Pięć ziół najlepszych dla trzustki. Wspierają jej pracę i łagodzą nieprzyjemne objawy

Trzustka odpowiedzialna jest za produkcję enzymów, które biorą udział w trawieniu tłuszczów i białek. Istotną jej funkcją jest produkcja insuliny, co ma szczególny wpływ na gospodarkę hormonalną organizmu. Nieprawidłowa dieta, nadmiar leków czy spożywanie napojów alkoholowych mogą osłabić działanie trzustki. Warto wspomagać się naturalnymi środkami, które będą wspierały ten narząd. Co pić, by trzustka była w dobrej kondycji?

Objawy niedomagającej trzustki

Trzustka, jak każdy inny narząd, może zachorować, a najczęstszą przypadłością jest zapalenie trzustki. Osoba z chorą trzustką skarży się przede wszystkim na bóle brzucha w lewym podżebrzu, które nasilają się po posiłku. Mogą występować wzdęcia, wymioty, a także częste odbijanie się.

Osoby z chorobami trzustki często zgłaszają brak apetytu a także bardzo złe samopoczucie po spożyciu tłustych pokarmów. O ile poważne stany chorobowe, które dotyczą trzustki, wymagają leczenia specjalistycznego, o tyle profilaktycznie należy zadbać o stan tego narządu prawidłową dietą, a także ziołami.

Reklama

Jakie będą najlepsze dla trzustki?

Pokrzywa pomoże usunąć toksyny z organizmu

W dolegliwościach żołądkowych zalecane jest picie naparu z pokrzywy. Dzięki wysokiej zawartości flawonoidów, napar pomaga w oczyszczaniu organizmu z zalegających toksyn. Kwas pantotenowy łagodzi stany zapalne wewnątrz organizmu, wspomaga także pracę nerek oraz pęcherza moczowego.

Glistnik jaskółcze ziele na wydzielanie żółci

Glistnik jaskółcze ziele nie tylko wspiera metabolizm, ale także korzystnie działa na produkcję żółci. To sprawia, że regularne picie naparu z tego zioła zapobiega rozwojowi kamicy żółciowej, wspiera także detoksykację organizmu oraz ma działanie rozkurczowe. To dobry wybór dla tych, którym doskwierają problemy żołądkowe po posiłkach.

Ostropest plamisty nie tylko dla wątroby

Ostropest plamisty znany jest ze swojego korzystnego działania na komórki wątrobowe. Zawarta w nim sylimaryna wpływa na produkcję żółci oraz wykazano, że ma właściwości przeciwnowotworowe. Ostropest wykorzystuje się jako leczenie wspomagające w stanach zapalnych trzustki.

Mniszek lekarski obniży poziom cholesterolu

W dolegliwościach związanych z pracą trzustki warto sięgnąć po napar z mniszka lekarskiego. Ten popularny chwast wspiera pracę trzustki, reguluje glukozę oraz poprawia lipidogram - udowodniono, że regularne picie naparu z mniszka lekarskiego pozwala na obniżenie poziomu cholesterolu LDL.

Przeciwwskazaniem do regularnego picia naparu z mniszka lekarskiego są stany zapalne śluzówki żołądka. Może wywołać on skutki uboczne w postaci kurczowych bólów brzucha.

Czarnuszka siewna na regenerację trzustki

Po czarnuszkę siewną powinny sięgać osoby z zaburzeniem pracy jelit. Czarnuszka zwiększa wydzielanie soków trawiennych, pobudza jelita do pracy, a także przyspiesza regenerację trzustki. Oprócz tego czarnuszka zalecana jest osobom z chorobami układu pokarmowego oraz cierpiącym na alergię.

CZYTAJ TAKŻE: 

Zalej wrzątkiem, a otrzymasz "eliksir życia". Reguluje ciśnienie, uspokaja, wspomaga trawienie

Boisz się raka trzustki? Tego unikaj jak ognia!

Trzy czynniki, które wywołują raka. WHO ostrzega przed falą zachorowań




INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zdrowa trzustka | kamica żółciowa | zapalenie trzustki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL