Beta-blokery: Te leki hamują rozwój chorób serca

​Beta-blokery to leki, które hamują wydzielanie hormonów stresu, takich jak adrenalina i jej pochodne. Dzięki temu można utrzymać spokojniejszą pracę serca, co wydłuża życie osób z problemami naczyniowymi. Naukowa nazwa tej grupy leków to beta-adrenolityki.

Kiedy stosuje się beta-blokery?

Te leki stosuje się w chorobie wieńcowej. Ich działanie polega na zmniejszaniu aktywności serca, dzięki czemu ma ono mniejsze zapotrzebowanie na tlen. 

Jego niedobór prowadzi do przykrych objawów i może być przyczyną zgonu. Leczenie beta-blokerami jest stosowane także w chorobach powiązanych z zaburzeniami rytmu serca i wtedy, gdy tarczyca wydziela zbyt wiele hormonów. Inne wskazania to kuracja odwykowa w przypadku uzależnienia od alkoholu i nerwice.

Czy wolno samodzielnie odstawić beta-blokery?

Odstawianie leków przepisanych przez lekarza jest zawsze niewskazane. Szczególnie uwidacznia się to w przypadku beta-blokerów, kiedy to odstawienie powoduje gwałtowny wzrost ciśnienia i przyśpieszone bicie serca. 

Reklama

Taki stan może być niebezpieczny u chorego z problemami wieńcowymi, dlatego decyzja o odstawieniu leku musi być podjęta wraz z lekarzem. Zwykle zaleca on stopniowe zmniejszanie dawki leku.

Działania niepożądane tych leków

Stosowanie beta-blokerów powoduje zmniejszenie rytmu serca, co wpływa na uczucie zmęczenia u chorego. Mogą pojawić się bóle głowy lub bezsenność, a u niektórych pacjentów można zauważyć objawy depresji. Taki stan wymaga konsultacji z lekarzem. 

Niektóre leki z tej rodziny działają niekorzystnie na poziom cholesterolu, dlatego należy go regularnie kontrolować. Jeśli chory cierpi na astmę, powinien o tym poinformować lekarza, gdyż beta-blokery mogą powodować napady tej choroby. 

Jeśli lek działa w zbyt silny sposób lub powoduje jakieś problemy, powinno to być zgłoszone do lekarza.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL