Niszczyciel cukru z Azji. Właściwości gurmaru
Gurmar to azjatycka roślina, która z powodzeniem może być stosowana przez pacjentów z cukrzycą. Regularne stosowanie suplementu nie tylko pozwala na utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy, ale i minimalizuje nieprzyjemne objawy cukrzycy. Oto najważniejsze informacje na temat gurmaru.
Gurmar (Gymnema sylvestre) to roślina pochodząca z południowo-wschodniej Azji. Ma charakterystycznie rozgałęzione kłącza, które mogą rosnąć nawet do 600 metrów. Surowcem leczniczym są liście gurmaru. Mają lekko eliptyczny kształt oraz intensywnie zielony kolor.
Właściwości lecznicze gurmaru wykorzystywane są od ponad 2000 lat, głównie przez Hindusów. W ostatnim czasie roślina staje się jednak coraz popularniejsza także i w Europie. W aptekach i sklepach zielarskich znaleźć można bogatą ofertę suplementów diety z gurmarem. Dlaczego warto je stosować?
Przede wszystkim należy wiedzieć, że większość właściwości gurmaru została potwierdzona na podstawie badań. Roślina poprawia funkcjonowanie nerek, trzustki i serca, wspomaga trawienie, pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu, ogranicza próchnicę, a także łagodzi niektóre zmiany skórne. Jej inną zaletą są właściwości odchudzające. Gurmar zalecany jest osobom z nadwagą i otyłością, a także pacjentom, którzy mają problem z kompulsywnym objadaniem się.
Nie ma jednak wątpliwości, że najważniejszym wskazaniem do stosowania gurmaru jest cukrzyca.
Gurmar w Azji nazywany jest potocznie niszczycielem cukru. Nie chodzi wyłącznie o jego właściwości odchudzające oraz hamujące apetyt, ale także o wpływ na przebieg cukrzycy. Jak pokazują badania, regularne stosowanie suplementu pozwala utrzymać prawidłowy poziom glukozy we krwi, a także zwiększyć poziom produkowanej insuliny. Specjaliści podkreślają również, że włączenie gurmaru do terapii może istotnie obniżyć intensywność nieprzyjemnych objawów cukrzycy, a także przyczynić się do zmniejszenia dawki tradycyjnych leków przeciwcukrzycowych.
Gurmar zakupić można w aptekach i sklepach zielarskich. Najtańsze preparaty kosztują 30-50 zł. Decydując się na suplementację, należy skontaktować się wcześniej z lekarzem lub farmaceutą, którzy ocenią ewentualne przeciwwskazania. Dotyczy to zwłaszcza chorych przewlekle oraz pacjentów na stałe przyjmujących leki.
CZYTAJ TAKŻE:
Jak żyć z cukrzycą? Oto 10 przykazań dla cukrzyka