Najlepsza herbata na nadmiar wody i obrzęki. Ziele nawłoci zadziała też na serce

Ziołolecznictwo nadal cieszy się dużą popularnością i chętnie sięgamy po napary, które łagodzą niegroźne dolegliwości. Mimo dostępu do leków, czerpiemy korzyści ze znanych ziół, które są łatwo dostępne. Warto pamiętać też o nawłoci - bogatej w karotenoidy oraz witaminę C, która wspiera układ odpornościowy, przyspiesza metabolizm i niweluje obrzęki.

Ziele nawłoci zawiera cenne składniki

Nawłoć pospolita to wieloletnia roślina z rodziny astrowatych. W Polsce jest to roślina pospolita, która rośnie na poboczach dróg, w lasach i na suchych łąkach. 

W nawłoci znajduje się wiele aktywnych składników, które wykazują prozdrowotne działanie na organizm człowieka. 

Za najcenniejsze z nich uznaje się: 

  • witaminę C,
  • karotenoidy,
  • glikozydy flawonowe (rutyna, kwercetyna czy astragalina),
  • garbniki,
  • olejki eteryczne.

Nawłoć usuwa toksyny i nadmiar wody

Ziele nawłoci wspomaga detoksykację organizmu. Pozwala pozbyć się szkodliwych substancji, poprawia metabolizm oraz wspiera pracę nerek. Jest szczególnie zalecana osobom, które cierpią z powodu zatrzymania wody w organizmie, co z kolei prowadzi do obrzęków. Napar ziołowy działa moczopędnie i ułatwi usunięcie nadmiaru wody. Nawłoć rozszerza naczynia krwionośne, usprawnia krążenie a tym samym wykazuje działanie obniżające ciśnienie krwi. 

Reklama

Napar z ziela nawłoci powinien być regularnie pity przez osoby ze skłonnościami do nawracającego zakażenia układu moczowego oraz chorujące na kamicę nerkową. Zioło to poprawia filtrację i usprawnia pracę nerek. 

Ziele nawłoci działa przeciwzapalnie

Nawłoć działa przeciwzapalnie od wewnątrz - wycisza stany zapalne, ogranicza infekcje wirusowe i bakteryjne, ale napar można stosować także zewnętrznie. 

Okłady z nawłoci sprawdzą się w przypadku nadkażnych ran, trądziku a także owrzodzeń czy wysypki. 

Nawłoć sprawdza się także w przypadku stanów zapalnych gardła czy jamy ustnej - wystarczy kilka razy dziennie przepłukiwać jamę ustną, by złagodzić objawy zakażenia. 

Maść z nawłoci na bóle stawów

Działanie przeciwzapalne nawłoci wykorzystywane jest także w przygotowaniu maści przeciwbólowych. Można ją przygotować samodzielnie w domu. Wystarczy suszone liście nawłoci umieścić w słoiku, a następnie zalać je olejem. Dobrze zakręcony słoik odstawić w zacienione miejsce na 6 tygodni, a po tym czasie przecedzić. Powstałą maść można stosować na bolące stawy oraz mięśnie. Dobrze sprawdzi się także na niewielkie rany o długim czasie gojenia. 

Przeciwwskazania do stosowania nawłoci

Naparu z nawłoci nie powinny stosować osoby, które cierpią z powodu niewydolności serca lub niewydolności nerek. Naparów nie powinny także pić dzieci do 12. roku życia, bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. 

CZYTAJ TAKŻE:

Nadmiar kwasu moczowego boleśnie odczują stawy. Jak obniżyć jego poziom?

Nawracający ZUM może skomplikować życie. Poznaj sposoby na to, jak się go pozbyć

Likwiduje obrzęki i usuwa nadmiar wody. Dwie zasady są kluczowe


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL