Wspominała o niej już św. Hildegarda. Smaruj siniaki i obrzęki, stosuj pod oczy

Już wieki temu zwróciła uwagę św. Hildegardy. Działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i działanie ochronne na naczynia krwionośne, przyspiesza gojenie się ran. Właściwości arniki wykorzystuje się m.in. w maściach i dziś o tym, kiedy i jak stosować maść arnikową i inne produkty z arniką.

Arnika - co to takiego?

Arnika to rodzaj roślin należących do rodziny astrowatych. Na świecie znanych jest ok. 30 gatunków arniki, a rosną głównie na terenie Ameryki Północnej. We florze Polski występuje tylko jeden gatunek - arnika górska. Można ją spotkać m.in. na górskich łąkach Sudetów i Karpat czy na Pojezierzu Mazurskim. Roślina wyróżnia się żółtopomarańczowymi kwiatostanami, które kształtem przypominają stokrotkę, jednak rozmiarem już nie - są znacznie większe. 

Arnika górska objęta jest ścisłą ochroną gatunkową, do celów leczniczych jest uprawiana. Preparaty z arniką są dostępne w aptekach w postaci maści, płynu, żelu, kremu czy plastrów. Najczęściej sięgamy jednak po maści z arniką. Preparaty, na które natrafimy, mogą zawierać wyciąg z kwiatostanu arniki górskiej, ale też łąkowej (wskazuje się, że arnika górska oraz arnika łąkowa nie różnią się od siebie pod względem właściwości leczniczych).

Reklama

Właściwości arniki

Arnika wykorzystywana jest w medycynie od wieków. Jej właściwości zachwalała już św. Hildegarda z Bingen. Roślina zawdzięcza swoje działanie przede wszystkim laktonom seskwiterpenowym oraz flawonoidom. Kwiaty arniki zawierają także triterpeny, kwasy fenolowe, kumaryny, olejek eteryczny czy karotenoidy. Surowiec farmaceutyczny stanowią wysuszone koszyczki arniki.

Substancje zawarte w wyciągu z kwiatów arniki wykazują działanie ochronne na naczynia krwionośne, zmniejszają przepuszczalność ścian naczyń włosowatych, działają przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Wykazują także właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, przyspieszają gojenie się ran. 

Preparaty z arniką przeznaczone są głównie do stosowania zewnętrznego.

Maść arnikowa - kiedy stosować?

Kiedy warto sięgnąć po maść arnikową? Na przykład w przypadku urazów powstałych w wyniku stłuczeń, złamań czy zwichnięć (maść przyspieszy wchłanianie podskórnych wylewów, wybroczyn oraz obrzęków). Maść z arniką będzie dobrym wyborem po ukąszeniach owadów, gdyż redukuje nieprzyjemne uczucie świądu. Może być stosowana w dolegliwościach reumatycznych (działa przeciwzapalnie, łagodzi dolegliwości bólowe).

To nie wszystko. Wyciągi z arniki stosuje się w pielęgnacji cery naczynkowej. Maść arnikowa bywa też stosowana w przypadku zmian trądzikowych i wyprysków. Arnikę można również znaleźć w składzie preparatów zmniejszających cienie i obrzęki pod oczami.

Niektórzy sięgają po produkty z arniką na zmęczone i ciężkie nogi.

Kiedy nie stosować maści arnikowej?

Preparaty z arniką mogą być stosowane u dzieci powyżej 12. roku życia oraz u osób dorosłych (choć może się to różnić w zależności od preparatu). Nie zaleca się ich stosowania przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. Powinni ich unikać pacjenci z nadwrażliwością na tę roślinę lub jakąkolwiek roślinę z rodziny astrowatych.

W przypadku wątpliwości odnośnie stosowania maści arnikowej należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. 

Podkreśla się, że nie stwierdzono istotnych klinicznie interakcji z innymi lekami.

Jak stosować preparaty z arniką?

Preparaty z arniką należy stosować zgodnie ze wskazaniami lekarza lub producenta. W przypadku stosowania zewnętrznego powinno się nanosić taki preparat cienką warstwą na miejsce zmienione chorobowo. Zwykle wskazuje się, by używać maści arnikowej 2-4 razy dziennie. Jeśli po kilku dniach stosowania nie nastąpiła poprawa, należy skontaktować się z lekarzem.

Maści arnikowej nie należy stosować na otwarte rany oraz znacznie uszkodzoną skórę (może spowodować bowiem podrażnienia).

Maść z arniki dostępna jest w większości aptek oraz sklepów zielarskich. Opakowanie maści arnikowej możemy dostać już za niewiele ponad 10 zł.

Maść arnikowa - działania niepożądane

Preparaty z arniką, które stosowane są miejscowo, na ogół są dobrze tolerowane. U niektórych osób mogą jednak wystąpić odczyny alergiczne skóry (np. alergia kontaktowa). Jeżeli po zastosowaniu maści arnikowej zaobserwujesz np. niepokojące zmiany na skórze, przerwij stosowanie preparatu i skonsultuj się z lekarzem.

CZYTAJ TAKŻE: 

Pielęgnuje na zewnątrz i wewnątrz. Aloes to naturalny eliksir zdrowia

Do kąpieli stóp używaj jednej przyprawy. Przeciwdziała grzybicy, przynosi ulgę przy ciężkich nogach

Olej na starzenie się skóry, lepszą pamięć i mocne serce. Pij z łyżeczki lub wcieraj

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: maść | skóra
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL