Olej rycynowy - stosowany i polecany przez nasze babcie

Olej rycynowy to uniwersalny produkt, znany i polecany przez nasze babcie. Dobrze sprawdza się w codziennej pielęgnacji, ale jest również nieoceniony w przypadku dolegliwości zdrowotnych. Można używać go m.in. na zaparcia i problemy z jelitami. Najtańszy olejek rycynowy można dostać już za 10-12 zł. Sprawdź, kiedy i jak go stosować.

Olej rycynowy - co to jest?

Olej rycynowy otrzymuje się z nasion rącznika pospolitego. To substancja, którą warto mieć w domowej apteczce i kosmetyczce. Ma naprawdę szerokie zastosowanie. Sprawdzi się w przypadku problemów ze zdrowiem, ale z powodzeniem stosować można go także do pielęgnacji skóry. Kolejną zaletą jest niska cena. Najtańsze olejki możemy kupić już za kilka złotych. 

Olejek może mieć różne kolory - od żółtego aż po bezbarwny. Dobry produkt poznamy po odpowiedniej, gęstej konsystencji.

Olej rycynowy - właściwości lecznicze

Olejek rycynowy to substancja o bardzo bogatej historii. Znany był już w medycynie ludowej, głównie ze względu na swoje właściwości przeczyszczające. Dziś olej rycynowy jest już powszechnie stosowaną substancją. Ma szereg właściwości leczniczych. Działa antybakteryjnie, przeciwbólowo, zmiękczająco, nawilżająco, regenerująco, wzmacniająco i łagodząco.

Reklama

Olej rycynowy - na zaparcia i jelita

Olej rycynowy skutecznie zmiękcza masy kałowe, dlatego z powodzeniem może być stosowany na zaparcia (zarówno ostre, jak i przewlekłe) oraz na zatrucia pokarmowe. Jak działa? Warto wiedzieć, że z powodu enzymów z trzustki olej rycynowy ulega przemianie do mydeł sodowych i potasowych. To substancje, które podrażniają jelita. Konsekwencją tego jest zwiększenie ich ruchu. Następnie zawartość jelit zwiększa się i następuje skuteczne wypróżnienie.

Olej rycynowy - na wypadanie włosów

Olej rycynowy można stosować również na wypadające włosy. Świetnie sprawdzi się w roli tzw. wcierki do olejowania. Nakładając go, należy pamiętać, że jest on bardzo treściwy i może być nieco problemowy w zmywaniu. Aby tego uniknąć, można połączyć go z lżejszym olejem. Innym sposobem jest dodanie kilku kropli olejku rycynowego do ulubionej maseczki, odżywki czy szamponu. Odrobinę olejku można stosować również na suche włosy - zwłaszcza na końcówki.

Olej rycynowy - łagodząco na skórę

Olej rycynowy wyróżnia się właściwościami nawilżającymi i wygładzającymi. Z powodzeniem można nakładać go na skórę twarzy, jak i całego ciała. Olej, jak wszystkie tego typu produkty, jest jednak bardzo tłusty, więc trzeba liczyć się z tym, że pozostawi na ciele filtr. Jeżeli nie lubimy takiego efektu, wystarczy dodać odrobinę oleju do ulubionego balsamu czy kremu do twarzy.

Olej sprawdza się także w pielęgnacji dłoni i paznokci. Doskonale dba o skórki, które są nawilżone i miękkie. Przy regularnym stosowaniu dobrze wpływa również na paznokcie. 

Olej rycynowy może być świetnym rozwiązaniem także dla osób z problemami skórnymi. Chodzi przede wszystkim o trądzik. Ze względu na działanie antybakteryjne olej łagodzi zmiany skórne oraz reguluje wydzielanie sebum. Aby pozbyć się niechcianych krostek, najlepiej nakładać go punktowo, bezpośrednio na zmiany. Ze względu na właściwości łagodzące i ochronne olej rycynowy sprawdzi się również w przypadku podrażnień i zadrapań, np. spowodowanych goleniem.

Olej rycynowy - jak stosować?

W przypadku doustnego stosowania oleju dzienna dawka substancji to 1-2 łyżeczki. Przed zastosowaniem preparatu u dzieci należy skonsultować się z pediatrą. 

Olejek rycynowy jest bezpieczną substancją i nie ma zbyt wielu przeciwwskazań do jego stosowania. Substancji powinny unikać ciężarne i karmiące. Mimo właściwości przeciwbólowych nie należy go również stosować podczas miesiączki. 

W przypadku stosowania jakichkolwiek leków, nawet tych wydanych bez recepty, przed zastosowaniem olejku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, którzy ocenią ryzyko możliwej interakcji.

Czytaj także: 

Olej z czarnuszki - cudowny lek z natury. Na co pomaga?

Olejek rycynowy na rzęsy. Czy naprawdę działa?

Do czego użyć olejku arganowego?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL