Poprawia trawienie, wspiera wątrobę i zbija cukier. Ocet z mniszka ma wiele zastosowań
Znany jest ze swoich właściwości zdrowotnych od setek lat. Mniszek lekarski, choć wciąż kojarzy się z chwastem porastającym trawniki, ogródki i łąki, może stać się wsparciem w leczeniu wielu schorzeń. Stosowany na problemy z wątrobą, niestrawność i trudno gojące się rany, był powszechnie stosowany w medycynie naturalnej. Największą popularnością cieszy się jako baza do prozdrowotnego syropu, jednak z mniszka można (i warto) przygotować także ocet – do stosowania wewnętrznego, jak i zewnętrznego.
Mniszek lekarski to charakterystyczna roślina, która porasta trawniki, ogrody oraz łąki. Charakteryzuje się żółtymi kwiatami, które układają się w koszyczki, usytuowane na szczycie łodygi. U jej podstawy z kolei znajdują się liście tworzące rozetę tuż przy ziemi. Mniszek lekarski zwany jest także "dmuchawcem", bowiem jego owoce tworzą specyficzną, puszystą kulę.
Zarówno kwiaty jak i liście oraz korzenie rośliny wykazują właściwości lecznicze. Kwitnienie trwa od kwietnia do sierpnia, a korzenie rośliny zbiera się w okresie jesiennym.
Mniszkowi lekarskiemu przypisuje się korzystne działanie na układ pokarmowy: zwiększa produkcję enzymów trawiennych, wspiera pracę wątroby, ułatwia przepływ żółci do dwunastnicy, działa także moczopędnie oraz przeciwzapalnie.
Badania prowadzone nad rośliną wykazały również, że może mieć ona działanie przeciwnowotworowe - potwierdzono hamowanie wzrostu komórek nowotworu sutka i prostaty.
Mniszek wykazuje także działanie obniżające poziom cukru we krwi u osób w stanie przedcukrzycowym i chorującym na cukrzycę typu 2.
Mniszkowi lekarskiemu przypisuje się wiele działań prozdrowotnych, zarówno w stosowaniu wewnętrznym jak i zewnętrznym. Mniszek lekarski:
- zawiera witaminy A, C, B oraz K,
- jest bogaty w potas, krzem, magnez i żelazo,
- ułatwia trawienie i pobudza perystaltykę,
- obniża poziom cholesterolu,
- zapobiega zaparciom,
- obniża poziom glikemii,
- zwiększa odporność organizmu,
- przyspiesza procesy gojenia ran,
- działa przeciwbakteryjnie.
Z mniszka lekarskiego warto przygotować ocet, którego zastosowanie jest wszechstronne: można pić go po rozcieńczeniu z wodą, dodawać do potraw oraz stosować zewnętrznie.
Jak przygotować ocet?
Należy zebrać około 500 ml płatków mniszka lekarskiego (najlepiej płatki oddzielić od części zielonej, wówczas ocet nie będzie miał w smaku goryczy), przygotować dwa litry przegotowanej wody, trzy łyki stołowe cukru oraz matkę octową z innego octu lub żywy ocet jabłkowy.
Płatki mniszka lekarskiego należy wsypać do szklanego słoja, a następnie zalać je przegotowaną wodą z cukrem. Należy dodać do tego pół szklanki aktywnego octu jabłkowego lub matkę octową. Wszystko należy ze sobą wymieszać, przykryć i ustawić w zacienionym miejscu.
Tak przygotowany nastaw należy codziennie przemieszać łyżką, najlepiej drewnianą, by nie dopuścić do rozwoju pleśni na płatkach kwiatów, które pływają na wodzie.
Kiedy kwiaty opadną na dno słoika, nastaw należy przecedzić przez pieluchę tetrową, rozlać do butelek i ustawić w zacienionym miejscu.
Ocet mniszkowy warto pić na czczo. Pobudzi układ trawienny, zwiększy wydzielanie enzymów trawiennych ale złagodzi także poranny ból głowy i doda energii.
Wystarczy 2 łyżki octu wlać do szklanki z wodą i połączyć z odrobiną miodu i wypić jeszcze przed śniadaniem.
Taki ocet można także dodać do kąpieli, sprawdzi się jako kosmetyk do włosów ale można z niego również wykonywać okłady na bolące stawy, obrzęki lub siniaki powstałe na skutek urazu.
CZYTAJ TAKŻE:
Pięć najzdrowszych nalewek aptecznych, które zrobisz samemu
Siedem naturalnych olejków, które warto mieć w domowej apteczce