Pięknie wygląda i wspiera zdrowie. Pij fiołka na przemianę materii, obrzęki i kaszel
Wyglądem przypomina bratka polnego, ale to inna roślina. Fiołek trójbarwny to prawdziwy skarb z natury. Mało kto wie, że wspomaga metabolizm, redukuje obrzęki i jest skuteczny w leczeniu przeziębień. W tradycyjnej medycynie ludowej od dawna służyła jako diuretyk i środek oczyszczający krew. Jakie jeszcze właściwości i działanie wykazuje fiołek trójbarwny? Odpowiadamy.
Fiołek trójbarwny (Viola tricolor) to roślina jednoroczna lub dwuletnia. Występuje w umiarkowanych i podzwrotnikowych strefach Europy i Azji. W Polsce rośnie pospolicie na terenie całego kraju na polach, ugorach, suchych pastwiskach i przy drogach. Roślina ta dorasta do 40 cm i kwitnie od końca maja do września/października. Wyglądem przypomina bratka polnego, jednak różni się od niego większymi rozmiarami oraz bardziej intensywnym zabarwieniem kwiatów. Oba gatunki dostarczają równorzędnego surowca leczniczego.
Charakterystyczną cechą fiołka trójbarwnego są jego kwiaty o unikalnym układzie płatków i kolorystyce: żółto-biało-fioletowej.
Surowcem zielarskim jest ziele fiołka trójbarwnego i bratka polnego, pozyskiwane ze stanu naturalnego i z upraw.
Ziele fiołka trójbarwnego zawiera:
- flawonoidy,
- antocyjany,fenolokwasy,
- karetenoidy,
- saponiny triterpenowe,
- cukry,
- ślady olejku,
- garbniki,
- karoten,
- witaminę C,
- sole mineralne.
Ziele fiołka trójbarwnego działa moczopędnie, napotnie, odtruwająco, a także ułatwia usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii. Ponadto - działa wykrztuśnie, przeciwzapalnie, przeciwreumatycznie, wzmacniająco na włosowate naczynia krwionośne, a także działa przeczyszczająco.
Fiołek trójbarwny jest rośliną cenioną w lecznictwie ludowym i w homeopatii. Fiołek był stosowany w lecznictwie już od XVI wieku w schorzeniach skórnych, w zapaleniu płuc oraz jako środek "czyszczący krew" i moczopędny.
Odwary i napary z ziela stosowane są wewnętrznie w chorobach skórnych, takich jak trądzik, egzemy, liszaje oraz w chorobach górnych dróg oddechowych. Fiołek trójbarwny jest także stosowany w zaburzeniach przemiany materii.
Fiołek trójbarwny jest dobrym źródłem witaminy C i rutyny. Te dwa składniki, działając razem, są stosowane w leczeniu przeziębień i mają korzystny wpływ na ściany naczyń krwionośnych.
Działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe - fiołek trójbarwny zawiera związki takie jak flawonoidy, które pomagają zmniejszać stany zapalne w organizmie.
Działanie moczopędne - zioło to jest znane ze swojego łagodnego działania moczopędnego, co pomaga w usuwaniu nadmiaru wody z organizmu i może być pomocne w leczeniu infekcji dróg moczowych.
Wspomaganie zdrowia skóry - fiołek trójbarwny jest często stosowany w leczeniu problemów skórnych, takich jak trądzik, egzema i łuszczyca. Dzięki zawartości salicylanów ma właściwości oczyszczające skórę.
Właściwości oczyszczające krew - fiołek trójbarwny pomaga w oczyszczaniu krwi.
Działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe - fiołek trójbarwny zawiera związki, które mogą pomóc w zwalczaniu infekcji bakteryjnych i wirusowych.
Wsparcie układu oddechowego - fiołek trójbarwny może pomóc w leczeniu kaszlu, zapalenia oskrzeli i innych dolegliwości układu oddechowego, działając wykrztuśnie i łagodząc podrażnienia.
2 łyżki suszonego ziela zalać 2 szklankami wody letniej. Ogrzewać do wrzenia i gotować pod przykryciem 5 minut. Odstawić na 15 minut. Przecedzić. Pić 2-3 razy dziennie po 0,5-1 szklanki jako środek moczopędny i regulujący przemianę materii, a także w schorzeniach skórnych oraz pomocniczo w przeziębieniu.
1 łyżkę suszonego ziela zalać szklanką wrzącej wody. Odstawić pod przykryciem na 15 minut. Przecedzić. Pić po pół szklanki 3 razy dziennie w nieżytach górnych dróg oddechowych, oraz w chorobach skórnych, jak wysypki, świąd, liszaje, egzemy. Napar można również stosować zewnętrznie w lekkich łojotokowych schorzeniach skóry.
Źródło:
Mateusz Emanuel Sanderski: Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie
CZYTAJ TAKŻE:
Mają silne działanie przeciwstarzeniowe. Pij nawet trzy razy dziennie
Chroni wątrobę, oczyszcza jelita i odkaża skórę. Herbatę z kwiatów lilaka pij teraz
Zbija cholesterol i chroni przed zakrzepami. Sprawdź, który żeń-szeń będzie najlepszy