Mają silne działanie przeciwstarzeniowe. Pij nawet trzy razy dziennie
Odpowiednio dobrane napary ziołowe stymulują produkcję kolagenu i elastyny w komórkach skóry, zapewniają nawilżenie i działają przeciwzapalnie. Jakie herbatki ziołowe warto pić, aby cieszyć się gładką i jędrną skórą? Wybraliśmy trzy zioła o silnych właściwościach, które wpłyną dobroczynnie nie tylko na cerę, ale będą wspierać pracę całego organizmu.
Stosowanie ekstraktów roślinnych i ziół ma swoje korzenie w starożytności. Dzięki dowodom naukowym wiemy, że niektóre ekstrakty roślinne mają zdolność wychwytywania wolnych rodników, ochrony matrycy skóry poprzez hamowanie degradacji enzymatycznej lub promowania syntezy kolagenu w skórze. Reasumując - istnieją rośliny, które mogą wpływać na elastyczność i napięcie skóry.
Rośliny wytwarzają szeroką gamę związków organicznych, które można podzielić na trzy główne grupy: terpenoidy, alkaloidy i związki fenolowe. To one odpowiadają za przeciwstarzeniowe właściwości ekstraktów i naparów ziołowych, ponieważ skutecznie neutralizują wolne rodniki odpowiedzialne za procesy starzenia się skóry.
Działanie ziół można nazwać holistycznym, ponieważ poza właściwościami antyoksydacyjnymi pomagają również oczyszczać organizm z toksyn. Poza tym wspierają regulację pracy różnych układów w ludzkim ciele, a to pośrednio również wpływa na stan skóry. Co pić, aby wyglądać młodziej i czuć się lepiej?
Niepozorna roślina, którą możemy spotkać dosłownie wszędzie, ma wiele cennych właściwości. W tym silne działanie przeciwstarzeniowe i to na kilku płaszczyznach. Napar z pokrzywy ma działanie moczopędne, przez co przyspiesza wydalanie nadmiaru płynów i toksyn z organizmu. Likwiduje obrzęki - również te na twarzy.
Bardzo istotne jest działanie przeciwutleniające, ponieważ wolne rodniki niszczą białka w komórkach skóry, które odpowiadają za jej jędrność i młody wygląd. Odpowiednia dawka antyoksydantów pomaga chronić przed stresem oksydacyjnym. W wieku dojrzałym jest to szczególnie ważne, ponieważ wtedy naturalnie spada produkcja kolagenu i elastyny w skórze.
Warto wspomnieć również o działaniu przeciwzapalnym herbatki z pokrzywy. Choć nie jest najsmaczniejsza, to pomaga chronić organizm przed infekcjami i łagodzi stany zapalne wynikające z chorób przewlekłych. Napar dostarcza do organizmu wapń, żelazo i potas. To pierwiastki niezbędne podczas wielu procesów, które zachodzą w ludzkim organizmie.
Jak stosować herbatę z pokrzywy? Otóż:
- jedną łyżkę suszonych liści pokrzywy zalej 250 ml gorącej wody;
- zaparzaj pod przykryciem przez 10-15 minut;
- odcedź i pij 2-3 razy dziennie.
Wyniki badań laboratoryjnych potwierdzają wpływ ekstraktu z pąków topoli (Populus nigra) na procesy starzenia się skóry. Wykazano silną modulację transkrypcji genów zaangażowanych w obronę antyoksydacyjną, reakcje zapalne i odnowę komórkową. Co to oznacza? Otóż pąki topoli czarnej wykorzystywane były jako składnik maści na owrzodzenia i trudno gojące się rany. Silne działanie przeciwzapalne sugeruje więc obecność składników bioaktywnych, które mogą wspierać regenerację komórek skóry. Pąki topoli są bogate w przeciwutleniacze z grupy flawonoidów oraz salicylany.
Olejki eteryczne zawarte w topoli czarnej wykazują właściwości oksydacyjno-redukcyjne - działają regenerująco i wzmacniają napięcie tkanek. Napar ma działanie moczopędne, więc podobnie jak pokrzywa będzie zbawienny przy skłonności do obrzęków i zatrzymywania płynów w organizmie.
Jak stosować napar z pąków topoli? Nieco inaczej niż napar z pokrzywy:
- jedną łyżkę suszonych pąków topoli zalej wrzątkiem;
- pozostaw pod przykryciem na 30 minut;
- pij jedną szklankę do trzech razy dziennie.
Mięta, wybierana najczęściej na problemy trawienne lub jako napój odświeżający latem, może wspierać młody wygląd skóry. Jej pozytywny wpływ na układ trawienny to jedna z właściwości, które się do tego przyczyniają. Dobre trawienie zapewnia odpowiednie wchłanianie składników odżywczych, które są niezbędne dla zdrowej skóry.
Wysoka zawartość antyoksydantów w naparze z mięty pomaga chronić białka budujące komórki skóry przed działaniem wolnych rodników. Wspiera utrzymanie jej jędrności i elastyczności. Dodatkowo właściwości przeciwzapalne łagodzą zmiany chorobowe i zapobiegają ich rozprzestrzenianiu.
Jak stosować herbatę z mięty? Aby uzyskać napar z mięty:
- zalej jedną łyżkę suszonych liści mięty 250 ml gorącej wody;
- zaparzaj pod przykryciem przez 10-15 minut;
- odcedź i pij 2-3 razy dziennie.
W porównaniu z dwoma poprzednimi naparami herbata miętowa jest po prostu smaczna. Dlatego jeśli nie przepadasz za smakiem ziół, to mięta będzie dla ciebie najodpowiedniejsza.
Wszystkie napary można pić, ale również stosować jako naturalny tonik do twarzy lub dodatek do domowych maseczek.
Zioła to naturalny sposób na piękną i młodą skórę. Zawierają one antyoksydanty, flawonoidy i witaminy, które chronią komórki skóry przed uszkodzeniem i spowalniają procesy starzenia. Pokrzywa, mięta, szałwia i rumianek to tylko niektóre z ziół, które mają działanie odmładzające. Można je stosować na wiele sposobów, m.in. jako napary, okłady, kompresy, kremy i maseczki. Ważne jest, aby dobrać zioła do swojego typu skóry i indywidualnych potrzeb. Stosując zioła regularnie i w połączeniu z innymi zdrowymi nawykami, możemy cieszyć się piękną i młodą skórą przez długi czas.
CZYTAJ TAKŻE:
Czy czystek oczyszcza? Robi wiele więcej! Pij często, a efekty cię zaskoczą
Pięć ziół najlepszych dla trzustki. Wspierają jej pracę i łagodzą nieprzyjemne objawy
Zbierz młode kwiaty i zaparz jak herbatę. Zobacz, dlaczego warto sięgnąć po forsycję