Miłorząb japoński. Poprawia urodę, libido i pracę mózgu

Miłorząb japoński to roślina o szerokim zastosowaniu leczniczym. Z powodzeniem łagodzi objawy napięcia przedmiesiączkowego, poprawia libido i zaburzenia erekcji oraz zapobiega starzeniu skóry. Poniżej przedstawiamy więcej właściwości zdrowotnych miłorzębu japońskiego.

Miłorząb japoński - co to jest?

Miłorząb japoński nazywany jest inaczej miłorzębem dwuklapowym, dwudzielnym oraz chińskim. Wydaje się, że ostatnia nazwa jest najbardziej adekwatna, ponieważ roślina pochodzi właśnie z Chin, a nie Japonii. Skąd zatem nazwa miłorząb japoński? Prawdopodobnie związane jest to z faktem, że roślina trafiła do Europy właśnie z Japonii. Nie bez znaczenia jest również to, że miłorząb jest niezwykle popularny w Japonii. Nie rośnie dziko jak w Chinach, jednak sadzony jest na skwerach i w parkach, przez co na dobre zapisał się w krajobrazie japońskim. Nie oznacza to jednak, że miłorzęby znajdziemy jedynie w Chinach i Japonii. Na świecie jest obecnie ponad 200 odmian tego drzewa. W Polsce hodowlą zajmuje się Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

Reklama

Jak wygląda miłorząb? Drzewo ma charakterystyczne, zielone lub czerwone, spłaszczone liście. Największe miłorzęby dorastają do 30-40 metrów. Warto wiedzieć, że miłorząb ma niezwykle bogatą historię. To jedno z najstarszych drzew na świecie. Uważa się, że występował już w erze mezozoicznej, czyli ok. 200 milionów lat temu. Miłorząb uważany jest za roślinę leczniczą. Drzewo z powodzeniem stosowane jest w przemyśle farmaceutycznym oraz kosmetycznym. Jego surowcem zielarskim są liście.

Miłorząb japoński - właściwości i zastosowanie

Miłorząb zawiera ponad 60 substancji aktywnych, m.in. laktony terpenowe, hydrokwasy, steroidy, biflawony, witaminy C i E, selen oraz flawonoidy. Badania pokazują, że zawarte w drzewie substancje rozszerzają naczynia krwionośne, poprawiają krążenie krwi w mózgu oraz zapobiegają uszkodzeniom tkanek i komórek

Miłorząb japoński wspomaga również procesy myślowe, koncentrację i pamięć krótkotrwałą. Aktualne badania nie potwierdzają jednak skuteczności miłorzębu w leczeniu takich chorób jak alzheimer czy demencja. Wiele wskazuje na to, że roślina może poprawiać funkcje komórek mózgowych jedynie u zdrowych osób.

W przypadku miłorzębu niezwykle ważna jest także obecność flawonoidów, które mają właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Dzięki temu roślina chroni przez wolnymi rodnikami oraz zmniejsza ryzyko zachorowania na wiele chorób. Chodzi m.in. o cukrzycę, miażdżycę, udar mózgu i niektóre typy nowotworów.

Inne właściwości zdrowotne miłorzębu japońskiego:

  •    łagodzenie objawów napięcia przedmiesiączkowego,
  •    poprawa libido i zaburzeń erekcji,
  •    wspomaganie płodności,
  •    łagodzenie stanów zapalnych,
  •    łagodzenie objawów menopauzy,
  •    zapobieganie starzeniu skóry,
  •    zmniejszenie cellulitu,
  •    migreny i bóle głowy,
  •    szumy uszne,
  •    problemy ze słuchem,
  •    wahania nastroju,
  •    utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu,
  •    ciężkość kończyn,
  •    żylaki, uczucie zimnych stóp,
  •    problemy z krążeniem.

Tak jak zostało już napisane, miłorząb powszechnie stosowany jest także w przemyśle kosmetycznym. Jest składnikiem wielu kosmetyków do cery naczynkowej oraz skłonnej do podrażnień. Roślinę znajdziemy także w preparatach przeciwzmarszczkowych i uelastyczniających skórę - ze względu na swoje działanie, niektórzy nazywają go nawet eliksirem młodości. Kolejną grupą kosmetyków zawierających miłorząb są ujędrniające balsamy i kremy do ciała.

Miłorząb japoński - jak stosować?

Najpopularniejszą metodą stosowania miłorzębu są napary z suszu z miłorzębu lub gotowe herbatki. Należy je stosować maksymalnie dwa razy dziennie. Opakowanie herbatki lub gotowy susz kupić można już za mniej niż 10 złotych. Innym produktem są tabletki z miłorzębem. Miłorząb uważany jest za bezpieczną substancję, jednak istnieją pewne przeciwwskazania do jego stosowania. To przede wszystkim zaburzenia krzepliwości krwi i przyjmowanie leków o działaniu przeciwzakrzepowym i przeciwdrgawkowym. Miłorzębu nie powinny stosować również ciężarne, karmiące piersią oraz dzieci i młodzież. 

CZYTAJ TAKŻE:

Problemy z koncentracją i przekręcanie słów? To może być covid, borelioza lub hashimoto

Nie masz ochoty na seks? To może być objaw choroby

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: libido
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL