Pij łyżeczkę dziennie lub stosuj jak kosmetyk. Zobacz, jak wpływa na zdrowie olej z ogórecznika

Bywa przez nas traktowany jak chwast, jednak ogórecznik lekarski jest rośliną o cennych właściwościach prozdrowotnych. Olej z jego nasion ma m.in. działanie przeciwzapalne i znalazł zastosowanie w profilaktyce i leczeniu wielu chorób. Jakich? Jakie właściwości przypisuje się olejowi z nasion ogórecznika? Jak go stosować? Sprawdzamy.

Ogórecznik lekarski - co to za roślina?

Ogórecznik lekarski to jednoroczna roślina należąca do rodziny ogórecznikowatych (szorstkolistnych). Pochodzi prawdopodobnie z krajów śródziemnomorskich. Jak wygląda? Osiąga wysokość od 50 do 80 cm, ma rozgałęzioną i szorstko owłosioną łodygę, drobne, zwisające, niebieskie kwiaty i liście, które różnią się rozmiarem - dolne są duże, a górne małe. Kwitnie od czerwca do lipca. Jest rośliną owadopylną i miododajną. Zapach i smak liści (wykorzystuje się je w kuchni, np. do sałatek i napojów) są opisywane jako przyjemne, odświeżające, przypominające ogórki. Stąd nazwa.

Reklama

Ogórecznik lekarski bywa przez wiele osób traktowany jak chwast (bardzo łatwo się rozsiewa). Jest to jednak roślina, której właściwości nie warto bagatelizować. Obecnie największą popularnością cieszy się olej z nasion ogórecznika. Sprawdzimy, jakie właściwości się mu przypisuje.

Olej z nasion ogórecznika - wartości odżywcze

W przypadku ogórecznika lekarskiego surowcem zielarskim jest ziele (liście, całe rośliny) lub nasiona. To z nich pozyskuje się cenny olej. Oleiste nasiona zaczynają dojrzewać na przełomie lipca i sierpnia. Otrzymywany z nich olej ma delikatny smak o lekko orzechowej nucie i posiada zabarwienie od żółtego do lekko zielonego.

Olej z nasion ogórecznika lekarskiego jest jednym z najlepszych źródeł GLA - kwasu gamma-linolenowego należącego do rodziny wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-6. Zawiera duże ilości flawonoidów o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwutleniających, garbników o działaniu bakteriobójczym, a także działających m.in. moczopędnie i wykrztuśne saponin. Poza za tym znajdziemy w nim składniki mineralne (żelazo, cynk, potas, magnez, wapń, mangan) i kwasy organiczne.

Olej z nasion ogórecznika - właściwości

Olej z nasion ogórecznika to produkt o wielu właściwościach. Wskazuje się go jako skuteczny środek m.in. przy reumatoidalnym zapaleniu stawów (zmniejsza dolegliwości bólowe oraz obrzęki) i atopowym zapaleniu skóry. Radzi sobie też z objawami okołomenopauzalnymi takimi jak uderzenia gorąca i wahania nastroju. Wykazuje korzystne działanie także w przypadku łuszczycy, chorób układu krążenia, osłabienia odporności czy polineuropatii cukrzycowej. Działa: przeciwzapalnie, przeciwutleniająco, przeciwzakrzepowo, przeciwalergicznie, obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Za wiele wymienionych właściwości oleju z nasion ogórecznika odpowiada GLA, czyli wspomniany kwas gamma-linolenowy. Poza tym olej z nasion ogórecznika wykazuje działanie antybakteryjne i antywirusowe, moczopędne, wspomaga leczenie infekcji dróg oddechowych, wpływa korzystnie na pracę układu pokarmowego (działa kojąco i osłonowo na błony śluzowe żołądka oraz poprawia wchłanianie substancji odżywczych z pożywienia), wspomaga odchudzanie. 

Olej z nasion ogórecznika to też produkt sprawdzający się w kosmetyce. Znajduje zastosowanie w pielęgnacji skóry suchej i naczyniowej (ma silne działanie nawilżające, zmniejsza zaczerwienienia). Działa odmładzająco. Poradzi też na problemy z paznokciami - można go stosować, gdy skarżymy się na łamliwość czy rozdwajanie paznokci. Jest również dobry dla włosów - gwarantuje ich nawilżenie i odżywienie. 

Olej z nasion ogórecznika - przeciwwskazania

Mimo wielu prozdrowotnych właściwości olej z ogórecznika nie jest dla wszystkich. Nie poleca się go m.in. kobietom w ciąży i kobietom karmiącym piersią. Jego przyjmowanie może również nasilać działanie niektórych leków, w tym leków przeciwzakrzepowych, dlatego przed rozpoczęciem stosowania oleju zaleca się konsultację z lekarzem.

Jak stosować olej z nasion ogórecznika?

Olej z ogórecznika można kupić w aptekach, sklepach zielarskich czy sklepach ze zdrową żywnością. To ważne - nie nadaje się do smażenia. Olej z ogórecznika należy stosować wyłącznie na zimno. Sprawdzi się jako dodatek do surówek, sałatek (warto stosować go jako zamiennik innych olejów), koktajli, kasz, ryżu, deserów. Można go dodać również do porannej owsianki. Zaleca się przyjmowanie do jednej łyżeczki oleju z ogórecznika na dobę. Może być też stosowany jako kosmetyk. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Stosuj wymiennie z siemieniem lnianym. Chia jest bogata w omega-3, wspiera odchudzanie

Najlepsza herbata na nadmiar wody i obrzęki. Ziele nawłoci zadziała też na serce

Wspomoże trawienie, złagodzi ból i poprawi pamięć. Rozmaryn to nie tylko przyprawa

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: olej | pielęgnacja skóry | cholesterol
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL