Czy czystek oczyszcza? Robi wiele więcej! Pij często, a efekty cię zaskoczą

Czystek to obecnie jedno z najczęściej kupowanych ziół. Powodów do tego, by pić napar z czystka, jest co najmniej kilka - antyoksydacja, mniejsze ryzyko chorób cywilizacyjnych, lepsza kondycja skóry, włosów i paznokci. Ale czy zgodnie z nazwą, działanie tej rośliny można połączyć z oczyszczaniem organizmu z toksyn? Jak dokładnie działa czystek? Sprawdzamy.

Czystek - niepozorna roślina o silnych właściwościach

Właściwości czystka znane są od ponad dwóch tysięcy lat. Dużo na jego temat dowiemy się m.in. z traktatu św. Hildegardy z Bingen. Roślina ta ma wiele właściwości, które pozytywnie wpływają na pracę organizmu. Wiekowe przekazy i doświadczenie zielarzy wspiera nauka, która je udowadnia.

Badania fitochemiczne metodą chromatograficzną i spektroskopową wykazały, że czystek zawiera związki bioaktywne, głównie fenylopropanoidy (flawonoidy, polifenole) i terpenoidy.

Silne przeciwutleniacze zawarte w czystku:

Reklama
  • działają antybakteryjnie,
  • hamują rozwój grzybów,
  • neutralizują wirusy,
  • działają przeciwzapalnie.

Udowodniono, że substancje bioaktywne mają również działanie przeciwbólowe. Dodatkowo wspierają działanie układu odpornościowego, przez co obniżają poziom wydzielanej histaminy po kontakcie z alergenem.

Jak działają przeciwutleniacze zawarte w czystku?

Te substancje mają zdolność do wychwytywania wolnych rodników odpowiedzialnych za procesy utleniania w organizmie. Stres oksydacyjny przyspiesza starzenie się komórek, przyjmowanie przeciwutleniaczy może spowolnić ten proces. Badania wykazały, że ekstrakty pozyskane z liści i drobnych gałązek czystka zawierają antyoksydanty w wysokich stężeniach. To obiecujące wyniki, które dowodzą, że czystek może być stosowany profilaktycznie u osób z grupy ryzyka zachorowania na chorobę Alzheimera.

Dodatkowo stwierdzono, że związki polifenolowe o właściwościach przeciwutleniających, obecne w ekstraktach z różnych odmian czystka mają właściwości przeciwwirusowe. Dlatego napar z liści tej rośliny warto pić w okresach infekcji sezonowych.

Testy in vitro wykazały, że pędy czystka kreteńskiego mają działanie cytotoksyczne wobec komórek nowotworowych. Badanie obejmowało kilka rodzajów komórek nowotworowych i odbyło się w warunkach klinicznych. Nie stanowi ono dowodu na to, jakoby picie czystka mogło pomagać w leczeniu nowotworów. Niemniej wysoka zawartość silnych antyoksydantów sprawia, że napar z czystka może być jednym ze składników zdrowej diety profilaktycznej.

Jak czystek działa na układ pokarmowy?

Tradycyjnie czystek był używany w leczeniu chorób i dolegliwości układu pokarmowego. Aktywne substancje w nim zawarte mają działanie rozkurczające. Badania wykazały, że właściwość ta opiera się nie tylko na oddziaływaniu na mięśnie gładkie, ale również pośrednio poprzez uwalnianie neuroprzekaźników. Taka aktywność przypisywana jest flawonoidom zawartym w czystku. Podobne działanie wykazują w obniżaniu napięcia mięśniówki naczyń krwionośnych, co z kolei sugeruje stosowanie czystka przy nadciśnieniu tętniczym.

Związki bioaktywne zawarte w czystku mają działanie gastroprotekcyjne. Działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne tworzy ochronę błon śluzowych układu pokarmowego przed uszkodzeniami wywołanymi stresem oksydacyjnym. Zauważono również wzrost produkcji śluzu w przewodzie pokarmowym i zmniejsza wydzielanie kwasu żołądkowego, co z kolei wskazuje na działanie przeciwhistaminowe czystka. Zawarta w nim kwercetyna i katechina hamują wzrost bakterii Helicobacter pylori.

Czy czystek oczyszcza organizm?

Mechanizmy, które wyzwalają się pod wpływem antyoksydantów zawartych w czystku są dużo bardziej skomplikowane od tego, co rozumiemy przez oczyszczanie organizmu z toksyn. Fakt, że regularne picie naparów z czystka może obniżać ryzyko chorób neurodegeneracyjnych, układu krążenia i pokarmowego. Jednak nie jest to związane z usuwaniem toksyn z organizmu.

Czystek działa immunomodulująco - wspomaga leczenie infekcji bakteryjnych i wirusowych. Z pewnością również działa przeciwgrzybiczo, co można w pewnym sensie nazwać działaniem oczyszczającym. W układzie pokarmowym pośrednio pomaga regulować procesy metaboliczne, ale można to powiązać jedynie z naturalnym oczyszczaniem organizmu. Musimy pamiętać, że ludzkie ciało jest w stanie oczyścić się samo, bez stosowania diet detoksykacyjnych. 

Jak stosować czystek?

Wybierz zioła z certyfikowanego źródła. Najlepszym miejscem, by je kupić jest apteka lub sklep zielarski. Łyżeczkę suszonego cystka zalej wrzątkiem i parz pod przykryciem. Ostudzony napar możesz pić bez dodatków lub z cytryną czy odrobiną miodu, które poprawią jego smak. Jedną porcję ziół możesz zalewać kilkukrotnie. Czystek można pić nawet 2 - 3 razy dziennie, ważne, by robić to regularnie. Tylko wtedy można zaobserwować pozytywne zmiany, które będą zachodzić w organizmie. 

CZYTAJ TAKŻE:

Na wirusy, bakterie i wysoki cukier. Odkryj leczniczą moc herbaty Inków 

Odchudza, uspokaja, chroni przed demencją. 12 właściwości herbaty imbirowej


 

 

 

 


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zioła zastosowanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL