosować na obolałe mięśnie i kości. Działa przeciwobrzękowo, ma więc zastosowanie w leczeniu kontuzji. Doskonale sprawdzi się po intensywnym treningu, pomoże zregenerować mięśnie i uchroni przed bolesnymi zakwasami. Wspomaga również leczenie żylaków i hemoroidów - przynosi ulgę, a jej długotrwałe stosowanie zapobiega powiększaniu się zmian.
Dodatkowo maści konopne wykazują działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, więc doskonale sprawdzają się jako środek wspomagający w leczeniu łuszczycy. Wysoka zawartość witamin, składników mineralnych i kwasów tłuszczowych w naturalnych maściach konopnych sprawia, że preparaty te dają zadowalające efekty podczas leczenia blizn i przebarwień.
Regularne stosowanie maści konopnej wspiera leczenie:
- atopowego zapalenia skóry,
- łuszczycy,
- trądziku hormonalnego,
- grzybicy,
- hemoroidów i żylaków.
Przyspieszanie gojenia blizn i przebarwień oraz silne działanie nawilżające i ochronne powodują, że maść konopna powinna znaleźć się również w kosmetyczce. Poza tym wygładzi suche i popękane pięty, świetnie nadaje się do pielęgnacji kolan i łokci.
Olej konopny chroni skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych - wiatru, promieni słonecznych i mrozu. Oznacza to, że można stosować maść konopną jako krem ochronny na każdą porę roku. Biorąc pod uwagę skuteczność działania, może ona stać się twoim ulubionym kosmetykiem wielofunkcyjnym. Cena maści konopnej to ok. 30-50 zł za opakowanie.
Głównym składnikiem tego typu maści jest olej konopny pozyskiwany z nasion konopi siewnej. Ta odmiana konopi nie wykazuje działania psychoaktywnego, natomiast jej pozytywne działanie na organizm ludzki zostało zbadane i udowodnione. Maść konopna powinna mieć w swoim składzie 5 proc. czystego oleju - wykazuje wówczas działanie terapeutyczne.
Olej konopny jest bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3. Warto zauważyć, że ich proporcja to 3:1 - wyjątkowo korzystna na tle innych naturalnych olejów. Zawiera również witaminy: A, B1, B2, B6, C, E, K i fitynę. W jej składzie znajdziemy także cenne składniki mineralne takie jak fosfor i wapń. Dzięki tym substancjom maść konopna ma tak skuteczne działanie pielęgnacyjne i ochronne na skórę. Zawarty w oleju kwas kanabidiolowy ma właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne.
Duża grupa przeciwutleniaczy, fitosteroli, fosfolipidów i protein zawartych w oleju konopnym to powód, dla którego warto stosować maści konopne również na cerę. Szczególnie że jest on naturalnym filtrem przeciwsłonecznym, który dodatkowo chroni przed fotostarzeniem się skóry.
W składach maści konopnych znajdziemy również masło shea o działaniu nawilżającym i odżywczym. Ono również zapobiega wyparowywaniu wody z komórek skóry, tworząc warstwę ochronną na powierzchni naskórka.
Działanie oleju konopnego w maści może wspierać również wosk pszczeli. Wysoka zawartość substancji przeciwbakteryjnych i antybiotycznych sprawia, że maść ma większą moc terapeutyczną. Warto sięgać po maści konopne zawierające chłodzącą kamforę.
Receptury maści konopnych wzbogacane są również salicylanem metylu. Jest to niesteroidowy lek przeciwzapalny, który rozszerza naczynia krwionośne, działa przeciwzapalnie, łagodzi ból i uporczywe swędzenie skóry.
Jest to łagodny i naturalny środek leczniczy, ale kobiety w ciąży, matki karmiące i dzieci do 3. roku życia nie powinny jej stosować. Szczególnie polecana jest sportowcom i osobom starszym oraz wspomagająco w leczeniu chorób skórnych. W każdym przypadku jej stosowanie warto skonsultować z lekarzem.
Maść konopna jest preparatem naturalnym, więc jej skuteczność opiera się na regularnym stosowaniu. Uzyskasz zadowalające efekty, wmasowując ją w skórę (w miejscu bólu lub zmiany) raz dziennie. Konsystencja maści konopnych pozwala wykorzystywać ją do masaży leczniczych i rehabilitacyjnych.
CZYTAJ TAKŻE:
Pięć maści, które warto mieć w apteczce
Maść z witaminą A na zmarszczki. Szczelnie wypełnia wszelkie zmarszczki i bruzdy