Mgła mózgowa to objaw! Tak daje o sobie znać chora tarczyca lub jelita
Mgła mózgowa (z ang. brain fog) to nie tylko powikłanie po zakażeniu SARS-CoV-2, chociaż większość z nas kojarzy ją właśnie z koronawirusem. Nagłe zauważalne obniżenie ilorazu inteligencji, zapominacie faktów, afazja, problemy z koncentracją, a nawet stany lękowe - to wszystko może świadczyć o tym, że mózg nie funkcjonuje prawidłowo. Jakie choroby odpowiadają za pojawienie się mgły mózgowej? Jakie są jej objawy i czy można wyleczyć ten stan? Odpowiedzi poniżej.
Mgła mózgowa nie jest w zasadzie pojęciem stosowanym w oficjalnej medycynie, to zespół objawów zaburzeń neurologicznych, a nie konkretna choroba. Przez termin ,,mgła mózgowa" pacjenci opisują: zapominanie, niezdolność do skupienia się, stany lękowe i depresyjne.
Pocovidowa mgła mózgowa, cechuje się długotrwałymi (powyżej trzech miesięcy) zaburzeniami węchu, stale utrzymującym się zmęczeniem, a także problemami z podzielnością uwagi. Ponieważ objawy z różnym nasileniem ciągną się miesiącami, bywa, że pacjenci przyzwyczajają się do takiego stanu rzeczy i nie zgłaszają się po pomoc do lekarzy. Zaczynają "jakoś funkcjonować", zrzucając winę za swoje roztargnienie na zmęczenie, stres lub wiek. Tymczasem mgła mózgowa może się pogłębiać.
Trudno określić, kto jest najbardziej narażony na wystąpienie mgły mózgowej - okazuje się, że "brain fog" nie ma szczególnych preferencji i może dotykać osób w każdym wieku oraz w różnym czasie od zakażenia.
Mgła mózgowa następuje jako konsekwencja zaburzeń w regulacji neuroprzekaźników, których rola sprowadza się do przewodzenia impulsów między komórkami układu nerwowego. Poza niektórymi chorobami odpowiadają za nią: długotrwały stres, przewlekłe zmęczenie, niewystarczająca ilość ruchu i nieodpowiednie nawodnienie organizmu.
Pandemia COVID-19 spowodowała, że mgła mózgowa stała się zjawiskiem powszechnie znanym. Jednak nie jest to nowy problem zdrowotny. Poza zakażeniem koronawirusem mgła mózgowa może towarzyszyć innym chorobom, głównie tym, w przebiegu których dochodzi do stanu zapalnego organizmu lub zaatakowany zostaje ośrodkowy układ nerwowy. Na problemy z koncentracją i pamięcią narzekają m.in. osoby chorujące na:
- Zespół Chronicznego Zmęczenia (CFS) - to choroba, o której było głośno w kontekście eutanazji popełnionej przez 31-letnią gwiazdę telewizji - Faustine Nogherotto. CFS może przybierać łagodne formy, albo spowodować głęboką niepełnosprawność, która (tak jak to było w przypadku Faustine) odbiera chęć życia. Choroba objawia się zmęczeniem trwającym ponad sześć miesięcy i spadkiem aktywności życiowej. Wielu pacjentów cierpiących na zespół chronicznego zmęczenia jako jedną z towarzyszących dolegliwości podaje właśnie mgłę mózgową.
- Boreliozę - mgła mózgowa może być objawem tej powszechnie znanej choroby przenoszonej przez kleszcze. "Brain fog", może pojawić się u tych pacjentów, u których bakterie zajmą układ nerwowy. Leczenie mgły mózgowej w tym przypadku, wymaga leczenia choroby podstawowej;
- Celiakię, czyli nietolerancję glutenu. U osób chorych, spożywanie go może stanowić realne zagrożenie dla zdrowia. U osób ze zdiagnozowaną celiakią, gluten może doprowadzić do uszkodzenia mózgu, której powikłanie stanowi mgła mózgowa. Najskuteczniejszym leczeniem "brain fog" w tym przypadku jest oczywiście absolutne unikanie glutenu;
- Nerwicę - to zaburzenie psychiczne, na które cierpi około osiem milionów Polaków, może powodować szereg dolegliwości, w tym mgłę mózgową. Dochodzi do niej na skutek nadmiernego stresu, który przez przewlekłe utrzymywanie się wpływa na zaburzenia pamięci;
- Chorobę Hashimoto - zaburzenia pamięci i trudności z koncentracją nie są obce osobom chorym na przewlekłe zapalenie tarczycy, czyli chorobę Hashimoto. Podobnie jak w powyższych przypadkach, najskuteczniejszą formą leczenia brain fog, jest walka z chorobą podstawową.
Mgła mózgowa bywa rozpoznawana również u kobiet w ciąży - nazywa się ją wtedy amnezją ciążową lub pregnezją - a potocznie także "baby brain". Ciężarne i mamy karmiące skarżą się m.in. na: zapominanie słów, mylenie nazw przedmiotów oraz imion osób nawet z najbliższego otoczenia, a także na trudności z koncentracją. Specjaliści odkryli, że za problemami z pamięcią u przyszłych mam stoją zmiany hormonalne - dotyczą one zwłaszcza estrogenu i progesteronu.
Hormony ciążowe osłabiają funkcjonowanie komórek mózgowych, co zaburza procesy zapamiętywania. Dzieje się tak nie bez powodu - w okresie ciąży i karmienia organizm kobiety przytłumia jedne umiejętności, by na ich miejsce - wyostrzyć inne. Kobieta ma wówczas być bardziej wyczulona na zagrożenia, ma mieć wyostrzone zmysły oraz wzmocnione umiejętności interpretacji emocji - co ma służyć uchronieniu dziecka przed ewentualnym niebezpieczeństwem i prawidłowemu odczytywaniu jego potrzeb. Jeżeli jesteś w ciąży i doświadczasz tego rodzaju zaburzeń, nie przejmuj się zanadto. Objawy pregnezji mijają zwykle po kilku tygodniach lub miesiącach, po porodzie.
Wiemy już, że koronawirus uszkadza nie tylko układ oddechowy, ale także układ nerwowy - w pierwszym etapie choroby zakażeni tracą węch i smak, ale to nie wszystko. U niektórych dochodzi do zaburzeń widzenia i nieustępujących po typowych lekach bólów głowy. Kolejny obszarem, który uszkadza covid, jest pamięć, koncentracja i... inteligencja.
Osoby, które chorują lub chorowały na SAR-CoV-2 czują się głupsze! Brytyjscy naukowcy, którzy wzięli pod lupę 80 tys. osób, w tym 13 tys. ozdrowieńców, ustalili, że u większości przebadanych, u których wcześniej doszło do ciężkiego przebiegu choroby, doszło także do obniżenia IQ - wykazywali oni trudności w łączeniu faktów lub kojarzeniu rzeczy, znacznie też obniżyła się ich umiejętność rozwiązywania problemów, planowania przestrzennego czy rozumowania. Mało tego - parametry ich mózgów wskazywały, że są oni starsi o 10 lat, niż byli w rzeczywistości.
Taki stan rzeczy może utrzymywać się jeszcze przez wiele miesięcy po negatywnym wyniku tekstu na covid. Z tego właśnie powodu mgła mózgowa zaliczana jest do jednych z najbardziej typowych objawów tzw. długiego ogona covid, lub też "long covid".
Ryzyko wystąpienia zaburzeń neurologicznych, a tym samym mgły mózgowej, jest wprost proporcjonalne do ciężkości przebiegu choroby. Dlaczego niektóre osoby są szczególnie narażone na ciężki przebieg COVID-19, a inne nie? Przeczytaj TUTAJ.
Bez wątpienia objawy mgły mózgowej sprawiają, że codzienne funkcjonowanie, w szkole, w pracy zawodowej, czy nawet życiu społecznym, jest dla chorych znacznie utrudnione. Trudno mówić o skutecznym leczeniu mgły mózgowej, gdyż ani nie jest to typowa jednostka chorobowa, ani nie ma na nią lekarstwa.
Istnieje jednak szereg działań, które można a nawet powinno się podjąć, by zmniejszyć te dolegliwości i wspomóc regenerację mózgu i całego układu nerwowego. Niezwykle pomocne, a wręcz obowiązkowe, są: odpoczynek, duża ilość snu, unikanie stresu i odpowiednia dieta wspierające funkcjonowanie pamięci czyli dieta MIND. Radykalne zmiany w stylu życia - skrócą czas utrzymywania się objawów mgły mózgowej.
Poprawę może przynieść także autostymulacja swojej koncentracji. Pomocne są tu takie same ćwiczenia umysłowe, jak te, stosowane u osób wracających do zdrowia po udarach czy w profilaktyce choroby Alzheimera, czyli: rozwiązywanie krzyżówek i szarad, gra w szachy, pisanie pamiętnika, czytanie książek lub nauka języka obcego. W etapie rekonwalescencji zalecany jest także umiarkowany, regularny wysiłek fizyczny na świeżym powietrzy, na przykład spacery.
CZYTAJ TAKŻE:
Niedobór witaminy D zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19
Nadmiernie tracisz włosy? Oto, co może być przyczyną